Czy dawać kieszonkowe przedszkolakowi?
Czy dawać kieszonkowe przedszkolakowi? Wszystko zależy od tego, jak je oceniamy, czy zna wartość pieniędzy, jakie są jego potrzeby i czy jest odpowiedzialne.
21.03.2006 | aktual.: 31.05.2010 22:15
Czy dawać kieszonkowe przedszkolakowi? Wszystko zależy od tego, jak je oceniamy, czy zna wartość pieniędzy, jakie są jego potrzeby i czy jest odpowiedzialne.
Kiedy rodzice decydują się na wręczanie dziecku kieszonkowego, ich pociecha czuje się bardziej dorosła, samodzielna i niezależna. Dziecko uczy się odpowiedzialności, gospodarowania pieniędzmi, planowania wydatków i oszczędzania. Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, kiedy rodzice mogą (i czy w ogóle powinni) się na ten krok zdecydować. Zależy to nie tylko od wieku dziecka, ale też od jego dojrzałości, potrzeb, odpowiedzialności i rodzicielskiego opinii na ten temat. W chwili podejmowania takiej decyzji dziecko powinno znać wartość pieniędzy, bo jak ma się sensownie nimi posługiwać, jeśli nie wie, co znaczy dużo pieniędzy, a co mało, co można kupić za określoną kwotę i ile pieniędzy po zrobieniu zakupów zostanie?
Dawanie kieszonkowego małym dzieciom, które tak naprawdę nie mają potrzeby gospodarowania własnymi pieniędzmi, według mnie nie ma sensu. Dziecko może jedynie próbować imponować kolegom z przedszkola, że ono już ma własne pieniądze, a oni wciąż nie. Może je zgubić, oddać koledze, gdy ten o to prosi, wydać wszystkie naraz w jakiś absurdalny sposób, zostawić resztę tam, gdzie zrobi zakupy. Dobry moment na podjęcie decyzji o wręczaniu kieszonkowego to początek szkoły podstawowej. Możemy się wówczas zastanowić, czy nie rozpocząć równocześnie finansowej edukacji. W szkole zwykle działają sklepiki i bufety, w których można kupować drobne przybory szkolne, słodycze i napoje. Tam dziecko może robić swoje pierwsze samodzielne zakupy i uczyć się gospodarowaniem pieniędzmi.
O czym warto pamiętać
Ustal wysokość kieszonkowego (zależy to od dotychczasowych wydatków dziecka na drobne przyjemności, waszych możliwości finansowych i oceny, ile pociecha będzie pieniędzy potrzebowała). Zdecyduj, jak często kieszonkowe chcecie wręczać - tygodniówki czy miesięczne pensje. Dla młodszych lepsze są pensje tygodniowe, choćby dlatego, że łatwiej będzie im zachować kontrolę nad tym, ile mają pieniędzy i ile wydają.
Spróbuj być konsekwentna w tym, co postanowisz. Nie dokładaj dziecku pieniędzy, gdy całe kieszonkowe wyda na pochopne zakupy. Nie ingeruj w to, na co wydaje (pod warunkiem, że nie wydaje na rzeczy zakazane).
Nie cofaj kieszonkowego w ramach kar i wychowawczych restrykcji, niezadowolenia ze sposobu, w jaki pieniądze wydaje.