Odkryj siebieCzerwone goździki, rajstopy i… biżuteria, czyli Dzień Kobiet dawniej i dziś

Czerwone goździki, rajstopy i… biżuteria, czyli Dzień Kobiet dawniej i dziś

Bycie kobietą warto celebrować przez cały rok, jednak ten jeden dzień w kalendarzu sprawia, że każda z nas chce się poczuć wyjątkowa i doceniona. Data 8 marca to nie tylko hołd dla kobiecości, ale także okazja, by zwrócić uwagę na ważne kwestie towarzyszące ustanowieniu tego święta. Jak narodził się zwyczaj obchodów Dnia Kobiet? Jak świętowano ten dzień kiedyś i jak można uczcić go dziś? Wyjaśniamy.

 Marysia Dębska w kampanii marki Apart.
Marysia Dębska w kampanii marki Apart.
Źródło zdjęć: © materiały partnera
Agnieszka Małgorzata Adamska

Dla jednych Dzień Kobiet jest okazją do podziękowania paniom za ich ciepło, miłość i opiekę, inni widzą w nim nie tylko radość i piękno kobiecości, ale także fascynującą historię. Bez względu na to, co myślimy o tym święcie i jak je obchodzimy, jedno jest pewne – to ważny dzień, który niesie ze sobą ponadczasowe przesłanie na temat kobiecej siły i niezależności. Mało kto wie, że z tą datą wiążą się ważne wydarzenia, które były kamieniem węgielnym pod budowę pozycji kobiet w społeczeństwie. Przenieśmy się na chwilę w przeszłość i przypomnijmy sobie, jak świętowano kobiecość dawniej i jak bardzo obchody tego dnia zmieniły się na przestrzeni wieków. A dla tych, którzy szukają inspiracji prezentowych, mamy kilka wyjątkowych pomysłów na upominek, który wywoła uśmiech na twarzy każdej pani.

Celebrowanie kobiecości – skąd wziął się ten zwyczaj?

Wbrew temu, co pamiętamy z lekcji historii, święto kobiet wcale nie narodziło się na początku XX w., ale znacznie wcześniej. Jego początki sięgają starożytności, kiedy w Rzymie obchodzono Matronalia. Podobieństwa do współczesnego Dnia Kobiet są uderzające – rzymskie obchody także przypadały na początek marca, a ich kwintesencją było czczenie kobiecości, macierzyństwa i płodności. Jednak właściwa geneza dzisiejszego święta kobiet wiąże się z ruchami robotniczymi w USA i Europie na przestrzeni lat 1908–1917. W tym czasie w Stanach, Rosji i innych europejskich krajach doszło do licznych manifestacji, podczas których domagano się praw politycznych i ekonomicznych dla kobiet.

Te burzliwe wydarzenia przyniosły pozytywne skutki. Już w 1910 r. Międzynarodówka Socjalistyczna w Kopenhadze ustanowiła światowy Dzień Kobiet, którego obchody miały służyć właśnie szerzeniu idei praw kobiet oraz wspieraniu dążeń do osiągnięcia tego celu. Początkowo przyjętą datą był 11 marca. W tym dniu w latach 1911–1914 na całym świecie odbywały się manifestacje na rzecz praw kobiet oraz demonstracje antywojenne. Przełomowym wydarzeniem był dzień 8 marca 1917 r., któremu towarzyszyły strajki i protesty kobiet w Rosji, będące preludium do wielkiej rewolucji w tym kraju. Pięć lat później data 8 marca stała się oficjalnie Międzynarodowym Dniem Kobiet.

Dzień Kobiet dawniej i współcześnie

Naszym mamom i babciom Dzień Kobiet zapewne kojarzy się z PRL-owskimi zwyczajami, które dziś wspominamy z przymrużeniem oka. Wówczas święto kobiet miało w Polsce rangę polityczną, bo taki też był jego wydźwięk. Kobiety wychwalano za ich pracowitość, rodzinność i ogromną rolę, jaką odgrywały na rzecz budowania socjalistycznego państwa. Co otrzymywały w zamian za te zasługi? Niestety niewiele. Najpopularniejszym upominkiem był czerwony goździk w zestawie z rajstopami, ale nie brakowało także panów, którzy wręczali kobietom mydło, zestaw ręczników, a także ścierki i przybory kuchenne… Sposoby obchodzenia tego dnia w Polsce także miały w sobie niewiele fantazji. Najczęściej panie były odciążane przez mężczyzn w domowych obowiązkach, a szefowie w zakładach pracy dawali im w tym dniu mniej zadań albo zwalniali je wcześniej do domu.

