Druga ciąża łatwiejsza?

Wydaje się, że kobieta, która decyduje się na drugie dziecko, ma przed sobą dziewięć przyjemnych miesięcy i bezproblemowy poród.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Druga ciąża łatwiejsza?

Wydaje się, że kobieta, która decyduje się na drugie dziecko, ma przed sobą dziewięć przyjemnych miesięcy i bezproblemowy poród. Wie przecież, jak o siebie dbać, o co się martwić i czego oczekiwać. Okazuje się, że nie zawsze tak jest. Wiele pań uważa, że druga ciąża może sprawić tyle samo problemów, co pierwsza, a czasami i więcej. Czy można się przed nimi uchronić?

Wiadomo, co będzie!

Wiele mam twierdzi, że druga ciąża jest zupełnie inna. Nie ze względu na dolegliwości fizyczne, ale na podejście psychiczne. Pierwsza ciąża, bez względu na to, czy była planowana czy nie, była wielką niespodzianką. Kobieta nie wie, czego oczekiwać. Czeka z niecierpliwością na ruchy dziecka, pierwsze ubranka kupuje już na samym początku ciąży. Gdy oczekuje drugiego dziecka, wiele się zmienia...

Nie ma czasu na myślenie

Przyszła mama wie, że ma dużo czasu na zakup ubranek, nie myśli tylko o ciąży i nie skupia się wyłącznie na własnym brzuchu z prostego powodu – ma pierwsze dziecko, którym musi się zajmować, bez względu na swój stan.

Już nie księżniczka

Mama dwójki dzieci, dla której druga ciąża była niespodzianką i zaskoczeniem mówi, że była dużo mniej zmęczona gdy nosiła pierwsze dziecko. Głównie ze względu na to, że pierwsza córka była malutka i dość absorbująca. Nie miała czasu na zajmowanie się sobą, ale również na odpoczynek, który jest przecież dla ciężarnej niezbędny. Nie mogła czuć się jak w pierwszej ciąży, gdy była trochę jak „księżniczka”. Przy drugiej ciąży była nie tylko ciężarną, ale i matką.

Szkoła rodzenia?

Żałuje, że nie chodziła do szkoły rodzenia. Jak sama mówi, była pewna, że wszystko wie, a przy porodzie okazało się, że wcale nie. Drugi poród był szybszy, ale dużo bardziej stresujący i bolesny. Radzi więc wszystkim przyszłym mamom, które są w drugiej ciąży, by nie rezygnowały ze szkoły rodzenia i pomocy położnej.

Mniejszy stres

Większość matek twierdzi, że w drugiej ciąży dolegliwości były podobne, ale nie wszystko przebiegało identycznie. Na przykład ruchy dziecka, które mamy odczuwają zazwyczaj szybciej w kolejnych ciążach. Niektóre twierdzą, że gdy nosi się dziecko po raz kolejny, nie ma takiego problemu z mdłościami, czy zawrotami głowy lub sennością. Większość jednak podkreśla fakt, iż druga ciąża to mniejszy stres.

Ach ten brzuch

Nie zawsze druga ciąża to same radości. Przyszła mama ma coraz mniej czasu dla siebie, a dolegliwości związane z tym wyjątkowym stanem dodatkowo utrudniają relaks i znalezienie kilku chwil spokoju. Dodatkowo większość skarży się, że przy drugim dziecku brzuch jest większy, trudniej się oddycha, chodzi i wykonuje podstawowe czynności. Tym trudniej, że trzeba przecież zajmować się pierwszym dzieckiem. Druga ciąża pod wieloma względami jest łatwiejsza, bo przyszła mama wie, czego oczekiwać, a co może sprawić jej kłopot.

Polub WP Kobieta
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Wow!
0
Ważne
0
Słabe
0
Straszne
Trwa ładowanie
.
.
.