Czysty dom bez zbędnej chemii – czy to możliwe?

Czysty dom bez zbędnej chemii – czy to możliwe?

Czysty dom bez zbędnej chemii – czy to możliwe?
Źródło zdjęć: © 123RF.COM
14.01.2018 12:08

Utrzymanie domu w czystości bez wykorzystania całej gamy środków chemicznych może się wydawać wyzwaniem, tym bardziej że chcemy sprzątać szybko, bez wysiłku i z jak największą skutecznością. Z pomocą przychodzą z jednej strony innowacyjne technologie do walki z brudem pod każdą postacią, z drugiej – ekologiczne preparaty lub babcine sposoby na domowe środki czystości. Co wybrać?

Na rynku nie brakuje środków czystości do niemal każdej strefy domowych porządków: zmywania, prania, odkamieniania, odplamiania itp., ale mimo to coraz więcej osób sięga po sprawdzone przez nasze babcie domowe preparaty lub poszukuje rozwiązań, które nie wpłyną negatywnie na zdrowie i stan środowiska. Skoro najpopularniejsze detergenty nie służą ani nam, ani przyrodzie, czas rozejrzeć się wokół i sprawdzić, jaki mamy wybór. Okazuje się, że bezpiecznych wariantów wciąż przybywa, a sprzątanie i pranie bez szkodliwej chemii nie musi oznaczać mozolnej walki z brudem i pustego portfela.

Niezawodny wodorowęglan sodu

Dawne, niemal zapomniane sposoby wracają do łask – okazuje się, że mogą być skuteczne, nie wymagają wielkiego wysiłku, a jedyne wykorzystania łatwo dostępnych składników, jak soda oczyszczona, ocet, sok z cytryny, olejek eteryczny albo sól. Biorąc pod uwagę tych kilka produktów, możemy przygotować środek do mycia podłóg, czyszczenia kuchni i łazienki, wybielania tkanin czy dezynfekcji różnych powierzchni. Najbardziej wszechstronna jest soda oczyszczona, czyli wodorowęglan sodu. To substancja skuteczna i w stylu eko, jest bowiem biodegradowalna i rozkłada się już w temp. powyżej 60°C. W dodatku nie wykazuje szkodliwego działania na zdrowie, nie grozi poparzeniem ani zatruciem oparami. Z jej pomocą można doprowadzić do porządku właściwie cały dom. Oto kilka przykładów:

- pasta z sody oczyszczonej i wody usunie osad z kubków po kawie i herbacie oraz pomoże wyczyścić piekarnik, blachy i formy do pieczenia;

- spryskanie wodą z octem i po kilku minutach wyszorowanie gąbką z sodą to sposób na kabinę prysznicową;

- pastą z 1/2 szklanki sody i 3 łyżek octu wyczyścimy umywalkę, wannę i kafelki;

- mieszając 1 l gorącej wody z 1 łyżeczką octu,1 łyżeczką sody oczyszczonej i kilkoma kroplami olejku z drzewa herbacianego przygotujemy płyn do mycia naczyń.

Sprzątanie i przyjemność?

Dla tych, którzy wyjątkowo nie lubią sprzątać, a o przygotowywaniu własnych specyfików nie chcą nawet słyszeć, rozwiązaniem mogą być nowoczesne preparaty eko: bezpieczne, na bazie naturalnych składników i, co bardzo ważne, wykorzystujące moc naturalnych olejków eterycznych. Wykorzystując takie kosmetyki dla domu podczas codziennych porządków, można dodatkowo skorzystać z ich aromaterapeutycznych właściwości, bez obawy, że połączy się to ze szkodliwym wpływem na zdrowie, jak to jest w przypadku wielu detergentów. Bezpieczne i ekologiczne związki chemiczne w składzie oraz substancje pochodzenia roślinnego i mineralnego (m.in. soda oczyszczona, naturalne mydło roślinne i maceraty, kwas octowy i cytrynowy) odpowiadają za działanie preparatów, a naturalne olejki eteryczne otulające mgiełką aromatu mięty, pomarańczy albo lawendy, pozytywnie wpływają na atmosferę podczas sprzątania.

