Blisko ludziCzy zostawić małe dziecko na kilka dni u rodziców?

Czy zostawić małe dziecko na kilka dni u rodziców?

Czy zostawić małe dziecko na kilka dni u rodziców?
Źródło zdjęć: © -sxc.hu
14.01.2010 22:38, aktualizacja: 06.06.2018 14:46

Wraz z mężem wygraliśmy wycieczkę dla dwóch osób. W momencie wyjazdu dzidzia będzie miała skończone 8 miesięcy. Moi rodzice zadeklarowali się, że nie ma problemu, żeby zajęli się przez ten czas maleństwem. Czy zostawienie go to dobry pomysł?

Wraz z mężem wygraliśmy wspaniałą tygodniową wycieczkę dla dwóch osób w terminie 15-22 września. Termin porodu mam na 15 stycznia, więc w momencie wyjazdu dzidzia będzie miała skończone 8 miesięcy. Moi rodzice zadeklarowali się, że nie ma problemu, żeby zajęli się przez ten czas maleństwem. Ja jednak nie wiem, czy zostawienie go w tym wieku na taki okres czasu to dobry pomysł. Wiem, że dzieci są różne i pewnie inaczej też znoszą takie sytuacje. Pociesza mnie fakt, że rodzice mieszkają na tej samej ulicy i przez te 8 miesięcy na pewno intensywnie będą uczestniczyć w wychowywaniu maluszka, więc nie zostawimy go z obcymi dla niego ludźmi. Ale może jednak nie powinno się narażać bobaska na taki stres, a wycieczkę oddać znajomym? Czy dziecku na pewno nie zaszkodzi tygodniowa rozłąka z rodzicami...?

Jeśli wszystko ułoży się zgodnie z planem.- poród o czasie, szczęśliwy finał, zdrowe i w dobrej formie maleństwo, to nie widzę powodu do oddawania wycieczki, wycofywania się z wyjazdu. Ważne jest, by dziecko znało osobę, z którą na te kilka dni zostanie, by czuło się z nią dobrze, bezpiecznie, a Pani by była spokojna, że tak jest. Bywa, że mama musi szybko wracać do pracy i też zostawia maleństwo z opiekunką, ciocią czy babcią. Bywa, że trudno się rozstać, trudno zaakceptować sytuację, kiedy maluszek zostaje z inną niż mama osoba. Nie oznacza to jednak, że dziecko cierpi, przeżywa stres, traci poczucie bezpieczeństwa. Nie, tak nie musi być. Proszę ze spokojem planować to wszystko, co wkrótce ma się wydarzyć. Niech kolejne punkt planu będą realizowane tak, jak Pani je wymyśliła i niech nie będzie niespodzianek. A z malutką pożegna się Pani czule i równie czule przywita po kilku dniach. Życzę szczęśliwego porodu (może już jest po porodzie?), udanego wyjazdu i szczęśliwego powrotu do swojego maluszka. A potem
już tylko szczęśliwych dni razem, a jeśli rozstań, to i szczęśliwych powrotów. Pozdrawiam serdecznie.

Krystyna Zielińska - psycholog dziecięcy i logopeda

Źródło artykułu:WP Kobieta