FitnessĆwiczenia dla ciężarnych - które są bezpieczne, a których unikać?

Ćwiczenia dla ciężarnych - które są bezpieczne, a których unikać?

Ćwiczenia dla ciężarnych - które są bezpieczne, a których unikać?
Źródło zdjęć: © iStock.com | Jomkwan
25.11.2018 16:54

Ćwiczenia dla ciężarnych kobiet pomagają utrzymać dobrą kondycję w czasie ciąży, a także korzystnie wpływają na zdrowie przyszłej mamy i maluszka. Ćwicząc, dotleniamy organizm i usprawniamy krążenie, dzięki czemu komórki ciała są lepiej odżywione. Jakie ćwiczenia dla ciężarnych można i warto wykonywać? Jakich aktywności lepiej unikać w okresie ciąży?

Ćwiczenia dla ciężarnych - zalety

Ćwiczenia dla ciężarnych są tak zaplanowane, aby utrzymać dobrą kondycję przyszłych mam i przygotować je do nadchodzącego porodu. Efekty ćwiczeń dla ciężarnych są odczuwalne nie tylko w czasie ciąży, ale również po porodzie, kiedy następuje powrót do formy sprzed ciąży.

Ćwiczenia dla ciężarnych zazwyczaj angażują do pracy mięśnie głębokie, dzięki czemu kobietom w ciąży łatwiej jest utrzymać prawidłową postawę pomimo wzrastającego obciążenia. Ponadto wzmocnione mięśnie stabilizacyjne chronią kręgosłup przed przeciążeniami, które często zdarzają się w okresie ciąży.

Ćwiczenia dla ciężarnych korzystnie wpływają na samopoczucie, są także formą relaksu, która owocuje później spokojnym i głębokim snem. Naukowcy z kolei udowodnili, że ćwiczenia dla ciężarnych minimalizują ryzyko zachorowania na cukrzycę ciążową. Ponadto aktywowane do pracy układ oddechowy i krążeniowy efektywniej odżywiają skórę, co zmniejsza ryzyko pojawienia się rozstępów na brzuchu czy biodrach.

Ćwiczenia dla ciężarnych - czego unikać?

Wprawdzie ćwiczenia dla ciężarnych mają sporo zalet, ale istnieje grupa ćwiczeń, które są bezwzględnie zakazane dla kobiet w ciąży. Wybór ćwiczeń dla ciężarnych powinien przede wszystkim uwzględniać bezpieczeństwo i zdrowie maluszka rozwijającego się w brzuchu mamy. W związku z tym, kobiety w ciąży powinny zrezygnować ze sportów ekstremalnych, które są zagrożeniem dla ich zdrowia, a czasem życia.

Unikać należy takich ćwiczeń, które wywołują wstrząsy, takich jak jazda na rowerze po wybojach czy drafting. Sama jazda na rowerze nawet po płaskich powierzchniach jest odradzana, ponieważ istnieje ryzyko upadku. Ponadto ćwiczenia dla ciężarnych nie powinny obejmować biegania, wspinaczek wysokogórskich czy jazdy na nartach. W ciąży należy też unikać ćwiczeń wysiłkowych i sportów walki.

Ćwiczenia dla ciężarnych na basenie

Basen to idealne miejsce dla kobiet w ciąży. Ćwiczenia dla ciężarnych w wodzie idealnie odciążają kręgosłup i stawy. Pływanie w ciąży angażuje do pracy wiele grup mięśniowych, zmniejsza napięcie mięśniowe, a dodatkowo relaksuje. Doskonałym rozwiązaniem jest również aqua-aerobik, który korzystnie wpływa na układ krążenia i pomaga zwalczyć cellulit i zminimalizować ryzyko pojawienia się rozstępów.

W wielu pływalniach organizowane są specjalne zajęcia, w których zawarte są najlepsze ćwiczenia dla ciężarnych. Wodny aerobik to również okazja do poznania innych mam.

Pilates dla ciężarnych

Pilates to kompilacja ćwiczeń z zakresu jogi, baletu i napinania mięśni. Ćwiczenia pilates są bezpieczne dla kobiet w ciąży, a zarazem skutecznie niwelują dolegliwości ciążowe, takie jak ból kręgosłupa czy obrzęki.

Kobiety w ciąży, które zdecydują się na pilates wzmacniają grupy mięśni, które odgrywają ważną rolę przy naturalnym porodzie. Dlatego też ćwiczenia dla ciężarnych wykorzystujące metodę pilates ułatwiają poród, a dodatkowo zapobiegają garbieniu się sylwetki i powstawaniu rozstępów.

Źródło artykułu:WP Kobieta