Orzechów moc

W Indiach i Nepalu wykorzystywane już od wieków jako naturalny środek piorący, u nas wciąż traktowane jako nowinka. Orzechy Sapindus Mukorossi, bo o nich mowa, po zebraniu z drzewa rozłupuje się i usuwa środek, po czym suszy, aż do uzyskania ciemnego koloru. Łupiny orzechów zawierają saponiny, czyli substancje, która są naturalnym detergentem i mają działanie odtłuszczające, a w kontakcie z wodą tworzą naturalny roztwór mydlany. Saponiny dobrze rozpuszczają się w wodzie, powodując obniżenie napięcia powierzchniowego, co w efekcie ułatwia wypłukiwanie brudu. Orzechy mogą być więc alternatywą dla chemii stosowanej do prania i sprzątania. Jakie są opcje stosowania brązowych łupinek?

Obraz
© Shutterstock.com

Praktycznie nieograniczone: jako środek piorący do tkanin, środek czyszczący uniwersalnego zastosowania, preparat do mycia naczyń, szampon, płyn do czyszczenia srebra itp. Zwolennicy prania w orzechach twierdzą, że są one równie skuteczne jak detergenty, a przy tym niepotrzebne są płyny do płukania. Do pojedynczego prania należy użyć od 3 do 6 łupin, które umieszczamy w płóciennym woreczku, który zawiązujemy i umieszczamy w bębnie pralki. Dużą zaletą łupin tego orzecha jest także to, że są bezpiecznym produktem dla alergików. A minusy?

Orzechy nie najlepiej radzą sobie z białymi tkaninami, dlatego do takiego prania trzeba dodawać sodę oczyszczoną. Alternatywą dla konwencjonalnych środków chemicznych mogą być nie tylko same orzechy piorące, ale też preparaty powstające na ich bazie, np. dostępne na rynku linie proekologicznych środków czystości na bazie ekstraktu z indyjskich orzechów piorących wzbogaconych surfaktantami roślinnymi. Produkty te są hipoalergiczne, skoncentrowane i w pełni biodegradowalne. Nie zawierają sztucznych kompozycji zapachowych, sztucznych zagęszczaczy ani barwników chemicznych. Nie posiadają też w składzie substancji drażniących typu SLS,PEG.

Systemy do walki z brudem i alergenami

Tradycyjne mycie i odkurzanie nie zawsze wystarczają, jeśli pojawiają się problemy z alergią wziewną, szczególnie na roztocza kurzu domowego lub zarodniki grzybów pleśniowych. Dużą grupą alergenów są też związki chemiczne, które uwalniają się z różnego rodzaju produktów chemii gospodarczej. W kontekście odkurzania domu alergika wiele mówi się o filtrach HEPA (te wysokiej klasy filtrują powietrze w 99,97%), które mają zadanie wychwycić nawet najdrobniejsze cząstki, albo o urządzeniach z filtrami wodnymi. Przydatne okazują się także oczyszczacze powietrza ustawione np. w sypialni. Najlepsze rozwiązania to takie, gdy odkurzacz nie tylko pochłania kurz z powierzchni, lecz także filtruje i oczyszcza powietrze w pomieszczeniu. Innowacyjne sprzątanie i oczyszczanie powietrza ma przede wszystkim znaczenie dla alergików i astmatyków, ale walkę z kurzem, bakteriami czy grzybami powinni także prowadzić ludzie zdrowi, by zapobiec ewentualnym dolegliwościom.

Dlaczego tak ważne jest używanie bezpiecznych środków czystości?

Karina i Marta z Manufaktury Kosmetyków Dla Domu KLAREKO:

Nie pozostaje obojętne dla naszego zdrowia to czym sprzątamy w naszych domach. Czy relaks w wannie umytej całą tablicą Mendelejewa na pewno jest dla nas dobry? Czy kolacja przygotowana w piekarniku wyczyszczonym szkodliwą chemią jest naprawdę pożywna?

W Manufakturze KLAREKO tworzymy przyjazne dla ludzi i środowiska środki czystości. Ich receptury opracowujemy na podstawie sprawdzonych przepisów naszych Babć. Wykorzystujemy w tym celu niedoceniane moce sody, octu, ziół i naturalnych olejków eterycznych.

Naszym celem jest tworzenie takich środków czystości, by podczas codziennego sprzątania nie tylko dbać o czystość, ale także o zdrowie i bezpieczeństwo nasze i naszych bliskich. Nie chcemy zastanawiać się, czy po umyciu wanny lub toalety możemy bezpiecznie z nich skorzystać. Czy na pewno dobrze spłukane są wszystkie żrące i szkodliwe substancje. Czy aromaty towarzyszące sprzątaniu nie zaszkodzą domownikom.

Źródło artykułu:mojaharmoniazycia.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (6)
Zobacz także