Chcesz przeżyć zaskoczenie? Uwaga - wszystko, co myślisz o odżywianiu i diecie może okazać się nieprawdą. Znowu pojawiła się nowa dieta cud, dzięki której wszyscy chudną, ale tobie się to nie udaje? W twoim przypadku poświęcony wysiłek to strata czasu. W czym tkwi sekret odchudzania? Sprawdź, co przybliży cię do szczupłej sylwetki.
Chcesz przeżyć zaskoczenie? Uwaga - wszystko, co myślisz o odżywianiu i diecie może okazać się nieprawdą. W czym tkwi sekret odchudzania? Sprawdź, co przybliży cię do szczupłej sylwetki, a co oddali od ideału...
Większość z nas uważa, że obiad po zmroku to jeden z głównych grzechów odchudzania. Czyżby? Nic bardziej mylnego.
Włoscy naukowcy porównali godziny spożywania posiłku (10 i 18). Okazało się, że nie było znacznej różnicy w utracie kilogramów, ale zaobserwowano, że ci, którzy jedli obiad później, stracili więcej tłuszczu. Zdaniem naukowców z Uniwersytetu w Oregonie najważniejszą rolę odgrywa zależność: spożywanie zbyt dużej liczby kalorii powoduje przyrost masy ciała, niezależnie od tego, kiedy jesz.
Najwięcej tłuszczu przybędzie ci nie od jedzenia w nocy, ale od przejadania się. Jeśli jesteś świadoma, ile kalorii możesz spożywać w ciągu dnia, to nie ma większego znaczenia, jak je rozłożysz.
Tekst na podst. shine. yahoo.com (ms)/(kg), kobieta.wp.pl
Warto zainwestować w tabletki odchudzające?
Niestety większość "cudownych" suplementów wspomagających odchudzanie nie przynosi oczekiwanych rezultatów. Lepsze efekty może zapewnić witamina D. Naukowcy z Kanady odkryli, że osoby z wyższym poziomem witaminy D mają również mniej tkanki tłuszczowej. Zależność nie jest przypadkowa. Witamina D sprawia, że czujemy się pełniejsi, ponieważ uwalnia więcej leptyny, hormonu niezbędnego do utraty wagi. Ponadto dosłownie spala więcej tłuszczu, zmniejszając produkcję kortyzolu, hormonu stresu.
Zdaniem ekspertów zakup suplementów diety ułatwiających odchudzanie nie jest dobrym rozwiązaniem. Warto jednak zaopatrzyć się w witaminę D, którą jest doskonałą inwestycją nie tylko wspomagającą odchudzanie, ale przede wszystkim poprawiającą ogólny stan zdrowia.
Ćwiczyć na pusty żołądek?
Powinnaś coś zjeść, zanim wybierzesz się na siłownię. Jednak zakres pojęcia "przed treningiem" jest szerszy, niż ci się wydaje. Proces trawienia jest bardzo skomplikowany. Pożywienie nie trafia od razu do mięśni czy jelit. Zanim zostanie przetworzone, wymaga czasu. Musisz odpowiednio wcześniej dostarczyć organizmowi potrzebnych substancji odżywczych, aby mieć dużo energii i siły do ćwiczeń.
Badania opublikowane w International Journal of Sport Nutrition and Exercise Metabolism wykazały, że trawienie białka odbywa się w granicach od 1 do 10 gramów na godzinę. Zatem jeśli spożywasz posiłek zawierający 25 gramów białka, możesz je trawić nawet przez 25 godzin. Sen również odgrywa istotną rolę, dlatego upewnij się, że jesteś wyspana i wypoczęta. Pamiętaj o nawodnieniu organizmu. Zjedz tyle, ile potrzebujesz - nawet jeśli będzie to niewielki posiłek.
Podjadanie nie wpływa na metabolizm?
Już 30 lat temu stwierdzono, że jeśli jemy częściej, spalamy więcej kalorii. Dlatego ludzie zaczęli spożywać 5-6 małych posiłków dziennie. Jednak francuscy naukowcy stwierdzili, że "nie ma dowodu na przyspieszenie odchudzania" przez częstsze jedzenie. Pokazali, że jeśli bierzemy pod uwagę liczbę spalanych kalorii dziennie (czyli metabolizm), to nie ma to większego znaczenia.
Jeśli zakładasz, że spożywasz 2000 kalorii dziennie, to nie ma żadnej różnicy, czy podzielisz je na pięć 400-kalorycznych posiłków, czy na dwa 1000-kaloryczne dania (ale uwaga - ich skład ma duże znaczenie).
Kanadyjscy naukowcy przeprowadzili eksperyment. Porównali, jak na nasz organizm, wpływa spożywanie trzech i sześciu posiłków dziennie. Nie udało im się zaobserwować znacznej różnicy w utracie wagi, ale okazało się, że ci, którzy spożywali tylko trzy dania, byli bardziej zadowoleni i czuli mniejszy głód.
Chcesz mieć szczupłą sylwetkę? Jedz węglowodany
Twój organizm potrzebuje węglowodanów. Jeśli całkowicie wyeliminujesz je z diety, możesz w ten sposób zaburzyć gospodarkę hormonalną, co spowoduje problem z chudnięciem.
Dostarczają nam energii, dzięki nim jesteś aktywna w ciągu dnia. Jednak pamiętaj, aby wybierać zdrowe źródła tych substancji odżywczych, takie jak: owoce czy warzywa.
