Dzisiaj medycyna zna już skuteczne sposoby na zapobieganie ciąży. Antykoncepcja hormonalna pozwala prawie w 100 procentach kontrolować płodność. Mimo to wciąż jednak, szczególnie w Polsce, wiele pań dopuszcza jedynie metody naturalne. Jednym na stosowanie innych nie pozwala konserwatywny światopogląd, inne nie mogą stosować hormonów ze względu na stan zdrowia.
Dzisiaj medycyna zna już skuteczne sposoby na zapobieganie ciąży. Antykoncepcja hormonalna pozwala prawie w 100 procentach kontrolować płodność. Mimo to wciąż jednak, szczególnie w Polsce, wiele pań dopuszcza jedynie metody naturalne. Jednym na stosowanie innych nie pozwala konserwatywny światopogląd, inne nie mogą stosować hormonów ze względu na stan zdrowia.
Metody naturalne wiążą się z cyklicznością dni płodnych i niepłodnych w cyklu miesiączkowym kobiety. Polegają one na rezygnacji z seksu podczas owulacji i cały sukces tej metody polega na tym, żeby możliwie precyzyjnie stwierdzić, kiedy zaczyna, a kiedy kończy się jajeczkowanie.
Kalendarzyk małżeński
Metoda zwana jest też Ogino – Knaussa od nazwisk lekarzy, którzy ją opracowali w latach 30. XX wieku. Zaobserwowali bowiem, że owulacja ma zawsze miejsce 14 dni (plus minus 2 dni) przed kolejną miesiączką.
W metodzie kalendarzowej należy powstrzymać się od stosunków przez 9 dni w cyklu miesięcznym kobiety, na około 9-18 dni przed spodziewanym krwawieniem. Metoda ta jest polecana jedynie kobietom, które regularnie miesiączkują, są w stałych związkach i pojawienie się dziecka nie będzie życiowym dramatem. Ten rodzaj antykoncepcji jest bowiem dość zawodny.
Metoda termiczna
Wymaga dużej systematyczności i cierpliwości, ponieważ codziennie rano należy badać ciepłotę ciała. W chwili jajeczkowania, czyli dniach płodnych rośnie ona minimum o 0,4-0,5 stopni C. Podwyższony poziom temperatury utrzymuje się przez trzy kolejne dni i wtedy należy powstrzymać się od seksu. Spadek temperatury to znak, że owulacja się kończy.
Metoda ta sprawdzi się tylko w przypadku osób, które prowadzą regularny tryb życia i są systematyczne, bowiem ciepłotę ciała należy mierzyć codziennie o tej samej porze, tuż po przebudzeniu, po co najmniej 6 godzinach snu, tym samym termometrem. Przy czym wystarczy, że wybierzemy się w podróż, zmienimy klimat, będziemy mieli więcej stresu, dopadną nas infekcje, zmęczenie, czy pójdziemy na całonocną imprezę, żeby wynik był błędny.
Metoda Billingsów (obserwacji śluzu)
Opracowało ją małżeństwo australijskich ginekologów. Latami badali zmiany w śluzie w zależności od fazy cyklu miesiączkowego. W międzyczasie dochowali się licznego potomstwa. Wyodrębnili dwa rodzaje śluzu: estrogenny (charakterystyczny dla okresu płodnego) i gestagenny (pojawiający się już po owulacji). Kiedy mamy dni płodne, śluz jest przejrzysty, śliski, elastyczny. Wydzielina w okresie po owulacji jest lepka, ma biały mętny kolor i nie ciągnie się.
Metoda Billingsów (obserwacji śluzu)
Dzięki swojej gęstej konsystencji zatyka szyjkę macicy i nie przepuszcza plemników. Bezpieczny okres rozpoczyna się trzy dni po stwierdzeniu obecności gęstego, lepkiego śluzu gestagennego. Aby zbadać śluz, należy wydobyć go z okolic szyjki macicy, a nie przedsionka pochwy. Problem pojawia się jednak wtedy, kiedy następnego dnia po stosunku dochodzi do tzw. lubrykacji śluzu szyjkowego, czyli jego rozrzedzenia.
Stosunek przerywany
Ta metoda antykoncepcji w ogóle nie jest polecana zasadniczo z dwóch powodów: po pierwsze jest nieskuteczna, bo nawet jeśli mężczyzna opanuje tę trudną sztukę, to niewielkie ilości plemników pojawiają się przed wytryskiem. Po drugie może prowadzić do nerwicy u mężczyzny, który zamiast przyjemności odczuwa stres, czy zdąży w odpowiednim momencie przerwać stosunek.
Naturalne metody antykoncepcji skuteczne są wtedy, kiedy połączymy kalendarzyk z metodą termiczną i badaniem śluzu. Jajeczkowanie wpływa na samopoczucie i wygląd. Kiedy kobieta ma dni płodne, odczuwa krótkotrwały ból w dole brzucha, włosy stają się matowe, a piersi napięte i bolesne.
Naturalne metody dobre, jeśli chcesz mieć dziecko
- Naturalne metody antykoncepcji są najbardziej zawodne, dobre dla tych, którzy chcą mieć dziecko. I jeśli nie ma przeciwwskazań medycznych, takie jak choroby wątroby, układu krzepnięcia, czy metaboliczne, zdecydowanie zalecam antykoncepcję hormonalną. Kiedy ze względów zdrowotnych jest to możliwe, warto zastanowić się nad metodami mechanicznymi, czyli kształtką antykoncepcją - mówi dr Tomasz Olejniczak, straszy asystent w Klinice Zdrowia Matki i Dziecka Ginekologiczno – Położniczego Szpitala Klinicznego Uniwersytetu Medycznego w Warszawie.
Tekst: Monika Doroszkiewicz