Blisko ludziDo kiedy obowiązują maseczki? Minister zdrowia Łukasz Szumowski odpowiedział

Do kiedy obowiązują maseczki? Minister zdrowia Łukasz Szumowski odpowiedział

Do kiedy obowiązują maseczki? Minister zdrowia Łukasz Szumowski odpowiedział
Źródło zdjęć: © Getty Images
Dominika Czerniszewska

04.05.2020 11:49, aktual.: 05.05.2020 10:38

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Pandemia koronawirusa wymaga podejmowania określonych środków bezpieczeństwa. Od 16 kwietnia obowiązuje nakaz zasłaniania ust i nosa. Minister zdrowia Łukasz Szumowski powiedział, do kiedy będzie obowiązywała ta zasada.

Nakaz zasłaniania twarzy w przestrzeni publicznej obowiązuje od 16 kwietnia. Sytuacja w związku z pandemią jest dynamiczna, więc i rozporządzenia ulegają zmianie w zaskakująco szybkim tempie. Od 20 kwietnia, gdy weszło w życie nowe rozporządzenie, nie trzeba już nosić maseczek w lasach.

Do kiedy trzeba nosić maseczki?

Minister zdrowia Łukasz Szumowski na jednej z konferencji prasowych powiedział, że noszenie maseczek na twarzy będzie obowiązkowe do czasu wyprodukowania szczepionki na koronawirusa. Ta wymijająca odpowiedź nie usatysfakcjonowała Polaków. Data powstania szczepionki jest zagadką. Niektórzy naukowcy spekulują nad jesienią, inni za rok, a kolejni za dwa. Z tej kwestii wynika zatem, że maseczki będą jeszcze długo gościły na twarzach Polaków.

Sam minister zauważył, że Polacy mają dość zakrywania twarzy. - Jechałem do pracy rowerem i zauważyłem, że wiele osób albo nie nosi maseczki, albo zamiast zakrywać usta i nos, ma maseczki na brodzie - powiedział Łukasz Szumowski 29 kwietnia podczas konferencji prasowej.

Kto nie musi nosić maseczki?

W rozporządzeniu wyróżniono grupy osób, które nie muszą zakrywać nosa i ust. Wśród nich są m.in. osoby, które mają problemy z oddychaniem, dzieci do 4. roku życia, duchowni sprawujący obrzędy religijne czy rolnicy wykonujący prace w gospodarstwie.

Mandat za brak maseczki

Natomiast osoby, które łamią nakaz w pierwszej kolejności są upominane, a w drugiej od razu dostają mandat. Może on wynieść od 500 złotych do nawet 30 tysięcy złotych. Policja może również skierować sprawę do sanepidu, a ten może nałożyć jeszcze wyższy mandat.

_Źródło: gazetalubuska.pl/pomorska.pl_

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło artykułu:WP Kobieta
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (881)
Zobacz także