Domowe inhalacje – skuteczny sposób na jesienne przeziębienia. Zobacz, jak je wykonywać!
13.10.2021 13:07
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Udrożniają zatoki, pomagają walczyć z przeziębieniem, przynoszą ulgę w alergii. Inhalacje to nieoceniony sposób na swobodne oddychanie i dobre samopoczucie w sezonie zwiększonej zachorowalności. Podpowiadamy kiedy i jak stosować inhalacje, żeby przyniosły efekty.
Inhalacje – inaczej wziewanie – to metoda lecznicza znana od wieków. Mimo upływu lat, wciąż jest polecana przez lekarzy jako skuteczny sposób leczenia wszelkich infekcji górnych dróg oddechowych, alergii i astmy. Inhalacje polegają na wdychaniu pary z roztworów leczniczych, wód mineralnych, olejków eterycznych lub ziół. Zabiegi przynoszą niemal natychmiastową ulgę w przypadku bólu gardła, zatkanego nosa, kaszlu i trudności z oddychaniem. Nieoceniony w domowych terapiach jest inhalator lub nebulizator, dzięki któremu przebieg leczenia staje się znacznie prostszy i przyjemniejszy.
Z urządzenia mogą śmiało korzystać wszyscy domownicy – zarówno dzieci, jak i dorośli. W zestawie znajdziemy kilka końcówek i maski w różnych rozmiarach, dzięki czemu każdy dopasuje sposób inhalacji do swoich wymagań. Na czym polega działanie inhalatora i w jaki sposób przeprowadzać leczenie parą? W poniższym tekście znajdziesz odpowiedzi na każde z tych pytań.
Kto powinien stosować inhalacje?
Inhalacje to skuteczny, nieinwazyjny sposób leczenia, z którego może skorzystać każdy, bez wyjątku. Roztwory lecznicze, zioła i aromatyczne olejki roślinne są w pełni bezpieczne dla zdrowia i polecane nawet małym dzieciom. Zalety stosowania inhalacji docenią przede wszystkim alergicy i astmatycy, a także wszyscy, którzy często zapadają na infekcje gardła i zatok. Terapia leczniczą parą sprawdzi się także wtedy, gdy nie jesteśmy chorzy, ale suche powietrze w pomieszczeniu utrudnia oddychanie – wówczas wdychanie udrażniających roztworów również przyniesie ulgę. Inhalacje nie tylko leczą, ale także oczyszczają i udrażniają drogi oddechowe. Warto przeprowadzać taki zabieg co jakiś czas w celu utrzymania prawidłowej higieny nosa i zatok.
Inhalatory i nebulizatory – nieocenione w domowych zabiegach leczniczych
Wiele lat temu do inhalacji stosowano zwykłą miskę z gorącym naparem, nad którym należało pochylić się i zakryć głowę ręcznikiem, żeby lecznicza para nie uciekała na boki. Dziś nie musimy już się tak męczyć – na rynku dostępne są różne warianty urządzeń przeznaczonych do domowych zabiegów inhalacyjnych. Każdy, kto kiedykolwiek stosował metodę balii i ręcznika, doceni wygodę, jaką niesie używanie takiego sprzętu. Większość inhalatorów bazuje na technologii pneumatycznej, choć coraz popularniejsze stają się także nowoczesne inhalatory ultradźwiękowe. W opakowaniu znajdziemy: urządzenie z przewodem powietrznym, zasilacz, ustnik, irygator do nosa, zapasowe filtry, maskę dla dzieci i maskę dla dorosłych – idealny zestaw, który spełni potrzeby całej rodziny.
Jak działa inhalator? Obsługa tego urządzania jest niezwykle prosta i bardzo intuicyjna. Zanim podłączymy aparat do prądu, należy zamontować rurkę z pojemnikiem wypełnionym płynem leczniczym i na końcu umieścić maskę lub ustnik. Następnie uruchamiamy sprzęt i kiedy tylko zacznie emitować parę, można przystąpić do zabiegu.
Jakie warto składniki warto wykorzystywać w domowych inhalacjach?
Najprostszą i najczęściej stosowaną substancją w terapii parą jest sól fizjologiczna. Ten produkt znajdziemy także w preparatach w spray’u do udrożniania i oczyszczania nosa. Inhalacje są jednak bardziej skuteczne, bo para z soli wnika głębiej i działa dokładniej. Sól fizjologiczną można kupić w każdej aptece. Warto mieć ją pod ręką, kiedy łapie nas przeziębienie, a zatkany nos nie daje spać.
W zabiegach inhalacyjnych świetnie sprawdzają się także napary z ziół oraz olejki eteryczne. W walce z uporczywym katarem i suchym, duszącym kaszlem doskonale sprawdzi się rozmaryn i rumianek. Z kolei na kaszel mokry polecamy tymianek, podbiał i niezawodny koper włoski. Przy infekcjach zatok doskonałe będą takie olejki eteryczne, jak: eukaliptusowy, lawendowy, sosnowy czy kamforowy. Żeby przygotować z nich preparat do inhalacji, wystarczy rozcieńczyć klika kropel olejku z wodą i tak przygotowaną miksturę przelać do pojemnika. Zawsze możesz też skorzystać z gotowych produktów do inhalacji. W tym celu dobrze sprawdzi się kultowy Amol, Olbas lub specjalne mgiełki solankowe do domowych inhalacji.