Blisko ludziDepresja świeżo upieczonych rodziców

Depresja świeżo upieczonych rodziców

Depresja świeżo upieczonych rodziców
Źródło zdjęć: © Jupiterimages
13.09.2010 21:17, aktualizacja: 14.09.2010 11:05

Prawie 33 procent matek i 20 procent ojców w Wielkiej Brytanii przejawia objawy depresji w okresie od narodzin dziecka do osiągnięcia przez niego 12 roku życia. Jednak rodzice są najbardziej narażeni na depresję przez pierwszy rok od narodzin dziecka - donoszą najnowsze badania.

Prawie 33 procent matek i 20 procent ojców w Wielkiej Brytanii przejawia objawy depresji w okresie od narodzin dziecka do osiągnięcia przez niego 12 roku życia. Jednak rodzice są najbardziej narażeni na depresję przez pierwszy rok od narodzin dziecka - donosi badanie, które zostanie opublikowane w "Archives of Pediatrics & Adolescent Medicine".

"Depresja rodziców wiąże się z negatywnym zachowaniem, rozwojowymi i poznawczymi konsekwencjami u ich dzieci. Literatura dotycząca depresji matki i jej konsekwencje u dzieci jest dość dobra, jednak zostało przeprowadzonych dużo mniej badań dotyczących depresji u ojców" - twierdzą autorzy badań.

Naukowcy donoszą, że istnieją dowody na to, że ojcowska depresja nie jest niczym niezwykłym, a jej stopień występowania jest nawet wyższy od wskaźnika depresji mierzonego ogólnie wśród populacji dorosłych mężczyzn.

Shreya Dav, z Medical Research Council w Londynie, wraz ze swoimi współpracownikami przebadała zakres, trendy i korelacje depresji wśród ojców w 86 957 rodzinach w Wielkiej Brytanii, korzystających z podstawowej opieki zdrowotnej od 1993 do 2007 roku. Matki i ojcowie cierpiący na depresję byli identyfikowani za pomocą diagnostycznych kodów i farmaceutycznych rejestracji.

"Te wysokie wskaźniki depresji w okresie poporodowym nie są zaskakujące, biorąc pod uwagę potencjalne napięcia związane z narodzinami dziecka, na przykład zaburzenia snu rodzica, wymagania odnoszące się do rodzica i zmiany w ich odpowiedzialności, a także napięcie, jakie może mieć miejsce w relacji pary. Wysoki wskaźnik depresji u rodziców w pierwszym roku po porodzie może również częściowo być spowodowany ponownym przyjmowaniem antydepresantów po okresie ciąży i karmienia piersią" - dodają autorzy.

Rodzice, którzy cierpieli w młodości na depresję, są bardziej narażeni na powrót choroby, kiedy narodzi się dziecko.

Wyniki badań sugerują, że konieczne jest stworzenie odpowiedniego sposobu wykrywania depresji u rodziców, a lekarze powinni zostać uświadomieni o czynnikach, które do niej prowadzą.

Źródło artykułu:PAP
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (0)
Zobacz także