Pralki ładowane od góry. Do małego mieszkania jak znalazł
Nie zawsze mamy możliwość zakupu standardowej pralki z drzwiczkami z przodu, która zajmuje całkiem sporo miejsca. Alternatywą dla niej będzie pralka ładowana od góry, która jest nieco "chudsza". Jaki model warto kupić?
21.05.2021 11:19
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Pralki ładowane od góry – rozmiary
Pralki ładowane od góry zazwyczaj mają mniejsze rozmiary niż ich tradycyjne "siostry" z przeszklonymi drzwiczkami i widocznym z przodu bębnem. Przede wszystkim są węższe, więc zmieszczą się tam, gdzie umeblowanie jest ciasno rozmieszczone i gdzie trudno jest otworzyć frontowe drzwiczki. Pralki ładowane od góry cechują się inną konstrukcją, ale działają tak samo jak pralki z drzwiami frontowymi. Różnicą jest to, że nie widzimy procesu prania, a sam bęben jest inaczej zamontowany.
Wszystkie te cechy sprawiają, że pralki ładowane od góry nadają się do niewielkich mieszkań, np. kawalerek. Jednak by móc w wygodny sposób z nich korzystać, nie powinniśmy umieszczać nad nimi nisko zamontowanych półek, które mogłyby przeszkadzać w otwarciu klapy. Przez to też tego typu pralka nie nadaje się do zabudowy, bo oczywiście nie można położyć na niej blatu. Zalety takiego sposobu obsługi na pewno docenią osoby starsze, które nie powinny się schylać i dźwigać ciężkich koszy z brudnymi ubraniami, jeśli mają problemy z kręgosłupem.
Pralki ładowane od góry – istotne parametry
Za kupnem pralki ładowanej od góry może przemawiać także jej cena. Egzemplarze o niewielkich gabarytach dostaniemy już za mniej niż 1000 zł (np. 800 zł). Takie modele oferują wiele przydatnych funkcji, jednak zwykle nadają się tylko na niewielkie pranie dla jednej lub dwóch osób, gdyż mają dość mały wsad (ok. 5 kg). Oczywiście na rynku można znaleźć bardziej pojemne pralki – w niektórych zmieścimy nawet 8 kg ubrań.
Pralki ładowane od góry – tak jak pralki ładowane od frontu – oferują wiele przydatnych programów prania (np. program do delikatnych tkanin, bawełny, syntetyków czy odzieży sportowej), a ich prędkość wirowania może wynosić 1000 obr./min lub więcej. Przy wyborze odpowiedniego egzemplarza warto barć pod uwagę również klasę efektywności energetycznej, która określana jest literami od A do G, przy czym najlepszym rozwiązaniem jest klasa A. Do tego dochodzi również klasa efektywności prania, również oznaczana literami od A do G, i także w tym wypadku warto wybierać modele z oznaczeniem A. Producenci podają również roczne zużycie energii oraz wskaźnik poboru wody.