FitnessDlaczego bolą piersi?

Dlaczego bolą piersi?

Dlaczego bolą piersi?

To dość powszechna dolegliwość - szacuje się, że w różnym stopniu potrafi uprzykrzać życie nawet 70 proc. kobiet. Czasem bywa tępy, innym razem ostry. Stały lub pulsujący. Bardzo często budzi przerażenie, ponieważ jest kojarzony z nowotworem. Jednak rak jest tylko jedną z wielu przyczyn bólu piersi. Co jeszcze może go powodować?

Ból piersi to dość powszechna dolegliwość. Szacuje się, że w różnym stopniu potrafi uprzykrzać życie nawet 70 proc. kobiet. Czasem bywa tępy, innym razem ostry. Stały lub pulsujący. Bardzo często budzi przerażenie, ponieważ jest kojarzony z nowotworem. Jednak rak jest tylko jedną z wielu przyczyn bólu piersi. Co jeszcze może go powodować?

Ból piersi może być jednym z objawów półpaśca - niezwykle zaraźliwej choroby wywoływanej przez wirus, który jest także sprawcą ospy wietrznej. Najpierw pojawia się świąd, mrowienie i pieczenie w obrębie zaatakowanej skóry. Odczuwamy także silne zmęczenie, a pierwszej fazie choroby towarzyszy podwyższona temperatura.

Po kilkunastu lub kilkudziesięciu godzinach może pojawić się ból piersi - zazwyczaj jednej. Po tej samej stronie na skórze pojawia się wysypka i pęcherzyki, które pękają i sączy się z nich wydzielina. Półpasiec ustępuje zwykle po 2-5 tygodniach.

Tekst: (RAF)/(kg), kobieta.wp.pl

1 / 7

Ciąża

Obraz
© 123RF

Ból piersi, obok braku miesiączki, to jeden z najwcześniejszych sygnałów zmian hormonalnych towarzyszących ciąży. Dolegliwości dotyczą zazwyczaj obu piersi, a towarzyszyć mogą im poranne mdłości. Takie objawy powinny stać się pretekstem do wykonania testu ciążowego.

Bóle mogą towarzyszyć przez cały okres brzemienności, zwłaszcza przez pierwszy trymestr. Bywają skutkiem powiększania piersi, ale również niedoboru oksytocyny - neuroprzekaźnika, który steruje zmianami zachodzącymi w organizmie ciężarnej.

2 / 7

Zapalenie gruczołu sutkowego

Obraz
© 123RF

To najczęstsze powikłanie okresu laktacji. Szacuje się, że występuje u około 20 proc. karmiących piersią przez przynajmniej pół roku. Przyczyną jest zatkanie przewodu odprowadzającego mleko, które w efekcie gromadzi się, tworząc środowisko sprzyjające zakażeniu.

Sutek jest czerwony, gorący, wrażliwy na dotyk oraz grudkowaty. Na skórze pojawiają się zaczerwienienia o klinowatym kształcie, rozszerzające się od brodawki sutkowej ku jej obwodowi. Tym dolegliwościom często towarzyszy gorączka.

Problem wymaga wizyty u lekarza i leczenia antybiotykiem, który pozwoli zapobiec tworzeniu się ropnia.

3 / 7

Początek pokwitania

Obraz
© 123RF

Na ból piersi skarży się wiele młodych dziewczynek, które wchodzą w okres dojrzewania. Zazwyczaj dzieje się to między 9 a 14 rokiem życia. Wówczas dochodzi do znacznych zmian w wyglądzie.

Uwypuklają się brodawki sutkowe, a potem poszerza się także ich otoczka. Zwiększa się również ilość tkanki tłuszczowej w obrębie bioder, ud i piersi. Pojawiają się cienkie włosy łonowe, które w ciągu kilku lat stają się grubsze, wykształca się wąska talia i szerokie biodra.

4 / 7

Nowotwór piersi

Obraz
© 123RF

To najczęstszy nowotwór złośliwy występujący u Polek. Ból rzadko bywa pierwszym sygnałem świadczącym o rozwoju komórek rakowych, ale niewątpliwie powinien stać się sygnałem ostrzegawczym i pretekstem do wizyty u lekarza. Jeśli w jednej piersi wyczujemy niepokojące zgrubienia, należy skontrolować też drugą. Guzki mogą być związane z normalną budową gruczołu piersiowego.

Pamiętajmy, że wcześnie wykrytego raka można wyleczyć. Dlatego kobiety powinny nie tylko regularnie badać piersi, ale także przeprowadzać wywiad rodzinny i pytać o przypadki chorób, a po 35 roku życia koniecznie wykonywać mammografię.

5 / 7

Ropień piersi

Obraz
© 123RF

Pojawia się na skutek zaniedbanego zapalenia gruczołu sutkowego, choć czasem występuje mimo stosowania antybiotyków. Objawia się silnym, nieprzerwanym bólem piersi, wysoką gorączką i bardzo złym samopoczuciem. Pierś jest obrzmiała, zaczerwieniona, twarda i gorąca. Pod zmienioną zapalnie tkanką można wyczuć duży guz (często wielkości moreli).

Takie objawy powinny skłonić do wizyty u lekarza, który z dużym prawdopodobieństwem zaleci wykonanie badania USG. Ropień często wymaga chirurgicznego nacięcia w szpitalu. W łagodniejszych formach może wystarczyć kuracja antybiotykiem.

6 / 7

Mastalgia

Obraz
© 123RF

U wielu Polek ból piersi jest konsekwencją wahania poziomu hormonów (przede wszystkim estrogenu i progesteronu), związanego z cyklem miesiączkowym. Niektóre kobiety skarżą się na dolegliwość już kilka dni przed nadejściem okresu, inne w czasie jego trwania.

Piersi stają się wtedy bardzo napięte i wrażliwe na bodźce. Obrzmiałe są wówczas także brodawki.

Ostatnio tego typu dolegliwości próbuje się ograniczać tzw. analogami - substancjami chemicznych podobnych do naturalnych hormonów. Jednak mogą one powodować inne problemy, m.in. uderzenia gorąca i złe samopoczucie.
Mastalgia (ból piersi) najczęściej występuje u pań między 35 a 50 rokiem życia.

7 / 7

Pęknięcie lub zapalenie brodawki sutkowej

Obraz
© 123RF

Bardzo częsty problem, z którym muszą zmagać się kobiety karmiące. Może go spowodować nadmierne tarcie czy kąsanie piersi lub brodawki podczas dostarczania pokarmu niemowlakowi. Przez niewielkie uszkodzenia wnikają drobnoustroje, które wywołują później zakażenie i stan zapalny jednej lub obu brodawek.

Wokół nich pojawia się zaczerwienienie, a pierś zaczyna boleć. W takiej sytuacji warto skorzystać z pomocy lekarza, który przepisze odpowiedni krem lub maść.

Zapalenie brodawki sutkowej zazwyczaj nie wymaga zaprzestania karmienia dziecka piersią.

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)