Czy Polacy wierzą w recykling?

Coraz więcej mówi się o odpowiedzialnych wyborach, segregacji odpadów, recyklingu. Ale na czym to tak naprawdę polega, czy segregacja odpadów w domu ma sens i czy rPET to tworzywo przyszłości? Odpowiadamy!

Nałęczowianka, Wierzymy w recykling
Nałęczowianka, Wierzymy w recykling
Źródło zdjęć: © materiały partnera

28.05.2021 19:30

Czy zdajemy sobie z tego sprawę czy nie, odpowiedzialnych środowisko wyborów dokonujemy codziennie – podczas zakupów, porannej toalety, w drodze do pracy. Każdy z nas może przyczynić się do zmian na lepsze, korzystając z wielorazowych toreb na zakupy, zakręcając wodę podczas mycia zębów, zamieniając kąpiel na kilkuminutowy prysznic czy wybierając rower zamiast samochodu. Te drobne czynności wdrożone przez nas na stałe naprawdę się liczą.

Segregowanie ma sens

Zdarza się słyszeć opinie, że wszystkie odpady trafiają do jednej śmieciarki i mieszają się wewnątrz niej, dlatego przykładanie wagi do ich segregacji w domu nie ma sensu. Nieprawda! Jak przekonuje Anna Kamińska z Organizacji Odzysku Opakowań Rekopol - "Śmieciarka czy inne auto odbierające odpady może mieć wewnątrz odrębne komory na poszczególne frakcje odpadów lub odbiór konkretnych frakcji może odbywać się w różne dni tygodnia czy o różnych porach danego dnia. Dzięki temu plastik, papier czy szkło nie są mieszane! Prawidłowa segregacja odpadów w domu jest kluczowa dla jakości surowców i ich efektywnego recyklingu."

Na szczególną uwagę zasługują butelki z plastiku PET, będące tak naprawdę cennym surowcem. Dzięki odpowiedniej segregacji mogą trafić do recyklingu, do którego w pełni się nadają. Dlatego to bardzo ważne, by po opróżnieniu zostały zgniecione i wyrzucone do odpowiedniego, żółtego pojemnika n a plastik. Dzięki temu zamiast na wysypisko będą mogły trafić do sortowni, a następnie do zakładu recyklingu, by zostać poddane ponownemu przetworzeniu i wrócić do nas w nowej postaci.

Kiedy PET staje się rPET-em

Plastik PET – czyli politereftalan etylenu – jest preferowanym rodzajem materiału wykorzystywanym do produkcji opakowań dla wody i napojów, ponieważ jest nie tylko lekki i bezpieczny, ale też właśnie w pełni nadaje się do recyklingu. Z przetworzonych butelek PET powstaje tzw. rPET, który może posłużyć do produkcji nowych plastikowych butelek lub innych przedmiotów codziennego użytku. Co ważne, rPET, tak, jak PET, jest czysty i bezpieczny. W procesie przetwarzania stosuje się najnowocześniejsze technologie, by uzyskać materiał o jakości dorównującej tworzywom pierwotnym. Materiał z recyklingu można stosować też do produkcji opakowań dla żywności, ponieważ poddawany jest rygorystycznym badaniom pod względem jakości i bezpieczeństwa. Jeśli spełnia on wszelkie surowe normy – przekazywany jest do producentów, w tym do firm produkujących butelki.

Nałęczowianka. Wierzymy w recykling
Nałęczowianka. Wierzymy w recykling© Materiały prasowe
Nałęczowianka. Wierzymy w recykling
Nałęczowianka. Wierzymy w recykling© Materiały prasowe

Konsumenci chcą kupować produkty z rPET-u

Wzrost znaczenia kwestii związanych z ochroną środowiska wśród konsumentów przekłada się na ich bardziej odpowiedzialne zakupowe wybory oraz na przykładanie wagi do produktów i marek, które wybierają. Jak wynika z badań przeprowadzonych przez Ipsos na zlecenie producenta Nałęczowianki, zdecydowana większość Polaków (90%) uważa, że działania marek, które chcą być bardziej ekologiczne, powinny rozpoczynać się od stosowania odpowiednich opakowań. Więcej niż połowa (62%) zwraca uwagę na opakowania produktów, które kupuje, a aż 87% deklaruje, że chętnie kupiłoby wodę w butelce wykonanej z przetworzonego plastiku. Coraz więcej producentów wody wykorzystuje opakowania typu rPET, chociaż w większości przypadków oferta jest mocno ograniczona. Pierwszą marką, która we wszystkich formatach mineralnych wód niegazowanych wprowadziła butelki wykonane w 50% z plastiku z recyklingu, jest marka naturalnej wody mineralnej Nałęczowianka.

"Jesteśmy pierwszą marką w Polsce z pełnym portfolio wody niegazowanej w opakowaniach wyprodukowanych z udziałem przetworzonego plastiku. Dzięki temu konsument może mieć pewność, że znajdzie swój ulubiony niegazowany format w butelce, która powstała częściowo z innych butelek. To bardzo ważne dla osób, dla których troska o środowisko ma szczególne znaczenie. Zapewniamy, że to nie ostatni nasz krok, gdyż jako firma zobowiązaliśmy się, że do 2025 roku 50% PET we wszystkich naszych butelkach będzie pochodziło z recyklingu” – podkreśla brand manager marki Nałęczowianka Katarzyna Sternowska.

W swoich działaniach Nałęczowianka od dawna podkreśla, że odpowiednia segregacja plastikowych opakowań jest szczególnie ważna, by można było w pełni wykorzystać ich potencjał oraz dać im drugie i kolejne życie. W tym celu marka kontynuuje zainicjowaną w zeszłym roku kampanię „Uwierz w recykling”, z butelkami PET w roli głównej, które zastanawiają się, czym zostaną „w kolejnym wcieleniu” – słuchawkami, kurtką, butami, a może ponownie butelką.

Uwierz w recykling!

Każdy z nas może dać butelce PET szansę na drugie życie. Wystarczy jeden prosty gest: wrzucenie jej do odpowiedniego kosza. Warto pamiętać, że nawet tak niewielki krok, może przyczynić się do dużych zmian, które posłużą środowisku. Z 35 butelek PET może powstać bluza polarowa, z 5 – torba na zakupy, a z 25 – wypełnienie dla trzech poduszek. Co więcej, jak podaje Citeo, francuska instytucja zajmująca się gospodarką odpadami – 1 tona PET poddanego recyklingowi pozwala zaoszczędzić 11 100 kWh, co odpowiada rocznemu zużyciu energii w 2 domach, 2 tony CO2, czyli, tyle ile wyemitowałby przejazd 21 500 km samochodem oraz 670 litrów wody, co odpowiada 33 cyklom mycia zmywaki! To chyba wystarczające powody, by uwierzyć, że liczy się każda poprawnie posegregowana i ponownie przetworzona butelka, a przez to też postawić na zmianę nawyków, by poprzez drobne codzienne czynności zatroszczyć się o naszą planetę.

Wybrane dla Ciebie