Głodówka jest dobra?
Istnieje zasadnicza różnica pomiędzy dostarczaniem mniejszej ilości pokarmów, a zaprogramowaniem swojego organizmu tak, że można kontrolować głód i pozwalać na odwodnienie. Pomysł głodówki nie jest niczym odkrywczym. Odbywa się ona między innymi w nocy - podczas spania. Jednak kilka godzin bez jedzenia w ciągu dnia również jest mile widziane.
Naukowcy z University of Utah odkryli, że osoby, które pościły tylko jeden dzień w miesiącu, były o 40 procent mniej narażone na problem zatkanych tętnic. Warto pamiętać o jednej zasadzie - jeśli nie jesteś głodna, nie powinnaś zmuszać się do jedzenia. Krótka głodówka w ciągu dnia, tygodnia czy miesiąca (np. przez 6-14 godzin) może przynieść wiele korzyści zdrowotnych, a przede wszystkim nauczy cię, jak odróżnić zwykłą zachciankę od prawdziwego głodu.
Żywność organiczna pomaga w odchudzaniu?
Niestety nie zawsze określenie "organiczny" (naturalny) na etykiecie oznacza, że żywność jest zdrowa i pomoże ci zgubić nadprogramowe kilogramy. Badania opublikowane w Annal of Internal Medicine (składały się z 200 wyników) mogą okazać się niemałym zaskoczeniem. Naukowcy nie stwierdzili wyraźnych korzyści płynących ze spożywania żywności ekologicznej. Nie udało im się również zaobserwować zasadniczych różnic w wartości odżywczej dania, w tym także liczbie kalorii. Zatem często jest to tylko chwyt marketingowy.
Potrzeba jednak przeprowadzenia większej liczby badań poświęconych zagadnieniom zdrowej żywności. Cóż, pozostaje nam dokładnie czytać i analizować etykiety.
Można przesadzić z białkiem?
Czy słyszałaś, że spożywanie zbyt dużej ilości białka może powodować różne problemy zdrowotne, takie jak np. kamicę nerkową? Naukowcy przekonują, że nie ma badań potwierdzających tę zależność. Badania opublikowane w Journal of Strength and Conditioning Research wykazały, że dostarczanie organizmowi 400 gramów białka dziennie odbywa się bez żadnych negatywnych konsekwencji zdrowotnych.
Oczywiście jeśli zmagasz się z chorobą nerek, dieta wysokobiałkowa nie wpływa pozytywnie na twój stan zdrowia. Jeśli jednak jesteś zdrowa, nie musisz ograniczać białka, które przyspiesza metabolizm. Im więcej będziesz jego spożywać, tym więcej spalisz kalorii.
Spożywać tłuszcze nasycone?
Badania opublikowane w China Study wykazały, że tłuszcze nasycone i tłuszcze zwierzęce są przyczyną wielu problemów zdrowotnych. Jednak nie wszystkie opinie były jednogłośne i potwierdzały tę tezę. Na przykład mieszkańcy wyspy Tokelau (terytorium zależnego Nowej Zelandii) stosowali dietę o zawartości 50 proc. ilości tłuszczów nasyconych, a ich układ krążenia był lepszy niż w przypadku innej grupy.
Nawet Walter Willett, przewodniczący Department of Nutrition at Harvard (Wydziału Żywienia na Uniwersytecie w Harvardzie) po 20 latach badań stwierdził, że tłuszcze, a dokładniej tłuszcze nasycone nie są bezpośrednią przyczyną otyłości ani chorób układu krążenia.
Cholesterol faktycznie może działać jak przeciwutleniacz - chroni przed niebezpiecznymi wolnymi rodnikami. Gdy zwiększa się poziom niepożądanych substancji we krwi (spowodowany zapaleniem tętnic, np. przez spożywanie przetworzonej żywności i dużej ilości cukrów), poziom cholesterolu wzrasta w celu ich zwalczania. Cholesterol jest także niezbędny do produkcji hormonów, a niektóre z nich pomagają w zwalczania chorób serca. Dodatkowo badania pokazują, że diety bogatsze w tłuszcze nasycone są często uboższe w kalorie.
Można pominąć śniadanie?
Nieustannie słyszymy, że śniadanie to najważniejszy posiłek w ciągu dnia, który dostarcza nam najwięcej energii. Tymczasem niektórzy eksperci uważają, że można je pominąć.
Co powinnaś wiedzieć o porannym posiłku? Po pierwsze, nie jest tak ważny, jak myślisz. Nie musisz jeść natychmiast (lub w ciągu jednej godziny) po przebudzeniu. Twój metabolizm nie zwolni. Po drugie, jeśli spożywasz wcześnie śniadanie, to zwiększasz apetyt (jesz więcej w ciągu dnia), co według naukowców z Salk Institute może prowadzić do magazynowania tłuszczu i różnych problemów zdrowotnych.
Zauważ jedną zależność - jeśli spożywasz pierwszy posiłek o 7 rano, a ostatni o 22, to daje aż 15 godzin jedzenia i podjadania - znacznie więcej, niż potrzebuje twój organizm. Eksperci przekonują, że najważniejszy nie jest jeden posiłek, ale całość - liczba spożywanych kalorii, zdrowa dieta, wybór jedzenia, odpowiednie proporcje, itd.