Domowe kwiaty doniczkowe - zdjęcia i nazwy

Wystrój domu to nie tylko meble i tkaniny. To również żywe kwiaty cięte i doniczkowe, które potrafią tchnąć życie w nawet najmniej przytulne wnętrze. Domowe rośliny doniczkowe podzielić można na kwitnące i zielone, wysokie i niskie. Osoby, które nie czują się najlepiej w troszczeniu się o kwiaty, powinny postawić na sukulenty.

Domowe kwiaty doniczkowe - zdjęcia i nazwy
Źródło zdjęć: © Shutterstock.com

10.10.2018 14:45

Domowe kwiaty doniczkowe kwitnące

Rośliny doniczkowe, które kwitną to doskonała dekoracja salonu czy sypialni. Jednymi z najpopularniejszych takich kwiatów są fiołek afrykański, cyklamen perski oraz orchidea nazywana storczykiem.

Obraz
© 123RF

Fiołek afrykański (również saintpulia) to niewielka roślinka, które nie wymaga zbytniej opieki. Osiąga wysokość maksymalnie 10 cm – 15 cm i kwitnie przez cały rok. Kwiecie fiołka afrykańskiego może mieć różne kolory: od białego, przez różowy, po kobaltowy. Roślinę należy podlewać dwa razy w tygodniu w podstawkę. Unikać należy spryskiwania liści.

Obraz
© 123RF

Inna kwitnąca roślina doniczkowa, którą można uprawiać w domu to orchidea, nazywana również storczykiem. Orchidea pochodzi z lasów tropikalnych, gdzie żyje jako epifit, czyli roślina rosnąca na innej roślinie, jednak żywiąca się samodzielnie. W naszym klimacie storczyki są pięknymi domowymi kwiatami doniczkowymi. Zgodnie z pochodzeniem lubią ciepłe, nieco wilgotne pomieszczenia. Należy podlewać je raz w tygodniu, wtedy gdy ich pędy już zupełnie przeschną.

Obraz
© iStock.com | Maya23K

Cyklamen perski zwany też fiołkiem alpejskim to drobna roślinka doniczkowa, która kwitnie w okresie od października do kwietnia. Jej kwiatki mogą być białe, łososiowe, purpurowe lub czerwone. Cyklamen perski lubi wilgotną glebę, dlatego jego podlewanie musi być regularne i ostrożne. Najlepiej wlać wodę do podstawki, odczekać 30 minut i wylać nadmiar. Ten uroczy kwiatek doniczkowy ożywi pomieszczenie zimą, gdy inne rośliny tracą swoje kwiecie.

Domowe kwiaty doniczkowe zielone

Domowe rośliny doniczkowe mogą również być wiecznie zielone. Nie wypuszczają one kwiatu, a jeśli już to robią, to dzieje się to niezwykle rzadko. Spośród takich kwiatów warto wymienić asparagusa, zamiolulkasa zamiolistnego, a także sansewierię gwinejską.

Obraz
© iStock.com | CCeliaPhoto

Zamiokulkas zamiolistny to roślina o dość skomplikowanej nazwie, którą znaleźć można wśród kwiatów domowych bardzo często. Kwiatek ten ma bardzo grube liście osadzone na grubych łodygach. Dorasta nawet do 100 cm, choć najczęściej do 40 cm – 50 cm. Zamiokulkas to domowa roślina doniczkowa, która nie przepada za ostrym światłem i nadmiernym podlewaniem. Lubi za to krótkie okresy przesuszania.

Obraz
© iStock.com | ilustockphoto

Kolejna roślina doniczkowa do domu o trudnej nazwie, ale dużej popularności to sansewieria gwinejska. Posiada ona liście wyglądające jak mieczyki, o pręgowanym środku i jasnozielonych brzegach. Ten niezwykły kwiat doniczkowy kwitnie w listopadzie i grudniu, wypuszczając delikatny kwiat na lekkich łodyżkach. Sansewieria gwinejska osiąga wysokości 40 cm – 80 cm. Lubuje się w temperaturze pokojowej, a stopień nasłonecznienia jest jej obojętny. Nie lubi nadmiernego podlewania.

