Czy znasz symbolikę kwiatów i znaczenie ich kolorów?
Zanim wybierzesz się do kwiaciarni, ustal dla kogo kwiaty mają być przeznaczone, w jakim celu i co chcesz przez nie wyrazić. Bo każdy kwiat niejedno ma imię, a jego kolor może oznaczać wszystko.
03.11.2014 | aktual.: 08.11.2014 16:46
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Zanim wybierzesz się do kwiaciarni, ustal dla kogo kwiaty mają być przeznaczone, w jakim celu i co chcesz przez nie wyrazić. Bo każdy kwiat niejedno ma imię, a jego kolor może oznaczać wszystko.
Poszczególne barwy miały i do dnia dzisiejszego mają w odmiennych kulturach różne znaczenie i symbolikę. W Chinach i Indiach barwy odnoszą się wyłącznie do seksualności. Za pomocą barw wyrażamy swoje zamiary, potrzeby oraz uczucia. Barwy symbolizują otuchę, nadzieję, optymizm, miłość, zazdrość, nienawiść, upór i poddanie się, rezygnację, prawdę i fałsz, honor, godność, niepewność.
Kolory zamiast słów
Biel jest barwą czystości i niewinności, radości i mądrości. Oznacza źródło życia, prawdę i zwycięstwo dobra nad złem i śmiercią. Biały bukiet daje się pannom, by wyrazić im szacunek, białe kwiaty mówią: Kocham, ale jeśli nie chcesz, nawet cię nie dotknę.
Czerwień jest barwą namiętności płodności oraz odwagi. Czerwień połączona z czernią jest symbolem egoizmu, gwałtu i zdrady. Czerwień jest także kolorem miłości i uczuć o charakterze wyraźnie seksualnym. Gdy mężczyzna wręcza kobiecie czerwony bukiet kwiatów, mówi tym: Kocham cię i pragnę byś była moja.
Błękit jest symbolem wierności, bukiet niebieskich kwiatów mówi: Zawsze chcę być tylko z tobą.
Zieleń jest barwą nadziei na szczęście, zwycięstwa i kontemplacji. Zielony jest kolorem kompromisowym, symbolizuje także płodność i nieśmiertelność. Zieleń także jest barwą miłości jako bardzo silnego uczucia związanego z zazdrością i zawiścią. Bukiet zielonych kwiatów mówi: Pragnę, aby nam się udało, nie zawiodę.
Żółty jest barwą nienawiści i zdrady. Stopniowo kolor ten stał się symbolem fałszu, bezwstydu, wrogości. Żółty bukiet kwiatów mówi: Nie dokazuj, miła, nie dokazuj.
Róż jest barwą namiętności. Różowy bukiet to oznaka szczerej sympatii, przyjaźni i oddania, które może przerodzić się w coś więcej. Kwiaty w tym kolorze mówią dziewczynie: Bardzo cię lubię! Aczkolwiek jeżeli są to różowe róże przewiązane zieloną wstążką oznacza to, że młodzieniec chce się oświadczyć.
Pomarańcz od dawna aż po czasy dzisiejsze jest barwa nadziei. Pomarańczowy bukiet kwiatów mówi: Mam nadzieję, że coś się wydarzy.
Fiolet to barwa smutku i żałoby, w miłości oznacza rozstanie.. Fioletowy bukiet kwiatów mówi: To już koniec, nie ma już nic.
Znaczenie róż
Róża jest symbolem miłości i namiętności. Starożytni Grecy i Rzymianie wiązali róże z Afrodytą i Wenus, boginiami miłości i piękna. Przez setki lat bezsłownie wyznawano nimi uczucia, dlatego z czasem stały się symbolem poufności. Łacińskie wyrażenie sub rosa (dosłownie: pod różą) oznacza wiadomość powierzoną w tajemnicy. W starożytnym Rzymie dziką różę umieszczano na drzwiach pokoi, w których przedmiotem dyskusji były poufne sprawy.
