Trwa ładowanie...
Artykuł Sponsorowany
26-05-2020 10:49

Czy wiesz, czym jest tzw. responsive feeding?

Odpowiednio odżywiony brzuszek ma duże znaczenie dla harmonijnego wzrostu i dobrego samopoczucia malucha. Zbilansowana dieta niemowlęcia to gwarancja jego prawidłowego rozwoju i funkcjonowania w przyszłości. Troska o jadłospis niemowlęcia jest zatem inwestycją w jego zdrowie. Dowiedz się, jak rozpoznać, czy Twój maluch ma już pełny brzuszek, czy może nadal jest głodny.

Czy wiesz, czym jest tzw. responsive feeding?Źródło: materiał klienta
d2hfa8d
d2hfa8d
Artykuł sponsorowany

Czym jest responsive feeding?

Responsive feeding to określenie na sposób karmienia malucha w reakcji na jego zachowanie[1]. Na czym dokładnie polega? Jest to umiejętność rodziców odpowiedniej interpretacji sygnałów, dzięki którym niemowlę pokazuje, że jest głodne lub że ma już pełny brzuszek.

Rodzicu – Twoja prawidłowa reakcja na wysyłane przez dziecko sygnały pozwoli Ci regulować porę jego posiłków i nie przekarmiać malucha. Poniższe wskazówki powinny Ci pomóc rozwiać Twoje wątpliwości w tym zakresie:

Twoje dziecko najprawdopodobniej jest najedzone, jeśli:

d2hfa8d

• zasypia lub grymasi w trakcie jedzenia;
• coraz wolniej zjada podawany pokarm;
• przestało ssać pierś lub smoczek;
• wypluwa jedzenie, zaciska usta i jeśli je już łyżeczką – odpycha ją.

Twoje dziecko najprawdopodobniej jest głodne, jeśli:

• charakterystycznie płacze;
• wkłada rączki do buzi;
• na widok jedzenia macha rączkami i nóżkami;
• otwiera usta i podąża wzrokiem w stronę łyżeczki;
• jeśli już potrafi – wskazuje palcem na jedzenie.

Układ pokarmowy dziecka pełną dojrzałość osiągnie dopiero około 5.-7. roku życia. To dlatego ważnym zadaniem rodziców jest dokładna obserwacja potrzeb dziecka oraz komponowanie diety, która będzie wspierać prawidłowy rozwój małego brzuszka. Początkowo sprawa jest dość prosta, ponieważ w pierwszych miesiącach życia niemowlęcia pokarmem najlepiej dopasowanym do jego potrzeb żywieniowych jest po prostu mleko mamy. Kobiecy pokarm zawiera bowiem prawie wszystkie potrzebne niemowlęciu składniki odżywcze, w odpowiednich ilościach i proporcjach (poza witaminami D i K, które należy suplementować w porozumieniu z lekarzem). Właśnie dlatego eksperci ze Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) zalecają wyłączne karmienie piersią przez 6 pierwszych miesięcy życia dziecka, a następnie stopniowe rozszerzanie jego diety, przy kontynuacji karmienia mlekiem mamy do 2. roku życia lub dłużej. Mleko mamy to wsparcie rozwijającego się brzuszka niemowlęcia, a prawidłowo kształtujący się brzuszek to radość dziecka.

d2hfa8d

Radość prosto z brzuszka

Dbanie o szczęście dziecka to bez wątpienia priorytet dla rodzica – aż 70% opiekunów ma świadomość tego, że szczęście maluszka zaczyna się od brzuszka i deklaruje, że dba o dietę swojego dziecka[2]. Rodzice są coraz bardziej świadomi tego, że harmonijnie funkcjonujący brzuszek to radość dziecka, a dzięki temu – zadowolenie i spokój całej rodziny. Wyniki badań pokazują, że dla 93% rodziców nie ma nic ważniejszego niż szczęście dziecka, a uśmiech dziecka wynagradza im wszystkie trudy związane z jego wychowaniem[3]. Ale jak można rozpoznać, że brzuszek dziecka jest szczęśliwy i co to właściwie oznacza? Oto 5 sygnałów szczęśliwego brzuszka:

1. prawidłowy rozwój,
2. dobre samopoczucie,
3. siła do zabawy,
4. rozwój poznawczy,
5. odporność.

Reaguj na potrzeby małego brzuszka

Właściwie odżywiony i najedzony brzuszek to podstawa rozwoju oraz dobrego samopoczucia maluszka. Mleko mamy to najlepsze, co kobieta może dać swojemu potomstwu, jednak zdarzają się sytuacje, kiedy to nie jest możliwe. Z myślą o maluchach, które z uzasadnionych powodów nie są karmione piersią, powstało mleko następne Bebiko 2 z udoskonaloną, dobrze tolerowaną[4] formułą NUTRIflor Expert, dla małych brzuszków po 6. miesiącu życia. To kompletna kompozycja składników odżywczych[5] , która została wzbogacona o kwas tłuszczowy DHA[6], ważny dla rozwoju mózgu i wzroku[7], aby jeszcze lepiej wspierać prawidłowy rozwój dziecka. Produkt zawiera[8] także m.in.: kompozycję witamin i składników mineralnych, m.in.: wapń i witamina D, niezbędne do prawidłowego rozwoju kości i zębów; żelazo i jod, wspierające prawidłowy rozwój poznawczy; kwas ALA (omega 3), niezbędny do prawidłowego rozwoju mózgu i tkanek nerwowych, a także unikalną kompozycję błonnika GOS/FOS[9].

Ważne informacje: Karmienie piersią jest najwłaściwszym i najtańszym sposobem żywienia niemowląt oraz jest rekomendowane dla małych dzieci wraz z urozmaiconą dietą. Mleko matki zawiera składniki odżywcze niezbędne do prawidłowego rozwoju dziecka oraz chroni je przed chorobami i infekcjami. Karmienie piersią daje najlepsze efekty, gdy matka prawidłowo odżywia się w ciąży i w czasie laktacji oraz gdy nie ma miejsca nieuzasadnione dokarmianie dziecka. Przed podjęciem decyzji o zmianie sposobu karmienia matka powinna zasięgnąć porady lekarza.

d2hfa8d

[1] https://www.healthychildren.org/English/ages-stages/baby/feeding-nutrition/Pages/Is-Your-Baby-Hungry-or-Full-Responsive-Feeding-Explained.aspx
[2] Jak polscy rodzice (Millenialsi) definiują szczęśliwe dzieciństwo? Badanie przeprowadzone przez agencję badawczą IQS na zlecenie marki Bebiko 2 w lipcu 2019 roku. Badanie zostało przeprowadzone metodą CAWI na grupie 523 rodziców dzieci w wieku 0-3 lata.
[3] Także.
[4] Na podstawie testu Bebiko 2 zrealizowanego przez IQS Sp. z o.o., lipiec 2019, N=242 matki dzieci 7-12 mies., użytkowniczki marki.
[5] Zgodnie z przepisami prawa.
[6] Zgodnie z przepisami prawa.
[7] Korzystne działanie występuje, gdy wraz z urozmaiconą dietą dziecko spożywa 100 mg DHA dziennie.
[8] Zgodnie z wymaganiami prawa Bebiko 2 NUTRIflor Expert zawiera wapń, witaminę D, żelazo, jod, DHA i ALA.
[9] Korzystne działanie występuje, gdy wraz z urozmaiconą dietą dziecko spożywa 100 mg DHA dziennie.

Artykul sponsorowany

d2hfa8d
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2hfa8d