GwiazdyDecyduje się na to coraz więcej par. Na czym polega postnup?

Decyduje się na to coraz więcej par. Na czym polega postnup?

Związek partnerski
Związek partnerski
©bnenin - stock.adobe.com
16.12.2021 09:32

Postnup brzmi nieco tajemniczo, ale warto wiedzieć, że nawet w Polsce na zawarcie tej umowy decyduje się coraz więcej zakochanych. To formalne zabezpieczenie obydwu stron, powszechne zwłaszcza w związkach partnerskich.

Nieodłącznymi elementami zdrowej relacji są szacunek i zaufanie. Statystyki nie kłamią. Coraz więcej par przed zawarciem związku małżeńskiego podpisuje intercyzę, czyli dokument, który świadczy o podziale majątkowym. Wynika to przede wszystkim z ogromnej liczby rozwodów, których liczba z roku na rok stale rośnie.

"Intercyza jest swego rodzaju przewidywaniem ryzyka, jakie niesie życie. Na jej popularność wpływa m. in. nietrwałość zawieranych związków małżeńskich i obawa, że gdyby doszło do rozstania, mogą być problemy z podziałem dorobku, więc lepiej mieć pewność że w razie czego unikniemy bolesnych kłótni o pieniądze i długich procesów w walce o majątek" - podkreśla psychoterapeutka Izabela Boryczka.

Postnup, czyli umowa małżeńska

A na czym polega cieszący się coraz większą popularnością wśród Polaków postnup? Jest to umowa nieco podobna do intercyzy. Z tą różnicą jednak, że jest zawarta dopiero po ślubie i może być podpisana w dowolnym momencie trwania małżeństwa.

Faktem jest, że stosunek do pieniędzy może być dla małżonków niemałym źródłem konfliktów. Jeden z nich może mieć skłonności do wydawania ogromnych kwot albo zaciągania zbędnych kredytów. Umowa poślubna przynosi pewne uregulowanie spraw materialnych na przyszłość i może zwiększyć poczucie bezpieczeństwa obydwu stron.

Relacja partnerska

Kiedyś zarówno intercyza, jak i postnup nie mieściły się zakochanym w głowie, którzy twierdzili, że są to umowy świadczące o braku zaufania i romantyzmu w związku. Dziś na szczęście się to zmieniło, a umowy przed i poślubne traktuje się jako zdroworozsądkowe rozwiązanie, które jest zabezpieczeniem dla obydwu stron i świadczy o relacji partnerskiej.

Zapraszamy na grupę FB - #Wszechmocne. To tu będziemy informować na bieżąco o terminach webinarów, wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!

Chętnie poznamy wasze historie, podzielcie się nimi z nami i wyślijcie na adres: wszechmocna_to_ja@grupawp.pl

Źródło artykułu:WP Kobieta