Czy można wziąć ślub, gdy nie chce się mieć dzieci? Ksiądz komentuje

Ks. Paweł Kowalski postanowił rozwiać wszelkie wątpliwości. Powiedział, czy do sakramentu małżeństwa mogą przystąpić osoby, które nie chcą mieć dzieci. Jego słowa wywołały ogromną dyskusję.

Czy osoby, które nie chcą mieć dzieci, mogą wziąć ślub?
Czy osoby, które nie chcą mieć dzieci, mogą wziąć ślub?
Źródło zdjęć: © TikTok

03.07.2023 | aktual.: 03.07.2023 10:28

Małżeństwo jest jednym z najważniejszych zobowiązań, jakie możemy podjąć w życiu. W przysiędze małżonkowie wyrażają swoją otwartość na powiększenie rodziny. Czy w takim razie można wziąć ślub kościelny z założeniem, że para w ogóle nie chce mieć potomstwa?

Ślub pary, która nie chce mieć dzieci. Czy to możliwe?

Wątpliwości postanowił rozwiać jezuita ks. Paweł Kowalski, którego na TikToku obserwuje ponad 100 tys. osób, a jego filmy polubiło łącznie 1,6 miliona obserwatorów. Na pytanie internauty, czy młodzi mogą wziąć ślub, mimo że nie chcą mieć dzieci, odpowiedział:

- Trzeba bardzo uważać, co tak naprawdę się przez to rozumie. Bo może jest tak, że w tym momencie człowiek nie jest jeszcze gotowy na przyjęcie dziecka, natomiast jeżeli ono się pojawi, to przyjmie je z radością. Bo jeżeli jest tak, że człowiek nie dopuszcza w ogóle tego, że w małżeństwie będzie mieć dziecko, to jeżeli by się związek rozpadł, to może to być kazus do tego, żeby stwierdzić jego nieważność - stwierdził duchowny.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Jezuita dodał, że w katolicyzmie sakrament małżeństwa ma dwa cele. Po pierwsze - obopólne dobro małżonków, a po drugie - przyjęcie dziecka.

Internauci podzieleni

Nagranie ks. Pawła Kowalskiego zostało obejrzane ponad 30 tys. razy. Niektórzy z komentujących mieli odmienne zdanie niż duchowny.

"Można, znam wiele szczęśliwych bezdzietnych par małżeńskich z wieloletnim doświadczeniem" - napisała jedna z internautek.

Inna postanowiła dopytać, co w przypadku, gdy zarówno mąż, jak i żona nie chcą mieć dzieci. Podkreśliła, że takie małżeństwa istnieją i według niej jest to w porządku. "Dokładnie to jest właśnie sytuacja, kiedy można stwierdzić nieważność sakramentu. Sakrament nie jest czymś obowiązkowym" - napisał ks. Paweł Kowalski.

Zapraszamy na grupę FB - #Samodbałość. To tu będziemy informować na bieżąco o wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (45)