DomPlamy ze szminki. Jak skutecznie i bezproblemowo usunąć zabrudzenia z ubrań?

Plamy ze szminki. Jak skutecznie i bezproblemowo usunąć zabrudzenia z ubrań?

Plamy ze szminki są nieco trudniejsze do usunięcia, ale wystarczy kilka wskazówek.
Plamy ze szminki są nieco trudniejsze do usunięcia, ale wystarczy kilka wskazówek.
Źródło zdjęć: © 123RF
26.08.2020 13:36

Częstymi zabrudzeniami są plamy ze szminki, które są dosyć ciężkie do wywabienia. Niestety większość kobiet spisuje na straty ulubione ubranie, ale w końcu istnieją domowe patenty szybkie usunięcie zabrudzeń. Plamy ze szminki, podobnie jak plamy z podkładu, wymagają szybkiej reakcji, aby wywabienie przyniosło najlepsze efekty.

Plamy ze szminki zdarzają się praktycznie każdej kobiecie, która lubi codzienny makijaż. Na szczęście nie trzeba martwić się możliwymi konsekwencjami w postaci wyrzucenia zabrudzonych ciuchów. Po prostu zacznij korzystać z prostych metod, dzięki którym twoje ubrania odzyskają dawną świetność.

Plamy ze szminki – dlaczego jest trudna do usunięcia?

Plamy ze szminki są naprawdę bardzo trudne do usunięcia głównie z powodu formuły, która bywa wykorzystywana przy produkcji tego kolorowego kosmetyku. Zazwyczaj szminki, pomadki czy błyszczyki zawierają w sobie olejki oraz mocniejsze pigmenty, które z jednej strony utrzymują się na ustach, ale z drugiej utrudniają ewentualne wywabienie z tkaniny. Także konsystencja szminki nie ułatwia zadania, bo nawet popularne detergenty nie są w stanie usunąć plamy z ubrania. Jeśli zależy ci na skutecznym pozbyciu się plam ze szminki, na początek delikatnie zdejmij z tkaniny jej nadmiar, ale zrób to ostrożnie, aby nie rozmazać plamy ani zbyt głęboko nie wetrzeć produktu.

Plamy ze szminki – jakie są domowe metody?

Kiedy już usuniesz wierzchnią warstwę plamy ze szminki, możesz przejść do dalszego etapu wywabiania zabrudzenia. Najlepiej skorzystać z domowych metod. Jakich? Masz cały wachlarz do wyboru:

  • świeżo zabrudzona plama ze szminki powinna zostać jak najszybciej przepłukana zimną wodą, ale powtarzaj czynność przez kilka kolejnych minut, delikatnie przy tym pocierając plamę;
  • plamę ze szminki możesz skutecznie usunąć za pomocą octu – maczaj zabrudzenie przez dłuższą chwilę, po czym wypierz ręcznie;
  • wymieszaj ze sobą płyn do mycia naczyń z odrobiną wody – zanurz ściereczkę i przyłóż na plamę ze szminki. Gdy zabrudzenie zacznie schodzić, przepłucz ślad wodą do całkowitego usunięcia;
  • spryskaj zabrudzenie na białym ubraniu pianką do golenia, a po kilku minutach wypłucz ubranie ciepłą wodą z sodą;
  • stare plamy ze szminki usuniesz dzięki glicerynie albo olejkowi eukaliptusowemu – wystarczy, że zwilżysz zabrudzenie, po czym wypierzesz z delikatnym proszkiem.