FitnessCzy kawa jest zdrowa? Wszystko, co warto wiedzieć o kawie

Czy kawa jest zdrowa? Wszystko, co warto wiedzieć o kawie

Wśród ludzi na całym świecie jest wielu wielbicieli kawy. Choć popularny napój jako źródło kofeiny często jest określany negatywnie, to postanowiliśmy sprawdzić, co tak naprawdę warto o nim wiedzieć. Czy naprawdę odpowiada za odwodnienie czy cukrzycę? A może wspomaga odchudzanie? Przedstawiamy najważniejsze informacje dotyczące aromatycznego napoju.

Czy kawa jest zdrowa? Wszystko, co warto wiedzieć o kawie
Źródło zdjęć: © Shutterstock.com
Tatiana Naklicka

Kawa a nowotwór – fakty i mity

W tradycyjnie parzonej kawie znajdziemy kwasy chlorogenowe oraz kawowe, które są cennymi antyoksydantami. Dzięki przeciwutleniaczom organizm jest chroniony przed stresem oksydacyjnym, który może doprowadzić do nowotworów (raka wątroby czy raka prostaty)
. Najwięcej antyoksydantów uwalnia się podczas palenia ziaren kawy, jednak odżywcze związki znajdują się również w kawie bezkofeinowej.

Kawa – czy ma wpływ na zawał i cukrzycę?

Kawa zaczyna działać na organizm człowieka praktycznie od razu po wypiciu. Wzrasta ciśnienie tętnicze. Po 30 minutach od wypicia wzrasta poziom kofeiny we krwi, który utrzymuje się do dwóch godzin. Liczne przeprowadzone badania kliniczne nie wykazały jednak, by kawa mogła być głównym czynnikiem zawału.

Wiele zależy bowiem od indywidualnych predyspozycji organizmu. Picie kawy w umiarkowanym stopniu nie powinno narazić na chorobę wieńcową. Jeśli jednak po wypiciu kawy czujemy się gorzej, nie powinniśmy po nią sięgać. Możemy ją zastąpić gorzką czekoladą, w której również znajdziemy kofeinę.

Badania wykazują także, że kawa może skutecznie zmniejszyć ryzyko cukrzycy typu 2. Pijąc regularnie aromatyczny napój, przyspieszamy metabolizm, a tym samym trawienie cukrów (nawet do 25%).

Kawa – jak wpływa koncentrację i pamięć?

W ziarnach kawy znajduje się kofeina, teofilina oraz teobromina, które mają zdecydowany wpływ na centralny układ nerwowy. Dzięki temu organizm jest pobudzony. Te składniki mają również wpływ na działanie pamięci krótkotrwałej i ułatwiają koncentrację. Kawa zaczyna działać już po 15 minutach od wypicia.

Kawa – czy jest dobra na odchudzanie?

Kawa przyspiesza metabolizm, przez co można ją pić podczas odchudzania. Nie oznacza to jednak, że aromatycznym napojem możemy zastąpić ćwiczenia na siłowni lub te robione w domu. Ponadto kawa może nam pomóc w spalaniu tkanki tłuszczowej, jeśli nasz układ nerwowy jest silny.

W przypadku spokojnych osób, którym kawa pomaga zasnąć, napój może przyhamować trawienie węglowodanów prostych.

Kawa a leki – czy można je popijać?

Leki zdecydowanie powinniśmy popijać wodą, zaś kawę odstawić. Gorzkiej kawy nie wolno łączyć z antybiotykami, lekami przeciwbólowymi (kawa może spowalniać ich działanie), środkami antykoncepcyjnymi czy lekami przeciwgrzybiczymi.

Kawa – przeciwwskazania

Osoby, które mają anemię lub stwierdzoną refluksową chorobę żołądka powinny ograniczyć picie kawy. Tak samo wygląda sytuacja u ludzi z wrzodami żołądka. Zdrowa dorosła osoba może wypić nie więcej niż 600 mg kawy.

Pamiętajmy również, że kofeina znalazła zastosowanie w kosmetykach przeciwstarzeniowych, dlatego może opóźniać procesy starzenia.

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)