FitnessCzarny bez - właściwości, działanie, zastosowanie

Czarny bez - właściwości, działanie, zastosowanie

Czarny bez to niezaprzeczalnie jedna z najpopularniejszych roślin powszechnie stosowanych w lecznictwie. Używa się go zarówno przy przeziębieniu czy problemach z trawieniem, jak również przy produkcji kosmetyków, które pomogą naszej skórze odzyskać gładkość i blask. Jakie właściwości ma czarny bez?

Czarny bez - właściwości, działanie, zastosowanie
Źródło zdjęć: © 123RF

02.12.2018 | aktual.: 22.12.2018 22:29

Właściwości czarnego bzu

Czarny bez jest jedną z najstarszych roślin wykorzystywanych w lecznictwie, a jej zastosowanie jest na tyle uniwersalne, że odgrywa niezwykle istotną rolę w medycynie. Kwiaty czarnego bzu bogate są w kwasy fenolowe i organiczne oraz flawonoidy, a także w kompozycje dużej ilości olejków i steroli. To bogate połączenie działa na organizm ludzki między innymi moczopędnie i przeciwzapalnie.

Poza kwiatami, które wykorzystuje się najczęściej, czarny bez kryje również wiele cennych substancji w swoich owocach. Owoce czarnego bzu zawierają bardzo dużo witamin z grupy B, a także witaminę C i prowitaminy A. Znajdziemy w nich również sole mineralne, garbniki i pektyny, które poza wspomnianą moczopędnością mają również właściwości przeczyszczające i przeciwbólowe. Właściwości czarnego bzu są więc skuteczne w walce z przeziębieniem i pozwalają nam skuteczniej walczyć z infekcją.

Czarny bez - działanie

Działanie czarnego bzu pozwala na jego szerokie zastosowanie w lecznictwie oraz pomaga przy wielu schorzeniach i dolegliwościach. Kwiaty tej rośliny w postaci naparu działają na organizm rozgrzewająco oraz napotnie, dlatego też bardzo często występują jako składnik wielu herbat na przeziębienie.

Kwiaty czarnego bzu działają również przeciwzapalnie zarówno wewnętrznie, jak i zewnętrznie. Używany do płukania jamy ustnej i gardła pomoże na dolegliwości z nimi związane, a stosowany przy przemywaniu spojówek lub skóry upora się ze wszelkimi stanami zapalnymi.

Owoce czarnego bzu są również częstym składnikiem herbat oczyszczających i wspomagających skuteczne odchudzanie.

Czarny bez jest powszechnie stosowany przy problemach ze wzdęciami i zgagą z racji swoich właściwości przeczyszczających oraz regulujących trawienie. Ten wyjątkowy owoc jest jednak używany nie tylko w medycynie leczniczej, ale również w przemyśle kosmetycznym. Czarny bez, z powodu zawartości szerokiej gamy witamin i flawonoidów, ma bowiem zastosowanie przy walce z cellulitem i poprawia elastyczność skóry.

Napary i okłady na twarz z czarnego bzu zadziałają natomiast oczyszczająco oraz łągodząco na skórę zanieczyszczoną czy podrażnioną.

Zastosowanie czarnego bzu

Czarny bez stosowany jest zarówno w lecznictwie, jak i kosmetyce, co sprawia, że jest szeroko stosowany w każdym domu i przy wielu okazjach. Picie naparu z czarnego bzu pomoże przy przeziębieniach, a właściwości napotne sprawiają, że działa przeciwgorączkowo. Kwiaty czarnego bzu, dzięki swoim właściwościom antybakteryjnym i przeciwzapalnym, stosowane są na choroby gardła czy jamy ustnej, a zewnętrznie na zapalenie spojówek i do przemywania skóry ze zmianami trądzikowymi.

Potwierdzone działanie czarnego bzu pozwoliło na jego stosowanie do walki z pomarańczową skórką poprzez wzmocnienie tkanki łącznej skóry i poprawienie jej elastyczności. Dodatkowo używanie tej rośliny jako olejku i wcieranie jej w skórę wzmaga produkcję wkłokien kolagenowych, natomiast łagodzące okłady z czarnego bzu sprawdzą się w przypadku skóry podrażnionej i zanieczyszczonej. Regularne stosowanie olejku z czarnego bzu pozwoli pozbyć się występujących na niej nierówności.

Komentarze (2)