Trwa ładowanie...

Czy warto kupić dziecku komiks?

Komiksy i książki obrazkowe – choć nie są tak popularne, jak powieści, filmy, czy gry – mogą być świetnym pomysłem na prezent dla dziecka w każdym wieku, zwłaszcza jeśli stroni od czytania lektur lub dopiero uczy się czytać. Na co warto zwrócić uwagę?
Share

W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.

Barwne obrazki doskonale przyciągają uwagę nawet tych najmłodszych dzieci
Barwne obrazki doskonale przyciągają uwagę nawet tych najmłodszych dzieciŹródło: 123RF.COM
dmtsts7

Komiks – wady i zalety

Wśród nas zapewne znajdą się tacy, którzy uważają, że książki to jedyna słuszna forma rozwijania wyobraźni i słownictwa u dzieci. Komiksy bez wątpienia są znacznie bardziej uproszczone od długich form pisanych i "podają na tacy" to, co dziecko mogłoby wyobrazić sobie samo. Ale czy komiksy mają same wady?

Nie, komiksy mają też mnóstwo zalet, zwłaszcza te dla dzieci. Dlaczego? Przede wszystkim uczą dyscypliny i skupiania uwagi, ale w bardzo przystępnej formie. Nierzadko są znacznie lepszym rozwiązaniem od książek, chociażby dlatego, że nie przytłaczają długimi opisami i przyciągają uwagę kolorowymi obrazkami. Dzieciom trudno jest się w pełni skupić na jednej czynności, więc czytanie lektur, zwłaszcza tych nudnych, bywa często istną męczarnią. Jeśli barwny i ciekawy komiks spodoba się dziecku, możemy być niemalże pewni, że zostanie przeczytany w całości.

Oczywiście komiks musi być dostosowany do wieku dziecka, nawet bardziej niż zwykłe zabawki. Dlaczego? To tak jak z filmem i grą. Obrazy mają znacznie większą siłę oddziaływania, więc jeśli są drastyczne, niepokojące lub zbyt skomplikowane, to dziecko się zanudzi, będzie się bać i już więcej nie sięgnie po książkę czy bajkę. Uważajmy więc, co kupujemy i co znajduje się w zasięgu rączek naszego malucha.

Książki obrazkowe

Książki obrazkowe są znacznie bardziej popularne i to z nimi prawdopodobnie zetknęliśmy się się po raz pierwszy, kiedy byliśmy mali. Książki obrazkowe są przystępniejsze, gdyż mają z reguły jeszcze mniej treści niż komiksy, a litery są drukowane znacznie większą czcionką. Doskonale nadają się dla malutkich dzieci, gdyż pomagają w nauce mówienia oraz czytania. Będą również świetnym narzędziem do nauki języka obcego, np. angielskiego, jeżeli oczywiście zdecydujemy się kupić anglojęzyczne wydanie.

Niektóre książki obrazkowe zawierają historie opowiedziane tylko i wyłącznie za pomocą barwnych ilustracji, co doskonale wpływa na rozwój maluchów. Dzieci uczą się wyciągania wniosków z tego, co obserwują, i w ten sposób rozwijają swoją wyobraźnię oraz empatię.

icon info

W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.

dmtsts7

Podziel się opinią

Share
dmtsts7
dmtsts7