Darmowy i całodobowy gabinet ginekologiczny. Lekarze będą mogli wypisać recepty na antykoncepcję awaryjną
W Poznaniu powstaje całodobowy Punkt Profilaktyki Intymnej. Każda kobieta otrzyma w nim bezpłatnie pomoc z zakresu antykoncepcji, również awaryjnej, higieny intymnej czy chorób przenoszonych drogą płciową.
29.09.2018 19:13
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Punkt Profilaktyki Intymnej to czynny całą dobę gabinet ginekologiczny, w którym porady i pomoc uzyskają mieszkanki Poznania. Powstaje z inicjatywy władz miasta, a prowadzi go wyłoniona w konkursie fundacja Fanari. Otwarcie takiego miejsca zapowiadał już w Dniu Kobietprezydent Poznania, Jacek Jaśkowiak. "Kobieta nie może odczuwać strachu, że poprosi ginekologa o pomoc, a ten uzna to za niewłaściwe i odeśle ją do domu. Gdy potrzebna jest fachowa pomoc, kwestie światopoglądowe powinny zejść na drugi plan" – uzasadniał decyzję polityk w kontekście zaostrzania przez rząd PiS prawa antyaborcyjnego.
Na początku pracować będzie tam sześciu ginekologów, którzy świadczyć będą konsultacje oraz wykonywać podstawowe badania, nie będą natomiast wykonywać zabiegów. Zakres usług opisuje rzecznik prezydenta Poznania, Hanna Surma: "Punkt Profilaktyki Intymnej czynny przez 24 godziny na dobę powstał, by zapewnić mieszkańcom Poznania łatwy i szybkie dostępu do usług medycznych z zakresu ochrony i profilaktyki zdrowia dotyczącego intymnych stref życia. Oferowane przez Punkt bezpłatne konsultacje i poradnictwo pomogą rodzicom i opiekunom w zakresie edukacji dzieci - zwłaszcza tej dotyczącej higieny i kontaktów seksualnych. Konsultacje pomogą również zwiększyć bezpieczeństwo stosowania środków farmakologicznych dostępnych na receptę”.
Oznacza to m.in. to, że w PPI będzie można otrzymać receptę na antykoncepcję awaryjną, choć i w tej placówce lekarz może powołać się na klauzulę sumienia i odmówić wypisania takich medykamentów. Ale jak mówi wiceprezydent Poznania, Jacek Soarski, Fundacja wskaże innego lekarza w placówce, który zrealizuje prośbę pacjentki.
W gabinecie profesjonalną pomoc uzyskają również ofiary przemocy seksualnej. Cały personel będzie specjalnie pod tym kątem wyszkolony
Pełny zakres usług dostępnych w Punkcie Profilaktyki Intymnej:
- konsultacje lekarskie i poradnictwo w zakresie chorób zakaźnych przenoszonych drogą płciową,
- konsultacje lekarskie i poradnictwo w zakresie higieny intymnej oraz antykoncepcji naturalnej, mechanicznej i farmakologicznej,
- rozpoznanie i doraźna pomoc medyczna w przypadku urazów oraz stanów zapalnych narządów rodnych,
- zapewnienie dostępności skierowania na badania diagnostyczne z zakresu chorób ginekologicznych (z wyłączeniem kobiet ciężarnych i kobiet w połogu) oraz zakaźnych przenoszonych drogą płciową,
- zapewnienie dostępności do badań USG w przypadku wskazań lekarskich,
- zapewnienie dostępności do przepisania leków w przypadku wskazań lekarskich.
Z usług PPI będą mogli skorzystać pełnoletni mieszkańcy Poznania, także ci bez ubezpieczenia zdrowotnego. Osoby poniżej 18. roku życia muszą pozostawać pod opieką rodzica lub opiekuna prawnego. Na konsultacje zgłaszać się mogą nie tylko kobiety. Gabinet zostanie otwarty 2 października przy ul. Święty Marcin 58/64, a na wizyty można rejestrować się dzień wcześniej od godz. 22, telefonicznie (516 504 237) lub online na stronie (www.fanari.pl).
Czy takie gabinety powinny być w każdym mieście? Prześlij nam swoją opinię przez dziejesie.wp.pl