UrodaDlaczego włosy wypadają? Sposoby na wypadanie włosów

Dlaczego włosy wypadają? Sposoby na wypadanie włosów

Dlaczego włosy wypadają? Sposoby na wypadanie włosów
Źródło zdjęć: © Shutterstock.com
21.06.2018 20:41, aktualizacja: 02.08.2018 10:08

Wypadające włosy to problem wielu kobiet. Przyczyny mogą być różne — od złej diety, po zmiany hormonalne. Można sobie z tym radzić na wiele sposobów, również samodzielnie w domu.

Przyczyny wypadania włosów

Wypadanie włosów jest procesem naturalnym. Stare i osłabione włosy wypadają, aby zrobić miejsce nowym. Jednak wszystko jest w porządku, jeśli wypada maksymalnie od 100 do 150 sztuk dziennie. W przypadku gdy włosy wypadają z głowy garściami, można zacząć się niepokoić.

Przyczyn nadmiernego wypadania włosów jest wiele. Zdecydowanie najczęstsze z nich to zbyt częste farbowanie (szczególnie rozjaśnianie)
włosów, używanie bezustannie środków do stylizacji bez rekompensaty w postaci maseczki czy odżywki, osłabiające zabiegi na włosach takie jak trwała ondulacja, suszenie gorącym powietrzem, prostowanie czy kręcenie lokówką, a także zbyt ciasne spinanie włosów w kok czy koński ogon.

Odżywki do włosów oraz inne kosmetyki do pielęgnacji fryzury znajdziesz teraz na WP radarOkazji.

Inne powody wypadania włosów to sprawy dotyczące zdrowia i kondycji organizmu. Włosy bardziej wypadają, gdy jesteśmy narażone na długotrwały stres i traumatyczne przeżycia. Poza tym niekorzystnie wpływają również zmiany hormonalne, na przykład w ciąży czy w czasie menopauzy oraz choroby ogólnoustrojowe, między innymi nadczynność i niedoczynność tarczycy. Duży wpływ na natężenie wypadania włosów ma ponadto palenie papierosów, przyjmowanie mocnych leków, a także tak skrajne przypadki, jak chemioterapia czy zatrucie toksynami.

Przy zdiagnozowaniu nadmiernego wypadania włosów często zdarza się, że przyczyną jest jedna z chorób skóry, w tym grzybica czy zapalenie mieszków włosowych.

Profilaktyka i leczenie wypadania włosów

W celu powstrzymania wypadania włosów należy przede wszystkim zmienić dietę na bogatszą w substancje odżywcze, między innymi krzem, witaminę C, witaminę E i witaminę K. Kluczem do gęstych, lśniących włosów może okazać się również unikanie promieni UV, poprzez częstsze przebywanie w cieniu i noszenie kapelusza.

Poza tym nie bez znaczenia podczas profilaktyki i leczenia nadmiernego wypadania włosów pozostanie używanie kosmetyków wspierających ich wzrost i budowę. Tego typu preparaty powinny zawierać:
• minerały morskie,
• aloes,
olejek jojoba,
• olej z awokado,
• glicerynę lub masło karite,
kolagen,
• ceramidy,
witaminę A i witaminę E.

Jeśli żaden z wymienionych sposobów nie zmniejszy problemu, jedynym rozwiązaniem może okazać się interwencja lekarza. Pomogą farmakologiczne preparaty miejscowe na wypadanie włosów, takie jak minoksydyl i inne środki steroidowe, a w ostateczności również przeszczep włosów.

Domowy sposób na wypadające włosy – maseczki wzmacniające

• Maseczka z jajka i zielonej herbaty
Potrzeba: 1 żółtko, 2 łyżki stołowe naparu z zielonej herbatyherbaty.
Składniki należy zmieszać na jednolitą masę, a następnie nałożyć na skórę głowy i całą długość włosów. Maseczkę należy spłukać po 30 minutach i umyć łagodnym szamponem. Stosować 3 razy w tygodniu.

• Maseczka z ziemniaka i miodu
Potrzeba: 1 duży ziemniak, 2 łyżki żelu aloesowego, 2 łyżki miodu.
Ziemniaka należy zetrzeć i zmieszać z resztą składników. Maseczkę należy nałożyć na całą długość włosów i zakryć czepkiem. Następnie zmyć po 2 godzinach i umyć włosy.