Czy wietrzenie pościeli ma sens? Ekspert nie pozostawia złudzeń

Przechadzając się po osiedlach, można zauważyć, że wiele osób wietrzy pościel na balkonie. Czy wietrzenie pościeli ma jakikolwiek sens? Eksperci nie pozostawiają w tym temacie żadnych wątpliwości.

Czy warto wietrzyć pościel?
Czy warto wietrzyć pościel?
Źródło zdjęć: © East News | Piotr Kamionka/REPORTER

15.09.2023 12:25

Sen to jedna z najważniejszych potrzeb każdego człowieka. Jednak kluczowa jest jego jakość. Warto zadbać o to, aby zasypiać i budzić się w stałych godzinach, spać nie mniej niż osiem godzin dziennie, najlepiej w świeżej i czystej pościeli. Ten ostatni aspekt często traktowany jest "po macoszemu", na co wskazują eksperci.

Czy warto wietrzyć pościel? Poznaj zdanie eksperta

Na pościeli znajduje się kurz, pot, resztki kosmetyków czy martwego naskórka. Mnożą się na niej bakterie, które mogą stanowić zagrożenie dla zdrowia. Dlatego specjaliści zalecają, aby zmieniać pościel przynajmniej raz na dwa tygodnie. A latem, zwłaszcza w trakcie upałów, przynajmniej raz na tydzień. Ważna jest także temperatura, w jakiej pierzemy pościel. Nie powinna być ona niższa niż 60 stopni Celsjusza, bowiem to właśnie w tej temperaturze giną bakterie.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Poza regularnym zmienianiem pościeli, powinno się ją także wietrzyć. Trenerka snu, Carlii Gasi przekonuje, że wietrzenie pościeli jest potrzebne i bardzo korzystne dla snu, a co za tym idzie, zdrowia. Zdaniem ekspertki, świeże powietrze w połączeniu ze światłem słonecznym zabija bakterie, a także pozbywa się z pościeli nieprzyjemnego zapachu. Ponadto, w ten sposób znacznie ograniczamy rozwój roztoczy, które są prawdziwym utrapieniem alergików.

Jak wietrzyć pościel, żeby pozbyć się z niej bakterii?

W trakcie snu, zwłaszcza latem czy w takcie choroby, mocno się pocimy. Pot wchłaniany jest przez pościel, w której to mnożą się bakterie, które odpowiadają, m.in. za rozwój trądziku. Dlatego też powinno się wietrzyć pościel. Ważna jest jednak pora, w jakiej to robimy.

Najlepiej jest robić to rano lub wieczorem, kiedy temperatura jest najniższa. Należy rozłożyć ją możliwie najrówniej, stroną, którą to stykamy się ciałem, do góry i pozostawić ją tak na świeżym powietrzu przez przynajmniej pół godziny. W ten sposób ograniczamy rozwój bakterii i roztoczy na pościeli. Warto wietrzyć ją możliwie jak najczęściej, a najlepiej, codziennie.

Zapraszamy na grupę FB - #Samodbałość. To tu będziemy informować na bieżąco o wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (15)