Trzeba przyznać, że inne kraje pod względem świętowania Dnia Kobiet od dawna biją nas na głowę. Najhuczniej celebrują ten dzień Włosi. Informacje o zbliżającym się święcie pojawiają się w przestrzeni miejskiej już tydzień wcześniej, a 8 marca Włoszki obdarowywane są kwiatami i słodkimi łakociami. Co ciekawe, wręczanie podarunków nie jest jedynie domeną mężczyzn. W słonecznej Italii Dzień Kobiet panie celebrują także między sobą, obdarowując mamy, babcie, siostry i przyjaciółki. Święto kobiecości upływa pod znakiem zabawy także w Portugalii, gdzie kobiety organizują sobie tzw. babskie imprezy, na które panowie nie mają wstępu. W Rosji święto kobiet jest dla pań dniem wolnym od pracy – otrzymują piękne gałązki akacji i raczą się toastami z szampana. W Chinach w swój dzień kobiety pracują o połowę krócej, a popołudnie często spędzają na zakupach, wykorzystując liczne zniżki, które przysługują im z okazji tego święta. Niestety, nie wszystkie kraje celebrują kobiecość. W niektórych państwach, jak np. Iran, Dzień Kobiet jest surowo zakazany.

Jak pięknie być kobietą! Podarunki pełne uczuć

W Polsce echa przeszłości na temat PRL-owskich zwyczajów związanych z Dniem Kobiet idą już w zapomnienie. Co prawda nie wykształciliśmy sobie na tę okoliczność nowych, narodowych rytuałów, ale swobodne celebrowanie święta kobiet tak, jak sobie tego życzą, to chyba najlepszy sposób spędzania tego wyjątkowego dnia. Ponadczasowe klasyki, które sprawdzają się także w Dniu Kobiet, to m.in. kino, romantyczna kolacja lub wycieczka. Polki chętnie otrzymują kwiaty – znacznie częściej róże albo tulipany niż goździki – czekoladki i upominki, które mają podkreślić ich indywidualne piękno. Kosmetyki, perfumy i łakocie to bardzo miłe prezenty, które bez wątpienia cieszą, ale krótko. Żeby podkreślić nieskończoność kobiecej siły, warto wybrać dla ukochanej prezent, który będzie przy niej każdego dnia.

Takim upominkiem jest biżuteria – najlepiej z symbolem odzwierciedlającym atuty kobiecości. W ofercie Apart znajdziesz ich naprawdę wiele. Z okazji święta kobiet polecamy biżuterię z motywem nieskończoności – bransoletka, naszyjnik lub kolczyki ozdobione takim znakiem będą nie tylko dowodem wiecznej miłości, ale także pięknym talizmanem, który doda adresatce pewności siebie i będzie przypominał o tych, którzy ją kochają.

Naszyjnik z żółtego złota z diamentami - wzór 110.870, naszyjnik srebrny z cyrkoniami - wzór AP534-1130; Apart.pl
Naszyjnik z żółtego złota z diamentami - wzór 110.870, naszyjnik srebrny z cyrkoniami - wzór AP534-1130; Apart.pl© materiały partnera

Świetnym wyborem są także dodatki z motywem kwiatów, które idealnie odzwierciedlają kobiecą naturę.

Kolczyki z żółtego złota z diamentami – wzór 110.593; Apart.pl
Kolczyki z żółtego złota z diamentami – wzór 110.593; Apart.pl© materiały partnera

W salonach Apart i na stronie Apart.pl znajdziesz naszyjniki, bransoletki, kolczyki, pierścionki i charmsy z kwiatowym ornamentem. Do wyboru są m.in. lilie, tulipany, maki, róże oraz magiczne kwiaty lotosu. Takie kwiaty to prezent, który będzie przypominał o sile kobiecości przez długie lata!

Bransoletka z zawieszkami z linii Charms Collection; Apart.pl
Bransoletka z zawieszkami z linii Charms Collection; Apart.pl© materiały partnera
Źródło artykułu:WP Kobieta

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)