Blisko ludziDanuta Stenka mówi, że nie rozpamiętuje upływających lat. Boli ją jednak nierówność zawodowa

Danuta Stenka mówi, że nie rozpamiętuje upływających lat. Boli ją jednak nierówność zawodowa

Danuta Stenka udzieliła szczerego wywiadu.
Danuta Stenka udzieliła szczerego wywiadu.
Źródło zdjęć: © AKPA
15.03.2022 20:45, aktualizacja: 15.03.2022 21:20

Danuta Stenka w ubiegłym roku skończyła 60 lat. Artystka od pewnego czasu otwarcie mówi o gorszej sytuacji kobiet w branży artystycznej. Dostają ambitne role, jak są młode i wyglądają w określony sposób. Inaczej jest z mężczyznami, dla których późniejszy wiek działa czasami na korzyść.

Danuta Stenka stwierdziła w rozmowie z "Co Za Tydzień", że twarz kobiety nie musi być wyprasowana i młoda, powinno się czerpać zaś z doświadczenia życiowego i pokazywać ludzi, którzy wyrażają emocje poprzez swoją powierzchowność. Tak jest w teatrze.

"Tam są mięsiste role dla kobiet dojrzałych, ale coraz częściej pojawiają się takie role również w kinie. Role, które domagają się prawdziwej twarzy. Takiej, która współgra z wnętrzem. Zważywszy na wiek, wnętrze może być bogate, więc twarz również może być bogatsza o przeżycia. Nie musi być wyprasowana, lekka i młoda" – powiedziała Stenka.

"Jestem za stara"

Aktorka powiedziała, że biorąc udział w przesłuchaniach niejednokrotnie usłyszała, że jest za stara do roli postaci w jej wieku.

"Czasami wymaga się od nas, żebyśmy wyglądały jakoś, a jakoś nie. W naszym przypadku czasem się ktoś zapętli i za wszelką cenę będzie próbował zatrzymać czas, ale myślę, że to ma krótkie nogi. Bo po co?" – powiedziała aktorka.

Artystka dodała, że w jej opinii mężczyźni w zawodzie aktora mają łatwiej. Dostają ciekawe role bez względu na wiek. "My zawsze występowałyśmy głównie jako ozdobniki. Mówię oczywiście o kamerze, bo w teatrze jest zupełnie inaczej" – wyjaśniła.

Krucjata Stenki

Artystka ma ponad 60 lat i nie wstydzi się swojej metryki. Jednak nie zawsze tak było. Społeczne presja powodowała w przeszłości, że jako 30-latka czuła się staro i uważała, że świat nie będzie miał jej nic do zaoferowania. Dziś akceptuje siebie i nie rozpamiętuje tego, co było. Nie stara się też sprostać cudzym oczekiwaniom.

Danuta Stenka.
Danuta Stenka.© AKPA | AKPA

Zapraszamy na grupę FB - #Wszechmocne. To tu będziemy informować na bieżąco o terminach webinarów, wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!

Źródło artykułu:WP Kobieta