FitnessCzerniak. Wszystko co trzeba wiedzieć o jednym z najbardziej złośliwych nowotworów

Czerniak. Wszystko co trzeba wiedzieć o jednym z najbardziej złośliwych nowotworów

Jak podkreślają specjaliści, nie ma bezpiecznego opalania się. Sprawdzamy, co należy zrobić, aby zadbać o naszą skórę i uniknąć zachorowania na jednego z najbardziej złośliwych nowotworów – czerniaka.

Czerniak. Wszystko co trzeba wiedzieć o jednym z najbardziej złośliwych nowotworów
Źródło zdjęć: © 123RF

23.07.2018 | aktual.: 23.07.2018 18:56

Wakacje w pełni. Słoneczna pogoda sprzyja opalaniu, jednak, jak alarmują dermatolodzy, nie należy przesadzać. Długie eksponowanie skóry na promienie ultrafioletowe może mieć tragiczne skutki. I nie chodzi tylko o nieprzyjemne poparzenia. Czerniak, czyli rak skóry, to jeden z najbardziej złośliwych nowotworów. Atakuje co roku coraz większą liczbę osób, rozwija się szybko i przebiega bardzo agresywnie. Zaawansowany nowotwór charakteryzuje się niewielką podatnością na leczenie i, co najważniejsze, często daje przerzuty.

Czerniakiem nazywamy zmianę, która pojawiła się na skórze, na której wcześniej nie występowały znamiona, lub też niepokojące zmiany starych znamion (np. pieprzyków). Rak skóry charakteryzuje się nieregularnym kształtem, niejednolitą barwą (np. połączeniem czerni, brązu, różu i szarości) oraz wielkością powyżej 5 mm. Najbardziej narażone na zachorowanie są osoby o jasnej karnacji.

Opalenizna tylko z tubki

Jak podkreślają specjaliści, nie istnieje bezpieczne opalanie. Aby uniknąć zachorowania na czerniaka, należy przede wszystkim ograniczyć przebywanie na słońcu w godzinach 11:00-16:00. Warto zadbać także o odpowiednie nakrycie głowy oraz wysokie filtry przeciwsłoneczne. Fanki brązowej skóry powinny postawić na bronzery oraz inne zdrowe formy opalania, np. popularne ostatnio airbrush tanning, czyli profesjonalne natryskowe brązowienie. Zabronione jest także korzystanie z solarium – promieniowanie UV jest tam nawet 15 razy silniejsze niż w słońcu. Z tego powodu wiele krajów, np. Australia i Brazylia, wprowadziło całkowity zakaz korzystania z solarium. Inne postawily na zakaz opalania się w salonach przez osoby poniżej 18 roku życia.

Najważniejsza jest profilaktyka

Należy pamiętać, że czerniak wykryty we wczesnej fazie jest całkowicie wyleczalny. Regularne kontrolowanie stanu skóry pomoże na bieżąco monitorować wszystkie pojawiające się zmiany. Niepokojącym sygnałem są zarówno nowe znamiona, jak i swędzenie czy powiększenie starych. Wszystkie zaobserwowane nieprawidłowości powinny zostać skonsultowane z lekarzem, który w zbada je dermatoskopem i zdecyduje o konieczności ewentualnego wycięcia zmiany oraz przeprowadzenia badania histopatologicznego. Należy pamiętać również, że w przypadku bardzo jasnej skóry kontrola znamion powinna odbywać się raz na 4-6 miesięcy. Szczególną uwagę należy zwrócić również na wszystkie pieprzyki i zmiany tuż po wakacjach.

Najnowsze badania na temat czerniaka pozwalają również przypuszczać, że w przyszłości czeka nas spora rewolucja w diagnozowaniu. Jak podaje The Independent, australijscy naukowcy pracują właśnie nad testem krwi, który miałby pomóc w wykrywaniu wczesnych objawów raka skóry.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (5)