Obraz
© iStock.com | Aleksandra Stankovic

Popularny asparagus pierzasty to bujna roślina doniczkowa o drobnych łodygach i listkach. Oryginalnie rośnie w klimacie podzwrotnikowym. W naszych warunkach lubi temperaturę pokojową, niewielkie nasłonecznienie, ale znaczne nawodnienie. Asparagus pierzasty kwitnie, wypuszczając drobne białe kwiatuszki. Często gałązki tej rośliny doniczkowej są na tyle długie i ciężkie, że opadają, dlatego najlepiej asparagusa stawiać na pojedynczym kwietniku.

Domowe kwiaty doniczkowe wysokie

Uprawiane w domu rośliny doniczkowe wysokie doskonale zdobią wielopoziomowe kwietniki, a także wolne przestrzenie na podłodze. Sprawdza się wszędzie tam, gdzie trudno ustawić mebel, na przykład pod skosami czy na półpiętrach schodów. Do wysokich kwiatów doniczkowych zaliczyć można dracenę obrzeżoną, szeflerę drzewkowatą i palmę królewską.

Obraz
© Wikimedia Commons CC0

Dracena obrzeżona to jedna z odmian draceny. Ta roślina doniczkowa, podobnie jak jej krewne, dracena odwrócona i dracena wonna, wzrasta do nawet 80 cm wysokości. Odmiana charakteryzuje się zdrewniałą łodygą i cienkimi, długimi listkami o równomiernej kolorystyce. Dracenę obrzeżoną należy odlewać raz w tygodniu, rzadziej w zimie – co półtora tygodnia. Jako że lubi wilgotne powietrze, dobrze robi jej zraszanie liści co jakiś czas.

Obraz
© Materiały prasowe

W wielu domach znaleźć można także inny doniczkowy kwiatek wysoki – daktylowiec kanaryjski znany również pod nazwą palma królewska. Jest to roślina niezwykle rozłożysta, dlatego należy zarezerwować dla niej sporo przestrzeni. Palma królewska to doniczkowa roślina długowieczna, której rozmiary mogą sięgań niekiedy nawet 300 cm, choć najczęściej przekraczają jedynie połowę tej wysokości. Daktylowiec świetnie czuje się w pełnym słońcu i półcieniu. Nie należy go podlewać zbyt intensywnie. Doniczka z palmą królewską pod warstwą ziemi powinna mieć wyłożony drenaż w postaci keramzytu lub żwiru.

Obraz
© Fotolia

Z kolei szeflera drzewkowata to bardziej wysoki krzak niż drzewko. Składa się z cienkich łodyg zakończonych kilkoma rozgałęzieniami, te zaś podłużnymi, ciemnozielonymi listkami. Tar roślina doniczkowa osiąga wysokość 150 cm i wtedy staje się rozłożysta. Szeflera lubi temperaturę nico niższą niż standardowa temperatura pokojowa, a także średni stopień nasłonecznienia. Należy podlewać ją umiarkowanie, ale regularnie.

Domowe sukulenty doniczkowe

Sukulenty to rośliny, które posiadają zdolność gromadzenia wody. To przystosowanie do warunków środowiska, z którego pochodzą, czyli z regionów pustynnych i półpustynnych. Doniczkowe rośliny tego typu to propozycja idealna dla gospodarzy, którzy lubią kwiaty w domu, ale nie przepadają za ich pielęgnacją. Do sukulentów domowych należy eszeweria, aloes zwyczajny i najozdobniejsza wśród kaktusów mammillaria Zeilmanna. Wszystkie te rośliny można podlewać sporadycznie, jednak warto eksponować je na słońce.

Obraz
© iStock.com

Eszeweria to urocza roślina doniczkowa, przypominająca kwiat o wielu płatkach. Wygląda świetnie w pojedynkę, jak również w rabatce z innymi sukulentami.

Obraz
© iStock.com | Linda Hall

Aloes zwyczajny zna niemal każdy. To roślina, która ma również doskonałe właściwości nawilżające i łagodzące skórę.

Obraz
© iStock.com | David_Bokuchava

Sukulentem doniczkowym do domu jest również mammillaria Zeilmanna, nazywana najładniejszym kaktusem. Podczas kwitnięcia obrasta wianuszkiem kolorowych kwiatków.

Wybrane dla Ciebie