Dieta oczyszczająca dr. Dąbrowskiej
Ewa Dąbrowska jest lekarzem klinicznym, specjalistą od chorób wewnętrznych. Propaguje detoksykację, częściowy lub całkowity post oraz stosowanie kilkutygodniowych diet warzywno-owocowych jako metodę leczenia wielu schorzeń. W swojej książce pt: „Ciało i ducha ratować żywieniem” przedstawia pozytywny wpływ głodówki na funkcjonowanie organizmu i leczenie trudnych przypadków chorobowych.
12.01.2011 | aktual.: 25.05.2018 15:19
Ewa Dąbrowska jest lekarzem klinicznym, specjalistą od chorób wewnętrznych. Propaguje detoksykację, częściowy lub całkowity post oraz stosowanie kilkutygodniowych diet warzywno-owocowych jako metodę leczenia wielu schorzeń. W swojej książce pt: „Ciało i ducha ratować żywieniem” przedstawia pozytywny wpływ głodówki na funkcjonowanie organizmu i leczenie trudnych przypadków chorobowych.
Każdy człowiek w różnym stopniu kumuluje w organizmie toksyny, zwiększające ryzyko chorób. Wiele związków chemicznych, zła dieta, dym tytoniowy, leki, zanieczyszczenie przemysłowe, nadmierny stres – to czynniki wywierające niekorzystny wpływ na pracę naszego organizmu.
Istnieje wiele programów mających na celu oczyszczenie organizmu z negatywnego działania wyżej wymienionych czynników. Najbardziej popularnym jest okresowa dieta oczyszczająca warzywno-owocowa zalecana szczególnie przez dr Dąbrowską.
Na czym polega dieta?
Kuracja Ewy Dąbrowskiej to półgłodówka, polegająca na jedzeniu tylko warzyw i owoców. Spożywa się je surowe, kwaszone lub gotowane, w postaci zup i soków bez dodatków cukru, soli czy tłuszczu, w nieograniczonych ilościach. Przyjmując z nich zaledwie 400–600 kcal dziennie, przestawiamy organizm na korzystanie z własnych zapasów, wydalamy zbędną wodę, usuwamy chore komórki i ogniska zapalne.
Warzywa i owoce to najlepsze produkty do oczyszczania, ponieważ są źródłem wody, witamin, mikroelementów, substancji bioaktywnych, dzięki którym uzupełniane zostają wszelkie braki w organizmie. Dieta daje najlepsze efekty, gdy stosuje się ją przez 6 tygodni.
W diecie przewidziane są 3 posiłki w ciągu dnia, najlepiej o 9, 14 i 19, pierwszy po 2 godzinach od przebudzenia. Dzień zaczynamy od wypicia wody mineralnej z cytryną. Jeśli między posiłkami czujemy głód, można zjeść jabłko, napić się wody, ziół lub soku.
W czasie kuracji oczyszczającej zaleca się spożywanie następujących warzyw i owoców:
1. Korzeniowe: buraki, marchew, pietruszka, seler, chrzan, rzodkiew, rzepa, rzodkiewka.
2. Cebulowe: cebula, por czosnek.
3. Krzyżowe: kapusta biała, włoska, czerwona, brukselska, pekińska, brokuł, kalafior, kalarepka, jarmuż.
4. Liściaste: wszystkie gatunki sałaty, seler naciowy, zielona pietruszka, koperek, cykoria, szpinak, zioła.
5. Dyniowate: dynia, kabaczek, cukinia, ogórek.
6. Psiankowate: pomidor, papryka, bakłażan.
7. Inne: fasolka szparagowa, groszek zielony, szparagi.
8. Owoce: jabłka, cytryny, grejpfruty, kiwi i pomarańcze w ograniczonych ilościach.
Wpływ na organizm i efektywność
Podczas oczyszczania każdy odczuwa jakieś skutki. Może to być ogólne osłabienie lub bóle głowy. Organizm potrzebuje zazwyczaj kilku dni by przyzwyczaić się do nowego sposobu odżywiania. Objawy osiągają zwykle punk krytyczny po 2 dobach, po 5-6 dniach znikają.
Według twórczyni diety i jej entuzjastów, częściowa głodówka, poza oczyszczeniem organizmu, ma również inne korzyści. Między innymi jest to redukcja masy ciała, zwiększenie energii życiowej, zwiększenie sprawności umysłowej, regeneracja układu nerwowego, poprawa pracy gruczołów i narządów wewnętrznych, polepszenie trawienia i wykorzystania składników odżywczych. Z badań wynika, że zastosowanie diety oczyszczającej przyczynia się również do obniżenia poziomu cholesterolu we krwi i redukcji blaszki miażdżycowej.
Minusy stosowania diety
Jak każda dieta, również dr Dąbrowskiej spotyka słowa krytyki. Wielu specjalistów uważa, że człowiekowi nie są potrzebne specjalne metody na pozbycie się toksyn z organizmu, gdyż funkcję tę doskonale spełniają narządy wewnętrzne: układ pokarmowy, wątroba, nerki i skóra. Do prawidłowej ich pracy potrzebna jest normalna, pełnowartościowa dieta.
