UrodaDlaczego włosy siwieją? Znajdź sposób na spowolnienie tego procesu

Dlaczego włosy siwieją? Znajdź sposób na spowolnienie tego procesu

Dlaczego włosy siwieją? Znajdź sposób na spowolnienie tego procesu
Źródło zdjęć: © iStock.com
Marlena Kostyńska

23.05.2018 16:47, aktual.: 30.06.2018 14:10

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Siwienie włosów prędzej czy później dotyka każdego, jednak zazwyczaj jest zjawiskiem niepożądanym. Chcemy chronić się przed oznakami upływającego czasu, a chociaż genetyki nie oszukamy, możemy opóźnić proces siwienia lub skutecznie go zatuszować. Podpowiadamy, jak dbać o siwe włosy, a także co zrobić, by siwa czupryna wyglądała korzystnie.

Dlaczego włosy siwieją?

Siwienie włosów jest naturalnym procesem, na który wpływa zmniejszający się z wiekiem poziom melaniny, czyli grupy pigmentów odpowiedzialnych za utrzymanie ich naturalnego koloru. Postępowanie procesu siwienia u każdego przebiega inaczej. Największe znaczenie mają tutaj geny – u niektórych osób pierwsze siwe włosy pojawiają się już ok. 20 roku życia. Występują też dodatkowe czynniki, które mogą dodatkowo przyspieszyć te zmiany, a głównym z nich jest niezdrowy styl życia. Jeśli żyjemy w pośpiechu, mało śpimy, źle się odżywiamy czy palimy tytoń, nasze włosy mogą zacząć siwieć szybciej.

Musimy mieć też świadomość, że siwienie może być powiązane z różnymi chorobami takimi jak depresja, cukrzyca, problemy z tarczycą czy nerkami.

Siwe włosy – zapobieganie

Chociaż nie możemy całkowicie powstrzymać siwienia włosów, to istnieją sposoby, by uchronić się przed pojawieniem się tego zjawiska przedwcześnie. Przede wszystkim dobrze jest unormować nasz tryb życia – dotyczy to szczególnie młodych osób, które nie mają tendencji genetycznych do siwienia, a jednak pojawiają się u nich zmiany w kolorze włosów. Powinniśmy zadbać o lepszą jakość snu i zmodyfikować dietę, urozmaicając ją o produkty z dużą zawartością witamin z grupy B i minerałów. Przydatne mogą się również okazać preparaty zawierające skrzyp czy drożdże. Zgubny wpływ na nasze włosy ma też stres, a najgorszym połączeniem jest radzenie sobie z nerwowymi sytuacjami poprzez palenie papierosów – tytoń drastycznie zwiększa prawdopodobieństwo pojawienia się siwych pasm we włosach.

Walkę z siwieniem włosów możemy prowadzić na różne sposoby, a chociaż zmiana złych nawyków z pewnością wyjdzie nam na dobre, warto sięgnąć również po odpowiednie kosmetyki. Na rynku dostępne są liczne preparaty, które zwiększają produkcję melaniny przez włosy, dzięki czemu mogą zapobiegać przedwczesnemu siwieniu. Osoby o włosach jasnych i brązowych mogą sięgnąć również po odsiwiacze, które przy regularnym stosowaniu pozwalają na stopniowe przywrócenie naturalnego koloru włosów.

Jeśli inne metody walki z siwymi włosami zawiodą, zawsze możemy zdecydować się na farbowanie siwych włosów lub pozostawienie ich w naturalnym stanie. Ta druga decyzja jest często podejmowana przez mężczyzn. Kobiety wybierają tę opcję rzadziej, ale dzięki niektórym pewnym siebie paniom zaistniał nawet trend na siwe włosy, który zyskał na popularności wśród kobiet w różnym wieku.

Pielęgnacja siwych włosów

Siwe włosy wymagają szczególnej pielęgnacji, o której warto pomyśleć nie tylko wtedy, gdy ten kolor zagościł w naszym życiu na stałe. Również o pojedyncze kosmyki siwizny należy zadbać, dzięki czemu będą one sztywne i matowe. Warto sięgać po dostępne w drogeriach szampony, odżywki i maseczki do siwych włosów, które poprawią ich kondycję. Sprawdzą się produkty zawierające aloes, kwasy omega 3 i omega 6, a także naturalne olejki. Siwe włosy są podatne na przesuszanie, lepiej więc chronić je przed działaniem promieni słonecznych i ograniczyć korzystanie z suszarki.

Wszystkie potrzebne kosmetyki do włosów znajdziesz teraz na WP radarOkazji.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (2)
Zobacz także