Trwa ładowanie...

Dlaczego nosimy obrączkę na prawej ręce? Duży wpływ miały wydarzenia historyczne

Obrączka to najbardziej popularny symbol związku małżeńskiego. Osoby, które decydują się na ślub, wkładają sobie nawzajem obrączki na palce. W Polsce na prawą rękę, ale w wielu innych krajach na lewą.

Obrączka symbolizuje nieskończoną miłość Obrączka symbolizuje nieskończoną miłość Źródło: Getty Images
dwum9dy

Zwyczaj noszenia obrączek na palcach sięga aż do czasów starożytnego Rzymu. Obrączka jest okrągła, nie ma początku ani końca, dlatego symbolizuje nieskończoną miłość. Ponadto jest wyraźnym znakiem, że dana osoba jest w związku małżeńskim.

Obrączki zostały spopularyzowane i z czasem zaakceptowane wśród wyznawców różnych religii. Co ciekawe w przeszłości obrączki nosiły tylko żony. Mężowie nie mieli takiego obowiązku.

Każda mężatka miała obrączkę na lewej dłoni. Wynikało to z przekonania, że żyła z lewej ręki łączy się bezpośrednio z sercem. Jeśli kobieta została wdową, to przekładała obrączkę na prawą rękę.

dwum9dy

Obecnie w Polsce żony i mężowie noszą obrączki na serdecznym palcu prawej ręki. Ten zwyczaj jest tłumaczony m.in. wydarzeniami historycznymi, a konkretnie powstaniem styczniowym. Po klęsce zrywu wszystkie kobiety, na znak żałoby, zaczęły przekładać obrączki na prawą rękę. I tak już zostało.

Co kraj to inny zwyczaj

Na prawej ręce obrączki noszą również małżeństwa w Hiszpanii, Austrii, Niemczech oraz wielu krajach prawosławnych. Z kolei na lewej ręce obrączki noszą Włosi, Amerykanie czy Francuzi.

Co ciekawe w niektórych krajach duże znaczenie ma również materiał, z którego jest wykonana obrączka. Zgodnie ze starą grecką tradycją, żona ma srebrną obrączkę na znak uległości mężowi, a on złotą. Z kolei w Turcji, Libanie i Syrii, obrączka noszona jest na serdecznym palcu prawej ręki aż do dnia ślubu, gdy jest przekładana na palec serdeczny lewej ręki.

Zapraszamy na grupę FB - #Wszechmocne. To tu będziemy informować na bieżąco o terminach webinarów, wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was! Chętnie poznamy wasze historie, podzielcie się nimi z nami i wyślijcie na adres: wszechmocna_to_ja@grupawp.pl.

Polka relacjonuje tragiczną sytuację kobiet w Afganistanie. "Są przerażone"

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
dwum9dy
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dwum9dy