FitnessDlaczego bolą piersi?

Dlaczego bolą piersi?

Dlaczego bolą piersi?
Źródło zdjęć: © Jupiterimages

10.01.2011 17:23, aktual.: 11.01.2011 16:14

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Każda z nas w różnych okresach życia może odczuwać ból piersi. Ból też może mieć różne natężenie i czas trwania. Często jego odczuwanie zależy od stopnia naszej indywidualnej wrażliwości. Zazwyczaj pojawia się on od czas do czasu, ale niekiedy występuje częściej i trwa dłużej. Bez względu na nasilenie zawsze budzi nasz niepokój. Przyczyn bólu może być wiele. Aby pomóc, warto je poznać.

Każda z nas w różnych okresach życia może odczuwać ból piersi. Ból też może mieć różne natężenie i czas trwania. Często jego odczuwanie zależy od stopnia naszej indywidualnej wrażliwości. Zazwyczaj pojawia się on od czas do czasu, ale niekiedy występuje częściej i trwa dłużej. Bez względu na nasilenie zawsze budzi nasz niepokój. Przyczyn bólu może być wiele. Aby pomóc, warto je poznać.

Ból przed miesiączką

Większość z nas skarży się na ból piersi przed miesiączką. Piersi stają się obrzmiałe i bardziej wrażliwe na dotyk. Ból pojawia się w drugiej połowie cyklu i trwa do czasu, aż wystąpi krwawienie. Nasz biust jest niezwykle wrażliwy na zmiany hormonalne, a właśnie hormony ponoszą winę za ból piersi przed miesiączką. W tym czasie na skutek zatrzymania wody w organizmie piersi mogą się powiększyć nawet o jeden rozmiar. Samego bólu nie da się zlikwidować, ale można go złagodzić.

Staraj się ograniczyć picie napojów zawierających kofeinę, a także alkoholu, gdyż może potęgować ból. Zrezygnuj z intensywnych ćwiczeń na rzecz łagodniejszych, które nie wymagają dużego wysiłku fizycznego. Ulgę mogą przynieść też chłodne okłady. Obrzęki i nadwrażliwość piersi zmniejszają witamina E, A i z grupy B. Unikaj jedzenia tłuszczu oraz tłustego mięsa. Warto stosować też olej z wiesiołka, który zawiera naturalnie występujące trójglicerydy i działa łagodząco.

Włókniaki i torbiele

Zazwyczaj nie powodują bólu, ale może się zdarzyć, że uciskają sąsiadujące nerwy, czego skutkiem jest ból jednej piersi. Niepokojące zgrubienia w piersi mogą pojawić się nawet u młodych dziewcząt, które dopiero niedawno zaczęły miesiączkować. Nie wolno ich lekceważyć. Jeśli odczuwasz ból w jednej piersi, niezwłocznie udaj się do lekarza ginekologa.

Lekarz skieruje na dalsze badania: USG bądź mammografię, od wyniku których zależeć będzie dalsze postępowanie. W przypadku torbieli konieczny będzie zabieg odessania z niej płynu, który wykona lekarz w znieczuleniu miejscowym. Włókniaki wymagają wycięcia przez chirurga.

W ciąży i podczas karmienia

W ciąży w Twoim organizmie zachodzi prawdziwa rewolucja hormonalna. Już od pierwszych tygodni hormony wydzielane przez przysadkę, jajniki i łożysko przygotowują gruczoły do produkcji mleka. Estrogeny powodują rozszerzenie kanalików mlecznych, piersi stają się obrzmiałe i wrażliwe na dotyk. Objawy na ogół pojawiają się między 3 a 8 tygodniem i mogą trwać do końca ciąży.

W okresie karmienia ból piersi związany jest najczęściej z niedoborem oksytocyny - nazywanej hormonem czułości, bo wyzwala także uczucia macierzyńskie. Oksytocyna powoduje bowiem przesuwanie się mleka przez kanaliki do ujęcia gruczołu. Gdy kanaliki zostaną zatkane, rozwija się stan zapalny. Pierś staje się obrzmiała i bolesna. W tej sytuacji należy szybko skontaktować się z lekarzem i rozpocząć leczenie.

Ciasny stanik, ciężka torba

Niewiele z nas zdaje sobie sprawę, że bolesność piersi może pojawić się na skutek noszenia źle dobranego biustonosza, czy ciężkiej torby trzymanej na ramieniu. Ciasny biustonosz może spłaszczać i uciskać piersi. W tej sytuacji, aby pomóc, należy zniwelować przyczynę. Wybierając biustonosz warto skorzystać z indywidualnej porady w zakresie dobierania stanika czyli brafittingu.

Tabletki antykoncepcyjne

Bolesność piersi możesz odczuwać na skutek przyjmowania tabletek antykoncepcyjnych. W tym przypadku za uczucie to również odpowiadają hormony. Twój organizm zachowuje się bowiem tak, jakby przez cały czas znajdował się w drugiej fazie cyklu. W jego łagodzeniu pomocne będą te same zalecenia, jak przy bólu spowodowanym napięciem przedmiesiączkowym. Jeśli jednak po 3 miesiącach przyjmowania tabletki ból nadal się utrzymuje - poproś lekarza o zmianę tabletek.

Źródło artykułu:WP Kobieta
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (8)
Zobacz także