Częste mycie osłabia włosy? Wiele osób wciąż wierzy w te tezy
O wypadaniu włosów krąży wiele mitów. Przedstawiamy kilka z nich, które wciąż są często powielane w życiu codziennym i mogą zaszkodzić zdrowiu naszych kosmyków.
20.01.2023 | aktual.: 18.01.2024 16:47
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Piękne, lśniące i mocne włosy to marzenie wielu ludzi, a nadmierne wypadanie zwykle jest dużym zmartwieniem. Przerzedzona fryzura bywa kompleksem zarówno kobiet, jak i wielu mężczyzn. Choć wiedza na temat pielęgnacji jest coraz większa, sporo osób wciąż powtarza pewne twierdzenia, które - jak się okazuje - są nie tylko nieprawdziwe, ale mogą być wręcz szkodliwe.
- Często w Instytucie Trychologii mierzymy się z wieloma błędnymi przekonaniami na temat wypadania włosów, które słyszymy od osób odwiedzających naszą placówkę, chcących skorzystać z konsultacji trychologicznej. Dlatego tak istotne znaczenie ma popularyzacja wiedzy na temat prawidłowej pielęgnacji i zdrowia włosów – mówi Anna Mackojć z Instytutu Trychologii.
Przedstawiamy mity dotyczące wypadania włosów, które wciąż są przez wielu powtarzane.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Dieta nie wpływa na wypadanie włosów
To mylne wyobrażenie, które niestety często prowadzi do osłabiania i wypadania włosów. Stosowana przez nas dieta ma bardzo duży wpływ na ich stan, a niedobory pokarmowe i brak kluczowych składników odżywczych w diecie może odbijać się negatywie na wyglądzie i zdrowiu kosmyków. Aby zachować dobrą kondycję całego organizmu, także włosów potrzebujemy m.in. odpowiedniej dawki witamin i minerałów. Warto pamiętać, że dla włosów szczególnie ważne są produkty bogate w cynk, żelazo, miedź, siarkę oraz witaminy A, E, C i B, oraz nienasycone kwasy tłuszczowe i białko.
Szczególnie niebezpieczne dla zdrowia włosów są np. diety redukcyjne realizowane bez konsultacji z dietetykiem. Dostarczanie do organizmu mniejszej ilości pożywienia, często oznacza też mniejszą ilość składników odżywczych. W efekcie włosy mogą rosnąć wolniej lub nawet mogą przejść przedwcześnie w fazę telogenu, co przyczyni się do ich nadmiernego wypadania.
Przyjmowane leki nie mają wpływu na wypadanie włosów
Kolejny mit. Przyczyn wypadania włosów jest bardzo wiele. Mogą być one powiązane zarówno z czynnikami zewnętrznymi, jak i wewnętrznymi, wynikającymi ze stanu naszego zdrowia. Zdarza się, że w wyniku leczenia jakiegoś schorzenia, możemy zmierzyć się z tzw. polekowym wypadaniem włosów.
Zdarza się, że nie sama choroba osłabia stan włosów lecz leki, które zostały zastosowane do jej zwalczenia. Na szczęście polekowe wypadanie włosów ma zazwyczaj charakter odwracalny.
Zbyt częste mycie włosów prowadzi do ich wypadania
Włosy, a szczególnie skórę głowy, należy myć tak często, jak tego potrzebują. Częstotliwość mycia głowy nie wpływa na proces wypadania włosów. Trzeba jednak pamiętać, że istotne jest prawidłowe dobranie szamponu do potrzeb skóry głowy.
Szampon spełnia kluczowe zadanie w codziennej pielęgnacji włosów. Usuwa zanieczyszczenia, pozostałości po kosmetykach stosowanych do stylizacji, kurz i nadmiar łoju. Używając niewłaściwego preparatu do mycia, możemy szkodzić swoim włosom, osłabiając je, pozbawiając sprężystości czy powodując, że będą się szybciej przetłuszczać.
Mężczyźni częściej zmagają się z wypadaniem włosów niż kobiety
Wypadnie włosów jest powszechnym problemem, występującym zarówno u mężczyzn, jak i kobiet. U obu płci występowanie tego zjawiska jest na podobnym poziomie, lecz różnice można zaobserwować w podejściu do tego problemu i radzeniu sobie z nim. Mężczyźni, u których nastąpiła znaczna utrata włosów, często podejmują decyzję, aby skrócić włosy lub ogolić je całkowicie. Kobiety z kolei starają się zamaskować znaczne przerzedzenia i utratę włosów decydując się częściej na doczepy czy peruki.
Nie zmienia to faktu, że nadmierne wypadanie włosów, które powoduje widoczne zmiany w wyglądzie, to dla wielu osób bardzo krępujący problem, bez względu na płeć. Jak pokazało zrealizowane przez Instytut Trychologii na próbie 1085 respondentów badanie "Polak u trychologa", problemy z włosami przekładają się na złe samopoczucie aż u 84% ankietowanych.
Kiedy wypadanie włosów powinno zaniepokoić
W ciągu doby zdrowej, dorosłej osobie wypada średnio około 50-100 włosów i jest to naturalne zjawisko fizjologiczne. Jeśli jednak mamy do czynienia z intensywniejszym wypadaniem włosów, powinien to być sygnał, że należy zasięgnąć niezwłocznie konsultacji specjalisty.
Warto zdawać sobie sprawę, że kondycja włosów może w wielu przypadkach być nie tylko problemem natury estetycznej, a pogarszający stan włosów może by sygnałem, że w naszym organizmie zachodzą jakieś nieprawidłowości, które należy zdiagnozować.
Zobacz także
Zapraszamy na grupę FB - #Wszechmocne. To tu będziemy informować na bieżąco o terminach webinarów, wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was! Chętnie poznamy wasze historie, podzielcie się nimi z nami i wyślijcie na adres: wszechmocna_to_ja@grupawp.pl
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl