Dlaczego wciąż czuję się zmęczona?
Czujesz się senna i słaba, chociaż starasz się wysypiać i odpoczywać. W ciągu dnia narzekasz na brak energii i ogólne rozbicie. Nawet po niewielkim wysiłku szybko się męczysz. Ogólnego osłabienia doświadcza ponad połowa z nas. Częściej skarżą się na zmęczenie kobiety niż mężczyźni. Co może być tego przyczyną?
24.01.2011 15:14
Czujesz się senna i słaba, chociaż starasz się wysypiać i odpoczywać. W ciągu dnia narzekasz na brak energii i ogólne rozbicie. Nawet po niewielkim wysiłku szybko się męczysz. Ogólnego osłabienia doświadcza ponad połowa z nas. Częściej skarżą się na zmęczenie kobiety niż mężczyźni. Co może być tego przyczyną?
Ogólne zmęczenie może wynikać z przepracowania i stresu. Praca, którą wcześniej wykonywałaś szybko, teraz zajmuje dużo więcej czasu i coraz trudniej się do niej zabrać. Starasz pomagać sobie kawą czy witaminami, ale poprawa jest niewielka. Bywa, że w ten sposób Twój organizm zaczyna sygnalizować, że dzieje się coś niedobrego. Dlatego przyjrzyj się objawom towarzyszącym zmęczeniu. Gdy czujesz się zmęczona od dłuższego czasu - nie wolno tego stanu lekceważyć!
Za mało żelaza
Osłabienie i szybkie męczenie się towarzyszy anemii. Aby wykluczyć chorobę, zrób proste badanie krwi tzw. morfologię. Anemię stwierdza się najczęściej wtedy, gdy we krwi występuje zbyt mało czerwonych krwinek, tzn. erytrocytów (u kobiet poniżej 3,8 mln/mm³) Ich liczba może też być prawidłowa, ale we krwi znajduje się za mało hemoglobiny (poniżej 12,5 g/proc.).
Gdy choroba jest w początkowym stadium, wystarczy dieta wzbogacona w produkty zawierające dużo żelaza. Zadbaj, aby w Twoim menu znalazły się: mięso, ryby (szczególnie bogate w żelazo są sardynki), sok z buraków, szpinak, szczaw. Najlepiej łączyć je w jednym posiłku z bogatymi w witaminę C, która ułatwia przyswajanie żelaza.W poważniejszym stadium lekarz przypisze odpowiednie preparaty.
Tarczyca sygnalizuje
Ogólne zmęczenie może być objawem problemów z tarczycą. Często towarzyszy mu bezsenność, rozdrażnienie, przybieranie na wadze, zła tolerancja zimna. Nie zwlekaj i wybierz się do lekarza rodzinnego, który zleci oznaczenie poziomu TSH (hormonu przysadki mózgowej sterującego wydzielaniem hormonów tarczycy)
Gdy jest podwyższony - świadczy o niedoczynności tarczycy. Niezbędne będzie przeprowadzenie dalszych badań: oznaczenie przeciwciał aTPO, poziomu tyreoglobuliny, wiążącej hormony tarczycy (T3 i T4). Dopiero na podstawie wszystkich badań można zdiagnozować chorobę, i zdecydować o jej leczeniu.
Może to niedociśnienie
Senność, zawroty głowy, a nawet omdlenia mogą sygnalizować niskie ciśnienie. Na szczęście rozpoznanie dolegliwości nie wymaga skomplikowanych badań. Wystarczy kilkakrotnie zmierzyć ciśnienie krwi oraz wykonać próbę ortostatyczną. Ciśnienie i tętno najpierw mierzy się w pozycji leżącej, a następnie po jednej minucie od wstania w pozycji stojącej.
O za niskim ciśnieniu można mówić, gdy ciśnienie krwi wynosi 90/60 mm Hg. Jeśli dolegliwości związane z niedociśnieniem bardzo utrudniają codzienne funkcjonowanie, wskazane będzie podjęcie działań, które podniosą ciśnienie krwi. Są to m.in. naprzemienny gorący i zimny prysznic, napoje z kofeiną, regularny ruch i gimnastyka.
Jeśli chorobą jest zmęczenie…
Zespół przewlekłego zmęczenia dotyka przeważnie młode i aktywne zawodowo kobiety. Uczucie wyczerpania pojawia się nagle i trwa co najmniej kilka miesięcy. Towarzyszyć mu mogą pojawiające się bez przyczyny stany podgorączkowe, zaburzenia snu, bóle głowy, gardła, kłopoty z koncentracją. Często dochodzą dolegliwości ze strony układu pokarmowego: biegunki i zaparcia. Walkę z ZPZ zacznij więc od przeprowadzenia podstawowych badań.
Nie ma bowiem prostego testu do określenia, czy cierpisz na zespół przewlekłego zmęczenia. Postawienie właściwej diagnozy możliwe jest dopiero po wykluczeniu wielu innych chorób. Ne opracowano też metody, która dla każdego będzie skuteczna w 100 procentach. Korzystne efekty przynosi przestrzeganie kilku zasad, m.in. odpowiednio długiego snu, odpoczynku, a także utrzymywanie pozytywnych relacji z innymi ludźmi.
mpi/kg