Trwa ładowanie...
d4c0cxu

Krostki na dłoniach. Powracający i uciążliwy problem wielu osób. Jak sobie z nimi poradzić?

Krostki na dłoniach są dosyć powszechnym zjawiskiem, które utrudnia codzienną pielęgnację. Niestety mogą pojawić się w związku z zapaleniem skóry albo w wyniku alergii – każdy z tych przypadków powinien być zdiagnozowany przez dermatologa. Zmiana skórna niesie ze sobą ryzyko poważniejszych konsekwencji, więc nie lekceważ krostek na dłoniach.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Krostki na dłoniach mogą być oznaką poważniejszych zmian skórnych.
Krostki na dłoniach mogą być oznaką poważniejszych zmian skórnych. (Pexels)
d4c0cxu

Krostki na dłoniach są niepokojące z wielu powodów. Przede wszystkim są uciążliwe, co czasami wiąże się także z uporczywym swędzeniem. Mimowolne drapanie powoduje również rozprzestrzenienie się krostek na dłoniach na kolejne obszary. Jeśli zauważyłaś u siebie podobne zmiany, koniecznie sprawdź, co mogą one oznaczać.

Krostki na dłoniach – jakie są główne przyczyny?

Drobne krostki na dłoniach zazwyczaj oznaczają alergię kontaktową, którą mogą wywołać zarówno detergenty, jak i kosmetyki oraz biżuteria. Zauważalne są wówczas czerwone wykwity, a skóra w tym miejscu jest wyraźnie przesuszona i podrażniona. Skutkiem tych zmian jest powracający świąd, który z czasem może się także nasilić. Kolejną przyczyną pojawienia się krostek na dłoniach jest egzema wywołana poprzez nieodpowiednią pielęgnację czy też mechaniczne uszkodzenia. Także łuszczyca objawia się krostkami na dłoniach i towarzyszącymi im grudkami.

d4c0cxu

Krostki na dłoniach – jak pielęgnować skórę?

Przy krostkach na dłoniach należy zachować szczególną ostrożność podczas pielęgnacji. Skóra może się złuszczać, co powoduje, że dłonie są bardziej narażone na czynniki zewnętrzne, a przy tym uwrażliwione. Należy więc zastosować delikatne kremy i balsamy do rąk o zmiękczającej formule bezzapachowej i bezbarwnej. Warto korzystać z kosmetyków przeznaczonych do skóry alergicznej, ponieważ są one bogate w składniki odżywcze. Krostki na dłoniach przestaną być problemem, jeśli zaczniesz stosować krem przed każdym wyjściem na dwór czy po umyciu rąk. W skrajnych przypadkach krostki mogą zwiastować niebezpieczne choroby jelit, zakażenia grzybami i pasożytami – wówczas sama pielęgnacja nie wystarczy, a potrzebna będzie dermatologiczne leczenie.

Krostki na dłoniach – jak się ich pozbyć?

Jeśli krostki na dłoniach są małe i nie są wypełnione płynem ani nie otacza je rumień, nie musisz się martwić. Najczęściej tego typu zmiany skórne można z łatwością wyeliminować prostymi sposobami. Jakimi?

  • jeśli musisz użyć detergentów, zakładaj wcześniej rękawiczki ochronne;
  • nie używaj kosmetyków wysuszających (mydła w kostkach);
  • nawilżaj dłonie kilka razy w ciągu dnia;
  • regularnie myj dłonie delikatnymi środkami;
  • staraj się ograniczać korzystanie z produktów na bazie alkoholu.
d4c0cxu

Jeżeli mimo wprowadzonych kroków pielęgnacyjnych krostki na dłoniach nie znikają – natychmiast skontaktuj się z lekarzem.

Domowe sposoby na nawilżenie twarzy i włosów latem

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d4c0cxu

Podziel się opinią

Share
d4c0cxu
d4c0cxu