UrodaDobre mamy rady

Dobre mamy rady

Dobre mamy rady
Źródło zdjęć: © Jupiterimages
25.05.2010 13:58, aktualizacja: 25.05.2010 17:33

Narzeka, zrzędzi, poucza i wszystko wie lepiej. Pewnie, że wie: przypomnij sobie dziesięć podstawowych uwag mamy, jakie miała do Twojej pielęgnacji urody i zdrowia. I zobacz, że miała rację. Z okazji nadchodzącego Dnia Matki urodowy dekalog naszych mam.

Narzeka, zrzędzi, poucza i wszystko wie lepiej. Pewnie, że wie: przypomnij sobie dziesięć podstawowych uwag mamy, jakie miała do Twojej pielęgnacji urody i zdrowia. I zobacz, że miała rację. Z okazji Dnia Matki przedstawiamy urodowy dekalog naszych mam. Gdybyśmy się ich słuchały, nie miałybyśmy problemów ze zmarszczkami, cerą i postawą.

1. Nie jedz tych śmieci

Pizza, hamburgery, zapiekanki, gofry, chipsy i frytki – fast-food jest jak narkotyk: uzależnia i nie ma dobrego wpływu na nasz organizm. Tłuste, smażone na głębokim tłuszczu potrawy to źródło kwasów tłuszczowych typu trans, przyspieszających proces starzenia się skóry. Nadmiar soli zawartej w tych produktach prowadzi do obrzęków, przez co skóra staje się bardziej napęczniała, a z czasem wiotka oraz usiana wypryskami, które wzmaga koktajl toksyn, sztucznych barwników i cukrów.

2. Nie marszcz się

Na to, jak będziemy wyglądały na starość pracujemy całe życie. Co prawda nie mamy wpływu na geny, ale na prowadzony tryb życia, aktywność fizyczną, nawyki żywieniowe, stosowane używki, pielęgnację skóry - już tak. Pierwsze zmarszczki pojawiają się między 20 a 25 rokiem życia. Najpierw widoczne są linie między nosem a ustami, dookoła oczu i na czole. Najczęściej są one powtarzanym rezultatem często powtarzanych grymasów mimicznych – stąd nazwa: zmarszczki mimiczne. Za każdym razem, kiedy sprawdzasz cenę wypełnienia botoksem bruzd przynosowych pomyśl o mamie, która powtarzała: „Nie marszcz się”.

3. Niech przyłapię cię z papierosem!

Szara cera, żółtawe zęby i łamliwe włosy, nieświeży oddech to obraz palacza. Papierosy potrafią przyspieszyć proces starzenia o dobrych kilka lat i sprawić, że kobieta w sile wieku zaczyna wyglądać jak staruszka: z badań wynika, że skóra palaczy jest niemal trzy razy starsza niż osób niepalących w tym samym wieku. Poza zmasowanym atakiem wolnych rodników, papierosy drastycznie wysuszają skórę, zatykają pory i sprzyjają powstawaniu przewlekłych zmian trądzikowych. Czasem są przyczyną atopowego zapalenia skóry. 4. Nie obgryzaj paznokci

Pierwsze, co kojarzy nam się z obgryzaniem paznokci, to kwestia estetyki. W wyniku nieustannego gryzienia, czyli niekontrolowanego skracania, płytka paznokciowa z czasem ulega zniekształceniu. Paznokcie stają się coraz krótsze i szersze, a efekt deformacji wzmacniają odkryte opuszki palców. Brzegi płytki są nierówne, poszarpane, paznokieć rozwarstwia się. Nieustanny atak zębów na płytkę paznokciową narusza też naturalną barierę odpornościową organizmu: ciągłe żucie paznokci prowadzi do mikrouszkodzeń skóry i otwiera szeroko bramę do okołopaznokciowych zakażeń bakteriami i grzybami.

5. Przestań wyciskać

Wiele osób stara się wycisnąć każdy pojawiający się pryszcz, zdrapać zaskórnik i wydusić białe prosaki. Nie jest to dobra metoda - wyciskanie pryszczy powoduje uszkodzenia skóry przez które dostają się bakterie. Dodatkowo po wyciskaniu pozostają ranki, które mogą być w późniejszym okresie bardzo trudne do usunięcia. Trądzik jest chorobą skóry, więc o jej leczeniu decyduje specjalista - dermatolog.

6. Siądź porządnie

Tak, tak, skrzyżuj nogi, ale w kostkach. Zakładanie nogi na nogę to tortury dla naszych żył. Przepływ krwi jest wtedy znacznie utrudniony, co sprzyja powstawaniu zatorów i tworzeniu się żylaków. Z tych samych powodów należy unikać noszenia za ciasnych pończoch i obcisłych spodni.

7. Umyj buzię wieczorem

Kto nie stosuje tej zasady, nie tylko naraża się na doraźne przykre kłopoty, ale przyspiesza starzenie się cery. Warstwa potu i tłuszczu wydzielanego w ciągu dnia przez skórę w połączeniu z kurzem, resztkami kremu i makijażu stanowi grubą, nieprzepuszczającą powietrza „skorupkę", zatykającą ujścia porów. Bakterie znajdują tu dla siebie znakomite warunki. Stąd, przy skłonności do przetłuszczania się cery, które może także występować i w dojrzałych latach pojawiają się ropne wypryski, krostki i stany zapalne. 8. Jedz warzywa

Dietetycy zalecają, by warzywa oraz owoce, surowe i gotowane, stanowiły ok. 60 proc. codziennej porcji jedzenia, co zapewnia równowagę kwasowo-zasadową i prawidłowe funkcjonowanie organizmu. Warzywa to źródło witaminy, składników mineralnych, enzymów i dającego poczucie sytości błonnika. Jedne warzywa zapobiegają więc infekcjom, drugie mają właściwości odtruwające, jeszcze inne poprawiają apetyt. A wszystkie chronią nasz organizm przede wszystkim przed działaniem wolnych rodników odpowiedzialnych za uszkodzenia komórek i tkanek Przypomnij sobie surówki i sałatki, które serwowała Ci mama codziennie do obiadu i … zacznij robić to sama.

9. Zgaś telewizor i wyjdź z psem

Zaczerpnięcie świeżego powietrza korzystnie wpływa na samopoczucie. Wystarczy 15-minutowy spacer: wprawia w ruch i rozluźnia mięśnie, tlen dociera do komórek nerwowych. Działa natychmiast: przechadzka pobudzi nas na 2–3 godziny, a nasza skóra po kwadransie marszu będzie ładnie zaróżowiona i bardziej jędrna.

10. Wyprostuj się

Wady postawy w obrębie odcinka piersiowego kręgosłupa i klatki piersiowej należą do najbardziej deformujących sylwetkę dzieci, młodzieży oraz osób dorosłych. Problem nie dotyczy jednak tylko sfery estetycznej. Nieprawidłowa postawa wpływa również na stan zdrowia. Utrwalony zły nawyk powoduje spłaszczenie klatki piersiowej, a co za tym idzie ogranicza funkcjonalnie jej ruchomość, zmniejszając pojemność życiową płuc i zarazem zmusza serce do wytężonej pracy. Naukowcy z Uniwersytetu w Ohio wykazali, że osoby odruchowo prostujące plecy i ściągające łopatki mają więcej wiary w siebie, a co za tym idzie, lepsze perspektywy zawodowe, niż ich niedbający o kręgosłup współpracownicy, twierdzą uczeni.

Źródło artykułu:WP Kobieta