Każda głódówka zaburza naturalną równowagę organizmu. Znikoma ilość przyjmowanych kalorii powoduje spowolnienie tempa przemiany materii. Po zakończeniu diety i powrocie do starych nawyków żywieniowych organizm łatwiej odbudowuje utraconą tkankę tłuszczową, co prowadzi do efektu jo-jo.
Dieta jest mało urozmaicona, ma niedobór białek i nie zaspokaja podstawowych potrzeb organizmu na energię i składniki odżywcze. Nie uczy dobrych nawyków żywieniowych: wczesnego spożywania śniadań, jedzenia często i małych porcji, nie zachęca do zmiany trybu życia na aktywny.
Dla kogo przeznaczona?
Przed rozpoczęciem programu oczyszczania konieczna jest konsultacja z lekarzem. Diety nie zaleca się kobietom ciężarnym, matkom karmiącym, dzieciom i młodzieży do 15 roku życia, osobom cierpiącym na choroby układu krążenia, nowotwory, cukrzycę i nadczynność tarczycy oraz inne choroby przewlekłe i infekcyjne.
Dzień 1
Śniadanie:sok z marchwi; surówka: pomidor, ogórek kiszony, seler naciowy; surówka z białej kapusty z jabłkiem; gotowany burak; herbata miętowa; sok jabłkowy.
Obiad:zupa ogórkowa; duszona papryka nadziewana jarzynami; surówka z czerwonej kapusty z grejpfrutem; gotowany kalafior, kompot z jabłek.
Kolacja:mus jabłkowy na ciepło; surówka z marchwi z jabłkiem; gotowana biała kapusta; sok pomidorowy, herbata z róży.
Dzień 2
Śniadanie:pomidor z cebulą; surówka z białej rzodkwi, jabłka i ogórka kiszonego; surówka ze świeżej kapusty, marchwi i pora; sok z marchwi i jabłek; herbata wieloowocowa.
Obiad:zupa jarzynowa (marchew, seler, por, pietruszka, kapusta biała, cebula, czosnek, bazylia, cząber, só1); surówka z selera z jabłkiem, z dodatkiem wody, soku z cytryny; surówka z kiszonej kapusty z marchwią, jabłkiem i porem.
Kolacja:sałatka z gotowanych buraków z jabłkiem i cebulą; jabłko pieczone; sok pomidorowy, herbata miętowa.
Dzień 3
Śniadanie:jarzyny na ciepło; surówka z papryki, ogórka kiszonego, pomidora, cebuli; utarte jabłko z chrzanem; sok z kiszonej kapusty, herbata miętowa.
Obiad: zupa kalafiorowa; leczo jarskie; kapusta kiszona z jabłkiem, szczypiorkiem; kompot z dyni.
Kolacja:mus jabłkowy; surówka z marchwi z jabłkiem; buraczki z chrzanem na ciepło; sok z czerwonej porzeczki, herbata z melisy.
Dzień 4
Śniadanie:sok z marchwi; pomidor ze szczypiorkiem; gotowany kalafior; surówka: czerwona kapusta, por, jabłko; sok z czarnej porzeczki, herbata wieloowocowa.
Obiad:buraczek faszerowany; surówka z białej kapusty z jabłkiem i przyprawami ziołowymi; surówka z ogórka kiszonego z cebulą; herbata owocowa, sok pomidorowy.
Kolacja:bigos jarski; marchew gotowana z koperkiem; tarte jabłka z rzodkwią; sok pomidorowy, herbata wieloowocowa.
Dzień 5
Śniadanie:surówka z białej kapusty z jabłkiem i cytryną; pomidor z ogórkiem kiszonymi, sok z marchwi, herbata miętowa.
Obiad:zupa kapuśniak; leczo jarskie; surówka z marchwi i jabłka; kompot z jabłek z goździkami.
Kolacja:1/2 grejpfruta, surówka: papryka czerwona, cebula, jabłko, ogórek kiszony; burak gotowany; herbata z melisy.
Dzień 6
Śniadanie:surówka z marchwi; buraczki na gorąco z chrzanem; pomidor z ogórkiem kiszonym; herbata miętowa.
Obiad:barszcz ukraiński; surówka: sałata pekińska, seler naciowy, jabłko, ogórek kiszony, natka, szczypiorek, papryka; sok z marchwi; kompot jabłkowy.
Kolacja:1/2 grejpfruta; surówka: kapusta świeża, cebula, jabłko, sól; leczo jarskie z dynią; herbata owocowa.
Dzień 7
Śniadanie:surówka: jabłko z chrzanem; sok wielowarzywny: marchew, seler, rzepa, burak, cytryna; kalafior gotowany; pomidor pokrojony z ogórkiem kiszonym; herbata z dzikiej róży.
Obiad:gołąbki jarskie; buraczki na gorąco; surówka: pory z jabłkiem; kompot z jabłek.
Kolacja:surówka: ogórek kiszony, gotowany burak, cebula; surówka: świeża kapusta, melon, jabłko; sok jabłkowy, herbata z hibiskusa.