Czy w Poniedziałek Wielkanocny trzeba iść na mszę? Kościół mówi jasno
Wielkanoc 2023 zbliża się wielkimi krokami. Jednym z pytań, nad którymi zastanawiają się katolicy jest to, w które ze świątecznych dni obecność na mszy jest obowiązkowa. Dużo wątpliwości narosło wokół drugiego dnia świąt, czyli Poniedziałku Wielkanocnego.
Wielkanoc to najważniejsze święto dla wyznawców katolicyzmu. Wiele osób rozpoczyna świętowanie już w Wielki Czwartek, obchodząc Triduum Paschalne, jednak centrum obchodów to Niedziela Wielkanocna i Poniedziałek Wielkanocny.
Kiedy trzeba iść do kościoła w święta wielkanocne?
Czy w Wielkanoc trzeba iść do kościoła? To pytanie raczej nie sprawia żadnych trudności wierzącym - według prawa kanonicznego obecność na mszy w każdą niedzielę jest obowiązkiem katolika. Tak samo jest z Niedzielą Wielkanocną, podczas której świętuje się zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa.
Istnieje jednak wyjątek. Jeśli ktoś uczestniczył w liturgii Wigilii Paschalnej, która odbywa się w Wielką Sobotę wieczorem lub w nocy, najczęściej po zachodzie słońca, nie jest zobowiązany do uczestnictwa we mszy w Wielkanoc. Wszystko dlatego, że Wigilia Paschalna należy już do uroczystych obchodów Niedzieli Zmartwychwstania, a nie do Wielkiej Soboty.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Jak przedłużyć świeżość wielkanocnych potraw. Proste triki eksperta
Czy w Poniedziałek Wielkanocny trzeba iść do kościoła?
Msza w Poniedziałek Wielkanocny, czyli tzw. lany poniedziałek częściej zastanawia wiernych. Czy w drugi dzień świąt trzeba iść do kościoła? Przepisy prawa kanonicznego mówią jednak jasno - Poniedziałek Wielkanocny nie jest świętem nakazanym, a więc nie trzeba uczestniczyć wtedy w mszy.
"Niedziela, w czasie której jest czczona tajemnica paschalna, na podstawie tradycji apostolskiej winna być obchodzona w całym Kościele jako najdawniejszy dzień świąteczny nakazany. Ponadto należy obchodzić dni Narodzenia Pana naszego Jezusa Chrystusa, Objawienia Pańskiego, Wniebowstąpienia oraz Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, Świętej Bożej Rodzicielki Maryi, Jej Niepokalanego Poczęcia i Wniebowzięcia, Świętego Józefa, Świętych Apostołów Piotra i Pawła, wreszcie Wszystkich Świętych. Konferencja Episkopatu może jednak, za uprzednią aprobatą Stolicy Apostolskiej, niektóre z dni świątecznych nakazanych znieść lub przenieść na niedzielę" - czytamy w kanonie 1246 KPK.
Zapraszamy na grupę FB - #Samodbałość. To tu będziemy informować na bieżąco o wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl