FitnessCzym jest powięź? Ćwiczenia powięzi

Czym jest powięź? Ćwiczenia powięzi

Czym jest powięź? Ćwiczenia powięzi
Źródło zdjęć: © iStock.com | Tatomm
15.11.2018 16:04

Powięź (łac. fascia) to błona osłaniająca poszczególne mięśnie, okrywająca narządy, powlekająca kości i trzymająca w jedności całe ciało. Zbudowana jest z tkanki łącznej włóknistej zbitej. Powięzi to włókna kolagenowe tkanki łącznej, np. torebki stawowe lub torebki organów, ścięgna, więzadła oraz przegrody grup mięśniowych. O powięź można dbać wykonując różne ćwiczenia, w tym rozciągające oraz masaże.

Powięź - budowa

Wyróżnia się kilka rodzajów powięzi:

  • powięź powierzchowna to podskórna warstwa tkanki łącznej luźnej składająca się z włókien kolagenowych oraz włókien elastycznych. Powięź powierzchowna to liczne komórki tłuszczowe umożliwiające ochronę termiczną i mechaniczną wiązek włókien mięśniowych, skórnych naczyń krwionośnych oraz nerwów;
  • powięź głęboka zbudowana jest z tkanki łącznej zbitej. Powięź głęboka otacza wszystkie mięśnie, organy oraz gruczoły. Powięź ta pozbawiona jest komórek tłuszczowych, wzmacnia i buduje ścięgna;
  • powięź mięśniowa - dzieli się na poprzeczną, podłużną oraz ukośną, ponieważ w tym kierunku układają się włókna kolagenowe.

Powięź - właściwości

Powięź przypomina siatkę, której głównym celem jest utrzymanie jedności ciała, ochrona oraz wspomaganie podczas poruszania się. Powięzi odgrywają też kluczową rolę w procesach biochemicznych oraz hemodynamiki, ponieważ tworzą macierz dla komunikacji międzykomórkowej. Ponadto pełnią funkcję immunologiczną, dzięki czemu chronią ciało przed drobnoustrojami chorobotwórczymi oraz infekcjami. Co więcej, jeżeli uszkodzimy tkanki, powięź wpływa na procesy jej zdrowienia i regeneracji.

Powięź - ćwiczenia

Trening powięziowy to ćwiczenia skupiające się nie na budowie tkanki mięśniowej, ale na strukturach powięziowych. Dzięki regularnym treningom redukujemy ryzyko wystąpienia kontuzji, szybciej regenerujemy ciało, poprawiamy ruchy dynamiczne, a także pozbywamy się dolegliwości bólowych pleców związanych z siedzącym trybem pracy, brakiem aktywności fizycznej lub złymi nawykami obejmującymi postawę ciała.

Idealnym ćwiczeniem na powięź jest rollowanie ciała. Warto je wykonywać zarówno przed, jak i po treningu. Tego rodzaju masaż zapobiega naciągnięciom i naderwaniom mięśni, a także poprawia ukrwienie i elastyczność ciała. Stosowanie masażu rollerem po treningu rozluźnia napięte mięśnie, zapobiega stanom przeciążeniowym oraz poprawia jakość tkanek. Warto pamiętać, aby przed treningiem ruchy rollowania były szybkie, natomiast po treningu - powolne.

Ćwiczenia na powieź należy wykonywać 1-2 razy w tygodniu, ponieważ zarówno mięśnie, jak i powięź potrzebują czasu na regenerację.

Ćwiczyć powięź można też przy użyciu piłeczek do golfa. Wykonujemy nimi masaż punktowy w miejscach bólu, np. na stopie. Tego rodzaju masaże stosujemy aż do ustąpienia dolegliwości bólowych. Należy pamiętać, aby przed każdym treningiem wykonać krótką 10-minutową rozgrzewkę, natomiast po nim - rozciąganie. Dzięki temu możemy być pewni, że nie pojawią się zakwasy (ból spowodowany nagromadzeniem się w mięśniach kwasu mlekowego)
, ani różnego rodzaju urazy.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (0)
Zobacz także