Trwa ładowanie...

Czy warto grabić liście na zimę?

Oczyszczanie terenów zielonych przed okresem zimowym jest bardzo ważne, gdyż zapobiega między innymi występowaniu pleśni. Co ciekawe, długo zalegające liście drzew powodują obumieranie trawy, a to skutkuje tym, że po sezonie zimowym praktycznie nie będzie jej tam, gdzie wcześniej występowała. Czy grabić liście na zimę? W jaki sposób to robić? Po co grabić liście w ogrodzie? Poznaj odpowiedzi na te i wiele innych pytań!

Czy warto grabić liście na zimę? Czy warto grabić liście na zimę? Źródło: Getty Images, fot: Creative-Family
d1gvpf3
d1gvpf3

Grabienie liści w ogrodzie – dlaczego jest ważne?

Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że regularne grabienie liście w ogrodzie przynosi wiele korzyści. Uprzątnięty trawnik z zeschłych listków drzew nie tylko elegancko wygląda, ale także będzie odpowiednio przygotowany do sezonu zimowego. Chcesz, aby Twój trawnik pięknie wyglądał przez cały rok? Pozbądź się zalegających liści z jego powierzchni jeszcze przed sezonem zimowym. W ten sposób unikniesz występowania pleśni lub gnicia trawy, co wiązałoby się z koniecznością posadzenia jej na nowo.

Co zrobić z liśćmi w ogrodzie? Praktyczne wskazówki

Liście w ogrodzie można wykorzystać na wiele sposobów. Warto wiedzieć, że jesienne liście w wielu kolorach to nie tylko odpadki roślinne, ale także dar od natury, który można ciekawie wykorzystać. Decydując się na grabienie liści, pamiętaj, że warto je wykorzystać na różne sposoby, takie jak:

  • Produkcja kompostu – w praktyce można zaoszczędzić sporo pieniędzy poprzez zbieranie zgrabionych liści, a następnie przetworzenie ich na kompost. To działanie proekologiczne, co jest cenione w dzisiejszych czasach.
  • Ochrona roślin przed mrozem – możesz wykorzystać zgrabione liście w Twoim ogrodzie do ogrzewania roślin zimą lub wytworzenia z nich naturalnego nawozu ziemnego.

Co ciekawe, z opadłych liści można też stworzyć piękne jesienne ozdoby. Kiedy jednak ich duża ilość znajdzie się w Twoim ogrodzie, te odetną dopływ światła np. do trawnika, co będzie skutkować zniszczeniem trawy.

Jak grabić liście na zimę?

Zastanawiasz się, w jaki sposób grabić liście na zimę? Trzeba to robić dokładnie oraz z użyciem odpowiednich narzędzi ogrodowych. Dobrej klasy grabie pozwolą Ci zgarnąć większość zalegających na trawniku liści, jednocześnie nie niszcząc ich.

d1gvpf3

Czy trzeba grabić liście przed zimą? Zdecydowanie tak. Takie czynności wykonane cyklicznie pozwolą Ci zachować piękny wygląd trawnika przez cały rok. Co ciekawe, z zebranych liści można w prosty sposób zrobić nawóz dla roślin i sadzonek.

Grabienie liści nie jest wymagającym zajęciem. Wystarczy jedynie odrobina chęci i zaangażowania, a stan trawnika ogrodowego będzie znacznie lepszy. Kup dobrej jakości grabie, worki na liście i zabierz się do pracy jeszcze przed sezonem zimowym.

Czy zgrabione liście można palić?

Wiele osób po zgrabieniu liści decyduje się na pozbycie się ich poprzez spalenie. Uwaga! Jest to zakazane, a na osoby, które mimo wszystko palą zeschnięte liście czekają srogie kary finansowe!

W żadnym wypadku nie należy palić zgrabionych liści, gdyż negatywnie wpływa to na środowisko naturalne i atmosferę. O wiele lepszym pomysłem jest wyścielenie liśćmi podłoża pod uprawy lub zrobienie z nich kompostu. Takie działania są ekologiczne i pozwalają na łatwe pozbycie się zebranych z trawnika liści.

d1gvpf3

Co można zyskać, decydując się na cykliczne grabienie liści przed zimą?

Pozbycie się zalegających na trawnikach listków z opadających z drzew jest bardzo ważne i wpływa przede wszystkim na stan trawy i innych roślin. Kiedy na ziemi znajduje się zbyt duża ilość liści, ziemia nie ma dostępu do promieni słonecznych, przez co usycha lub na jej powierzchni występuje pleśń i grzyb.

Kiedy będziesz grabić liście przed zimą, możesz:

  • Po sezonie zimowym mieć tereny zielone w pięknym stanie;
  • Zyskać dodatkowy surowiec do produkcji kompostu;
  • Aktywnie spędzić czas na świeżym powietrzu;
  • Stworzyć swego rodzaju schron dla zwierząt, takich jak np. jeże.
d1gvpf3

Jak widać, jest wiele zalet, które niesie ze sobą grabienie liści. Wystarczy, że zaopatrzysz się w odpowiednie narzędzia i odrobinę chęci. Pamiętaj też o korzyściach, jakie niesie ze sobą grabienie liści, a praca tego typu będzie dla Ciebie tylko przyjemnością.

Autor: Emilia Kwiatek

Ogród we wrześniu. Podpowiadamy, jak zadbać o rośliny jesienną porą

d1gvpf3
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1gvpf3