Czy dziecko może oglądać osobę zmarłą?
Chciałam się dowiedzieć, jaki wpływ ma na dziecko 3,5-letnie oglądanie osoby zmarłej. Niedawno u siostry mojej zmarła babcia jej męża, a że na wioskach jest zwyczaj że ta zmarła osoba leży w domu, to szwagier zabrał małego do niej. Zauważyłam że są takie sytuacje jak oglądanie sceny w filmie o szpitalu itp. I wtedy zaraz małego bierze na płacz i opowiada o niej (babci). Jak dla mnie to zrobili ogromny błąd
Chciałam się dowiedzieć, jaki wpływ ma na dziecko 3,5-letnie oglądanie osoby zmarłej. Niedawno u siostry mojej zmarła babcia jej męża, a że na wioskach jest zwyczaj że ta zmarła osoba leży w domu, to szwagier zabrał małego do niej. Zauważyłam że są takie sytuacje jak oglądanie sceny w filmie o szpitalu itp. I wtedy zaraz małego bierze na płacz i opowiada o niej (babci). Jak dla mnie to zrobili ogromny błąd.
Wszystko zależy od tego, na ile dziecko jest przygotowane do „zmierzenia” się z tematem śmierć, pogrzeb, oglądania osoby zmarłej...... Generalnie powiedziałabym tak – rozmawiamy z dzieckiem o śmierci, tłumaczymy zawiłości życia i umierania, przygotowujemy do odbierania informacji o śmierci, uczestnictwa w pogrzebie, ale nie bardzo widzę sens pokazywania zmarłej osoby małemu dziecku.
Przecież dziecko ma w głowie, w pamięci, we wspomnieniach obraz osoby żyjącej i niech taki pozostanie. Wspomnienia niech mają żywą babcię i dziadka, bo przecież taka utrwaliła się w głowie dziecka. Nie ma potrzeby wprowadzania tej osoby jako zmarłej, szczególnie, gdy choroba, śmierć zmienia wygląd, może nawet przerażać swoim wyglądem po śmierci.
Chodzi o to, by dziecko rozumiało zawiłości życia i śmierci, a nie obawiało się ich. Trzeba dużo rozmawiać, przybliżać, odpowiadać na pytania, a nie zaskakiwać, straszyć i przerażać. Dziecko wrażliwe, lękliwe może zacząć się bać chorób i perspektywy umierania. To lepiej przygotowane do zmierzenia się ze śmiercią, też nie musi być gotowe na oglądanie babci czy dziadka po śmierci. Proszę też pamiętać, że wiele emocji towarzyszy śmierci, wiele jest tajemniczych zachowań dla dziecka, wiele pytań bez odpowiedzi…. Jeśli dziecko uruchomi fantazję, oglądając zmarła osobę, być może zacznie sobie odpowiadać na pytania, niekoniecznie w sposób, który je wyciszy, może w sposób, który wystraszy, zmartwi, zaniepokoi. Takie emocje nie są dziecku potrzebne. Czym więcej spokoju tym lepiej dla dziecka.