FitnessDieta nie szkodzi ciąży

Dieta nie szkodzi ciąży

Dieta nie szkodzi ciąży
Źródło zdjęć: © Thinkstockphotos

20.05.2012 21:09, aktual.: 21.05.2012 12:01

Zdrowa, niskokaloryczna dieta nie szkodzi ani ciężarnej kobiecie, ani jej dziecku - informuje "British Medical Journal".

Zdrowa, niskokaloryczna dieta nie szkodzi ani ciężarnej kobiecie, ani jej dziecku - informuje "British Medical Journal". Zespół brytyjskich naukowców z National Institute of Health Research(NIHR) przeanalizował 44 wcześniej przeprowadzone badania, które objęły w sumie ponad 7000 kobiet. Jak się okazało, zdrowa dieta zapobiega nadwadze i zmniejsza ryzyko komplikacji. Niemniej jednak eksperci radzą zatroszczyć się o właściwą wagę jeszcze przed poczęciem.

Specjaliści zalecają pragnącym schudnąć przyszłym matkom ćwiczenia, ograniczenie liczby kalorii, zbilansowaną dietę oraz spożywanie takich pokarmów, jak pełne ziarno, owoce, warzywa i kiełki.

Najskuteczniejsza okazała się dieta, dając spadek masy ciała przeciętnie o 4 kilogramy. Ćwiczenia odejmowały 0,7 kilograma, a kombinacja diety i ćwiczeń - 1 kilogram. Dieta nie wpływała na urodzeniową masę ciała noworodka.

Dotychczasowe wytyczne, opracowane przez National Institute for Health and Clinical Excellence (NICE) nie zalecały ciężarnym diety ani monitorowania wagi ciała. Dietę odradzano głównie w trosce o zdrowie nienarodzonego dziecka.

Połowa populacji Wielkiej Brytanii ma nadwagę lub jest otyła i problem ten narasta. W Europie i USA waga od 20 do 40 proc. kobiet zwiększa się powyżej zalecanych wartości w czasie ciąży. Sprzyja to powikłaniom, takim jak stan przedrzucawkowy, cukrzyca i podwyższone ciśnienie krwi - jak również wcześniejszemu porodowi.

(PAP/ma)

POLECAMY:

Źródło artykułu:PAP
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (9)
Zobacz także