Jak szybko schudnąć? 5 zasad skutecznego odchudzania
30.08.2018 20:11
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Skuteczne odchudzanie nie jest szczególnie prostą sztuką. Błędy popełnianie podczas odchudzania powodują, że efekty są albo niezadowalające albo krótkotrwałe. Po drakońskich dietach, kilogramy wracają z nawiązką, a nakazy i zakazy popularnych diet tylko spowalniają metabolizm. O czym warto pamiętać, żeby pozbyć się nadprogramowych kilogramów?
Zapomnij o odchudzających dietach cud
"Jestem na diecie cud. Jem i czekam na cud" - to znane i prześmiewcze powiedzenie, które jest kwintesencją popularnych diet, obiecującyh szybkie pozbycie się brzuszka, boczków czy pulchnych ramion. Dieta cud nie istnieje. Programy żywieniowe, które obiecują, że w ciągu tygodnia czy dwóch schudniesz 4-5 kilogramów to bajka, która w rzeczywistości może zaszkodzić.
Wiele z diet, w których czai się obietnica szybkiej i skutecznej redukcji wagi, bardzo często opiera się na bardzo niskim bilansie kalorycznym posiłków. Oczywiście waga pokaże kilka kilogramów mniej, ale organizm nie spali nadmiaru tłuszczu, tylko pozbędzie się wody, prowadząc do odwodnienia. Jadłospisy słynnych diet cud budzą niemałe wątpliwości.
Przykładowo znana dieta kopenhaska, która kusi nawet 10-kilogramową utratą wagi, w ciągu dnia pozwala na przyjęcie posiłków o wartości około 550 kcal. Dodatkowo paliwem na wyzwania dnia jest śniadanie w postaci kawy z jedną kostką cukru. Dieta kapuściana natomiast oparta na zupie z kapusty i kilku innych warzyw, jest tak uboga w składniki odżywcze i minerały, że jej długotrwałe stosowanie może prowadzić do anemii czy zaburzeń pracy serca. Dieta Dukana, w której przede wszystkim spożywa się białka, może obciążyć nerki, uszkodzić wątrobę i spwodować długotrwałe zaparcie i problemy trawienne. Dodatkowo diety cud najczęściej kończą się efektem jojo, ponieważ po okresie nakazów i zakazów, znacznie wzrasta apetyt na produkty, które zawierają dużo cukru.
Jak schudnąć? Zaplanuj ilość i wielkość posiłków
Regularność spożywania posiłków to pierwszy krok do skutecznego odchudzania. Mitem jest, że należy jeść 5 posiłków dziennie, by cieszyć się szczupłą sylwetką. Tryb życia, praca, codzienne obowiązki, często nie pozwalają na to, by codziennie o tej samej porze i to 5 razy w ciągu dnia spożywać konkretne posiłki. Skuteczne odchudzanie zależy przede wszystkim od jakości i ilości spożywanego jedzenia, a także od odpowiedniego nawadniania organizmu i aktywności fizycznej.
Kluczowa jest regularność w spożywaniu posiłków. Zatem, jeśli przyjmiesz, że będziesz zjadać 4 posiłki dziennie, to postaraj się o równe przerwy między nimi. Regularne przyjmowanie posiłków pomoże w usprawnieniu układu hormonalnego, który ma ogromny wpływ na proces odchudzania. Wielkość posiłków to także twój indywidualny wybór. Jedz tyle, ile musisz. Ale się nie przejadaj się. Kończ posiłek przy pierwszym uczuciu sytości. Dlatego też, posiłki spożywaj powoli, by mózg zdążył wysłać sygnał, że czas kończyć. Ważne, by odróżnić sytość od przejedzenia!
Zwalcz złe nawyki, które utrudniają odchudzanie
Złe nawyki to największa przeszkoda w skutecznym odchudzaniu. Wśród nich warto zwrócić uwagę na podjadanie między posiłkami. Przekąski w ciągu dnia zaburzają regularność przyjmowanych posiłków, a to właśnie porządek w jedzeniu pomaga schudnąć. Dlatego też nie powinniśmy pomijać posiłków. Ich pomijanie sprawi, że w kolejnym daniu zjemy więcej niż powinniśmy. Skuteczne odchudzanie nie ma też nic wspólnego z głodzeniem się. Jeśli w swojej odchudzającej kuracji stawiasz na głodówkę, to już na wstępie sobie odpuść. Dodatkowo nie jedz w pośpiechu - skup się na tym, co jesz. Nie jedz przed telewizorem czy komputerem, spożywanie posiłków to swego rodzaju rytuał.
Sport na odchudzanie
Aktywność fizyczna to punkt obowiązkowy w skutecznym odchudzaniu. Jeśli zdrowie nie pozwala ci na energiczne bieganie, pływanie czy fitness, na początek możesz wybrać regularne spacery. Na intensywniejsze ćwiczenia przyjdzie czas. Urozmaicaj swoją aktywność. Jednego dnia wybierz się na przejażdżkę rowerem, a w kolejnym dniu gimnastykuj się w domu. Nie ćwicz też codziennie, daj czas mięśniom na regenerację.
Szybkie odchudzanie? Nie warto!
Jeśli chcesz szybko schudnąć, to nie schudniesz skutecznie. Nie tyje się z dnia na dzień i z dnia na dzień nadmiaru kilogramów też nie można się pozbyć. Szybkie efekty odchudzania oferują wspomniane już diety cud, które zazwyczaj kończą się powrotem zrzuconych kilogramów. Zbilansowana dieta, aktywność fizyczna i dobre nawyki pozwolą na osiągnięcie wymarzonej wagi i sylwetki. Może nie za szybko, ale na pewno skutecznie.