Czym jest trening metodą HST? Efekty, ćwiczenia, opinie
Trening HST przez wielu uznawany jest za jedną z najskuteczniejszych metod treningowych. Trudno się zresztą dziwić, bowiem ta rygorystyczna metoda gwarantuje duży przyrost tkanki mięśniowej i jednoczesną redukcję tkanki tłuszczowej, jednak jest to sposób na sukces jedynie dla najwytrwalszych. Jak wygląda trening HST i jakie może dać efekty?
Czym jest trening HST?
Trening HST, z angielskiego Hypertrophy Specific Traning, to metoda treningowa zapoczątkowana przez Bryana Haycocka, pasjonata kulturystyki. Szukał on najskuteczniej formy treningu, która postawiłaby największy nacisk na budowanie masy mięśniowej zamiast na powiększanie siły czy lepsze zdolności motoryczne. Zgodnie z jego odkryciem dzięki odpowiednim metodom treningowym jesteśmy w stanie osiągnąć hipertrofię mięśni, a więc rozrost komórek mięśniowych dzięki ich odpowiedniemu obciążeniu.
HST traktowane jest jako najefektywniejsza forma ćwiczeń pod względem przyrostu masy mięśniowej. Głównym celem HST jest budowa mięśni, a więc poprawa wyglądu kulturysty i pomoc w budowaniu obwodów.
Mimo nacisku właśnie na ten aspekt treningu nie oznacza to, że inne walory treningu siłowego zostaną całkowicie zniwelowane, bowiem wciąż są one ważnym, choć nie najważniejszym elementem HST. Decydując się na trening HST, musimy zastosować się do kilku istotnych zasad, które są jego podstawowymi filarami.
Trening HST - zasady
Trening HST opiera się na czterech niezwykle istotnych zasadach, których należy przestrzegać podczas wykonywanych ćwiczeń. Pierwszą z nich jest zasada mechanicznego obciążenia mięśni podczas treningu. Zasada ta stanowi główny bodziec działający na rozrost masy mięsniowej, a więc ćwiczenia z ciężarami są w tym przypadku niezbędne.
Druga jest zasada silnej stymulacji mięśni, która zakłada, że częstotliwość trenowania danych partii mięśni musi być 3 razy wyższa niż dotychczas zakładano. Trening HST zakłada, że mięśnie należy stymulować trzy razy w tygodniu zamiast tylko raz, bowiem tylko wtedy masa mięśniowa nieustannie przyrasta.
Trzecim istotnym elementem treningu HST jest zasada zwiększania obciążenia, aby nie przyzwyczajać mięśni do wysiłku jednym i tym samym poziomie. Dzięki zwiększaniu obciążenia możliwa jest hipertrofia, a mięśnie mają zapewniony stały wzrost.
Ostatnim etapem jest zasada etapów roztrenowania, która mówi o przerwach po ukończonych poszczególnych cyklach treningowych. Jeden cykl ze zwiększanym obciążeniem powinien trwać od 6 do 8 tygodni, aż do momentu uzyskania największego obciążenia. Wtedy powinna nastąpić dłuższa przerwa od treningów, od 9 do 12 dni. W tym czasie mięśnie odpoczywają i się regenerują w celu efektywności kolejnego cyklu. Zasady treningu HST są niezwykle istotne, dlatego nie wolno ich naginać.
Trening HST - efekty, opinie
Nie ulega wątpliwości, że skuteczność treningu HST jest wysoka i cieszy się sporą popularnością wśród kulturystów walczących o szybki efekt przyrostu masy mięśniowej. Progres widoczny jest bardzo szybko, jednak jest to trening wyjątkowo trudny i wyczerpujący, a więc jedynie dla najwytrwalszych.
Trening HST wymaga od nas także sumienności i sprawdzi się głównie w przypadku osób lubiących rutynę, a więc tych, które nie zechcą wprowadzać w nim modyfikacji ani urozmaiceń.