Czy w Poniedziałek Wielkanocny trzeba iść na mszę? Kościół mówi jasno

Wielkanoc 2023 zbliża się wielkimi krokami. Jednym z pytań, nad którymi zastanawiają się katolicy jest to, w które ze świątecznych dni obecność na mszy jest obowiązkowa. Dużo wątpliwości narosło wokół drugiego dnia świąt, czyli Poniedziałku Wielkanocnego.

Czy w Poniedziałek Wielkanocny msza jest obowiązkowa? Znamy odpowiedź
Czy w Poniedziałek Wielkanocny msza jest obowiązkowa? Znamy odpowiedź
Źródło zdjęć: © Adobe Stock

06.04.2023 16:04

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Wielkanoc to najważniejsze święto dla wyznawców katolicyzmu. Wiele osób rozpoczyna świętowanie już w Wielki Czwartek, obchodząc Triduum Paschalne, jednak centrum obchodów to Niedziela Wielkanocna i Poniedziałek Wielkanocny.

Kiedy trzeba iść do kościoła w święta wielkanocne?

Czy w Wielkanoc trzeba iść do kościoła? To pytanie raczej nie sprawia żadnych trudności wierzącym - według prawa kanonicznego obecność na mszy w każdą niedzielę jest obowiązkiem katolika. Tak samo jest z Niedzielą Wielkanocną, podczas której świętuje się zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa.

Istnieje jednak wyjątek. Jeśli ktoś uczestniczył w liturgii Wigilii Paschalnej, która odbywa się w Wielką Sobotę wieczorem lub w nocy, najczęściej po zachodzie słońca, nie jest zobowiązany do uczestnictwa we mszy w Wielkanoc. Wszystko dlatego, że Wigilia Paschalna należy już do uroczystych obchodów Niedzieli Zmartwychwstania, a nie do Wielkiej Soboty.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Czy w Poniedziałek Wielkanocny trzeba iść do kościoła?

Msza w Poniedziałek Wielkanocny, czyli tzw. lany poniedziałek częściej zastanawia wiernych. Czy w drugi dzień świąt trzeba iść do kościoła? Przepisy prawa kanonicznego mówią jednak jasno - Poniedziałek Wielkanocny nie jest świętem nakazanym, a więc nie trzeba uczestniczyć wtedy w mszy.

"Niedziela, w czasie której jest czczona tajemnica paschalna, na podstawie tradycji apostolskiej winna być obchodzona w całym Kościele jako najdawniejszy dzień świąteczny nakazany. Ponadto należy obchodzić dni Narodzenia Pana naszego Jezusa Chrystusa, Objawienia Pańskiego, Wniebowstąpienia oraz Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, Świętej Bożej Rodzicielki Maryi, Jej Niepokalanego Poczęcia i Wniebowzięcia, Świętego Józefa, Świętych Apostołów Piotra i Pawła, wreszcie Wszystkich Świętych. Konferencja Episkopatu może jednak, za uprzednią aprobatą Stolicy Apostolskiej, niektóre z dni świątecznych nakazanych znieść lub przenieść na niedzielę" - czytamy w kanonie 1246 KPK.

Zapraszamy na grupę FB - #Samodbałość. To tu będziemy informować na bieżąco o wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Komentarze (162)