ModaDlaczego biustonosz odstaje? Porady, wskazówki, polecane modele

Dlaczego biustonosz odstaje? Porady, wskazówki, polecane modele

Jednym z najczęściej widywanych "koszmarków" bieliźnianych są odstające miseczki biustonoszy. Choć Polki coraz bardziej świadomie wybierają bieliznę, w tej kwestii jest jeszcze sporo do zrobienia. Wygląd biustonosza można poprawić w prosty sposób, czasem jednak bielizna wymaga wymiany na odpowiedni model.

Dlaczego biustonosz odstaje? Porady, wskazówki, polecane modele
Źródło zdjęć: © Adobe Stock

11.08.2020 | aktual.: 11.08.2020 13:45

Dlaczego stanik odstaje? Czasem powód bywa prosty

Najczęstszą przyczyną odstawania miseczek biustonosza jest według wielu osób jego zużycie. To fakt, intensywnie eksploatowana bielizna zużywa się szybciej i jest też częściej prana, co w dłuższym czasie wpływa na jej kształt. Bielizna w ten sposób traci fason. Często wyrzucamy odstający, niedopasowany stanik albo zalega on niepotrzebny w szufladzie z bielizną. Powodów odstawania miseczki nad biustem jest jednak więcej, a czasem są banalne. Zwróć uwagę na ramiączka. Czy klamerka utrzymująca odpowiednią długość paska nie poluzowała się i nie zsunęła? Możliwe, że pomoże zwykła regulacja. Odstający stanik może też być po prostu… za duży.

Obwód opaski ma znaczenie

W wyborze biustonosza często zwracamy uwagę na jego widoczne cechy, czyli typ, detale, kolor i styl, ale opaska jest też bardzo ważna. Najlepiej dopasowany przód stanika będzie odstawał, jeśli obwód będzie zły. Za ciasną opaskę odczujesz od razu, bo dyskomfort, który powoduje, bywa nie do zniesienia, ale luźniejsza opaska to też problem. Jeśli będzie za szeroka, zmieni się jej odpowiednia wysokość, na plecach pod ramiączkami powędruje w górę, biust obciąży ją z przodu, a miseczki opadną, dając niechciany efekt odstawania.

Kształt miseczki i piersi

Standardowe biustonosze, które szyje się bez uwzględnienia różnic w proporcjach i anatomii kobiet, to nadal spory problem w doborze dobrej bielizny. Sklepów z dobrą bielizną jest więcej i nieco łatwiej kupić ładny model w nietypowym rozmiarze 75G albo 95A. To jednak nie wszystko, bo forma miseczki, kształtujących je fiszbin i różnych biustów bywa różny. Jeśli biust jest szerzej rozstawiony, a piersi szersze, będą wymagały odpowiedniego stanika. Z kolei drobny, osadzony blisko siebie biust w staniku z szeroko rozstawionymi miseczkami też nie będzie wyglądał korzystnie. Kształt miseczek biustonosza może być bardziej otwarty (np. modele "halfcup" eksponujące biust i idealne do wydekoltowanych ubrań) albo zamknięty (np. "fullcup" albo trójczęściowe, materiałowe staniki, po które chętnie sięgają kobiety z większym biustem).

Pojemność miseczki i to, w jakim stopniu wypełnia je biust, także ma znaczenie. Zbyt luźna miseczka także będzie brzydko odstawać, podobnie jak ta w kształcie zbliżonym do połowy kuli, która nie będzie pasować do niewielkiego i raczej płaskiego biustu. Nielubiane, ale przydatne fiszbiny także mogą mieć różny kształt. Przyjmuje się, że powinny okalać całą pierś od dołu, a ich zewnętrzny koniec ma być skierowany ku środkowi pachy. Różne modele biustonoszy z fiszbinami mają jednak różne proporcje, kształty i głębokości. Jeśli w twoim modelu druciki tworzą zbyt głębokie półkola i są szeroko osadzone, biust może nie wypełniać formowanej przez nie miseczki.

Nie lekceważ odpowiedniej bielizny

Niedopasowanie bielizny do piersi czasem wynika z naturalnych procesów, w tym utraty jędrności. Jeśli twój biust jest miękki albo stracił jędrność, możliwe, że problem odstawania zniweluje wybór bardziej zabudowanego modelu albo tzw. minimizera, który lekko kompresuje biust. Niewłaściwy stanik może wręcz pogłębić ten problem. Wiedzą o tym nie tylko kobiety dojrzałe, ale też osoby, które znacznie schudły albo karmiły piersią. Dobry, profesjonalnie dobrany stanik jest w stanie zredukować spadek jędrności biustu i wspomóc go w powrocie do formy.

brafittingporadnik kupującegobiust
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (29)