Czerwona róża, kwiat kochanków, oznacza trwałą namiętność, szczerą miłość oraz odwagę i pożądanie. Do Europy została sprowadzona z Chin około 1800 roku. Jako symbol gorącego i trwałego uczucia jest idealna by wyrazić za jej pomocą miłość w Walentynki lub w rocznicę ślubu, ale najlepiej bez okazji - po prostu dlatego, że się kogoś kocha.
Biała róża, podobnie jak kremowa, oznacza uduchowioną miłość, pokorę, niewinność, czystość i sekret. Tradycyjnie z białych róż składa się ślubny bukiet, który symbolizuje szczęśliwą miłość. Białe róże wyrażają szacunek, symbolizują honor i pokój.
Różowa róża to kwiat słodkich myśli. Jest symbolem wdzięczności, szlachetności, uznania i podziwu. Jaśniejsze odcienie różu podkreślają delikatność i urok obdarowywanej kobiety, natomiast ciemniejszy róż wyraża serdeczne podziękowania.
Pomarańczowa róża oznacza entuzjazm, fascynację, pożądanie. Pomarańczowe róże podgrzewają atmosferę. Będąc mieszkanką żółtego i czerwonego, są często uważane za pomost pomiędzy uczuciem przyjaźni, symbolizowanym przez żółte róże, oraz miłości, kojarzonej z czerwonymi różami. Podarowując pomarańczowe róże możesz zatem wyjawić pragnienie pójścia o krok dalej. W relacjach formalnych to prezent finalizujący udany projekt.
Znaczenie żółtej róży jest niezwykle zawiłe. Mimo pięknej symboliki i przyjemnego wyglądu żółtych róż, wiele osób wciąż kojarzy je z negatywnymi uczuciami, dlatego aby nieumyślnie nie zranić osoby, której je podarujesz, napisz w liściku dołączonym do kwiatów dlaczego właśnie ten kolor wybrałeś.
We wschodnich kulturach żółte róże symbolizują mądrość i siłę. Taka symbolika sprawia, że bukiet tych kwiatów jest trafionym prezentem dla kobiety, która odniosła sukces. Okazje, do których pasują żółte róże, to zdanie egzaminu na prawo jazdy, awans dziewczyny czy obrona pracy licencjackiej.
We współczesnej kulturze europejskiej żółta róża jest symbolem przyjaźni, radości, szczęścia i wolności, co czyni ją przepięknym podarunkiem dla przyjaciółki, siostry, córki czy też mamy.
W Ameryce, poprzez skojarzenie żółtej barwy ze wschodem Słońca, żółte róże interpretowane są jako obietnica nowego początku. Tym samym, idealnie nadają się na prezent na pocieszenie.
Jeśli szukasz inspiracji na bukiet kwiatów dla kobiety, którą kochasz każdy inny kolor róży wydaje się lepszym wyborem. W Turcji i krajach arabskich żółte róże to symbol rozwodu. Pejoratywne znaczenie miały również w czasach wiktoriańskich w Anglii. Symbolizowały zazdrość, z którą także w dzisiejszych czasach mocno kojarzone są żółte róże.
Żółte róże podaruj, by rozjaśnić czyjś dzień, pogratulować sukcesu, pocieszyć, wyrazić sympatię do przyjaciółki albo mile zaskoczyć kogoś z rodziny.
Symbolika kwiatów
Kolory i rodzaje kwiatów mają duże znaczenie, dlatego warto się poważnie zastanowić jaką barwę powinien mieć bukiet dla osoby, na której nam zależy. Niewłaściwy kolor kwiatów może wszystko popsuć. Kwiaty doskonale są w stanie przekazać nasze uczucia, nawet te najbardziej skrywane, czasami znaczą więcej niż nie jedno słowo.
(gabi), kobieta.wp.pl