Dodatkowe 500 zł do emerytury. Termin jest kluczowy

Dodatkowe 500 zł do emerytury. Termin jest kluczowy

Kto może liczyć na większą emeryturę?
Kto może liczyć na większą emeryturę?
Źródło zdjęć: © Adobe Stock
oprac. PŻm
21.06.2023 12:44, aktualizacja: 21.06.2023 14:18

Waloryzacja kapitału przeprowadzona w czerwcu przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych daje możliwość uzyskania wyższej emerytury. W 2023 roku seniorzy mogą zwiększyć swoje świadczenie nawet o 500 zł. Trzeba jednak spełnić odpowiednie warunki.

W czerwcu ZUS przeprowadza waloryzację kapitału zgromadzonego na kontach emerytalnych. Urzędnicy biorą wówczas pod uwagę wyłącznie składki zgromadzone do 31 grudnia roku poprzedzającego. Okazuje się, że to bardzo ważna informacja, jeśli chcemy właśnie przejść na emeryturę.

Jak otrzymać większą emeryturę?

Aby otrzymać nawet 500 zł więcej emerytury, wniosek o przejście na emeryturę należy złożyć we właściwym czasie. Według prognoz, w 2023 roku na emeryturę będzie gotowych 300 tysięcy osób.

Nie każdy wie, że miesiąc, w którym decydujemy się o przejściu na emeryturę, ma wpływ na wysokość wypłacanego nam świadczenia. Osoby, którym w tym roku przysługiwać będzie emerytura, powinny złożyć o nią wniosek w drugiej połowie roku, czyli od 1 lipca.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Wyższa emerytura jest możliwa dzięki waloryzacji kapitału zgromadzonego na kontach w ZUS. Wskaźniki waloryzacji wynoszą: 14,4% dla składek na indywidualnym koncie emerytalnym oraz 9,2% dla środków z subkonta. Dzięki temu emerytura zostanie wyliczona na podstawie wyższej kwoty zwaloryzowanego kapitału.

Waloryzacja emerytur w praktyce

"Faktowi" udało się wyliczyć przykładową różnicę w wypłacie emerytury po czerwcowej waloryzacji. Seniorka, gdyby mając na swoim koncie w ZUS 500 tys. zł, przeszła na emeryturę w czerwcu, otrzymałaby świadczenie wynoszące około 1950 zł.

14,4-proc. waloryzacji kapitału w ZUS zwiększy kwotę na jej koncie do 572 tys. zł, dzięki czemu, jeśli zdecydowałaby się na emeryturę od 1 lipca, finalnie otrzymywałaby 2250 zł.

Warto także pamiętać, że im więcej zgromadziliśmy na koncie w ZUS i im starsi jesteśmy, tym korzystniejsza jest dla nas waloryzacja kapitału.

Należy jednak pamiętać, że nie wszyscy mogą skorzystać z wyższej emerytury od lipca. Więcej pieniędzy otrzymają jedynie osoby, które dopiero rozpoczną pobierać świadczenie. Tych, którzy już korzystają ze swoich środków zgromadzonych przez lata w ZUS-ie, obowiązuje wyłącznie marcowa waloryzacja rent i emerytur.

Zapraszamy na grupę na Facebooku - #Samodbałość. To tu będziemy informować na bieżąco o wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło artykułu:WP Kobieta