Duże sprzęty do małej kuchni? Sprawdź, jak znaleźć na nie miejsce!

Duże sprzęty do małej kuchni? Sprawdź, jak znaleźć na nie miejsce!
Duże sprzęty do małej kuchni? Sprawdź, jak znaleźć na nie miejsce!
Źródło zdjęć: © materiały partnera

30.05.2021 09:56, aktual.: 11.06.2021 09:56

Przyglądasz się projektowi kuchni i nie widzisz sposobu na to, jak zmieścić w nim pełnogabarytowe urządzenia AGD? Wcale nie musisz iść na kompromis i rezygnować z tych sprzętów, o których marzysz. Zobacz, jak zadbać o to, by na pewno zmieścić w pomieszczeniu wszystkie elementy, których potrzebujesz.

Dobrze dopasowana zabudowa po sam sufit

W przypadku kuchni o niewielkim metrażu najlepiej zrezygnować z kompromisów w postaci gotowych zestawów mebli i zamówić indywidualny projekt wykonany pod wymiar pomieszczenia. Dlaczego? W małej przestrzeni każdy centymetr powierzchni jest na wagę złota i może przesądzić o tym, czy użytkowanie pomieszczenia będzie wygodne.

Jeśli masz taką opcję wybierz też meble rozciągające się od posadzki po sam sufit. Choć taka masywna zabudowa może nieco przytłaczać wnętrze, na pewno się przyda. Im więcej szafek i szuflad umieścisz w pomieszczeniu, tym łatwiej rozlokujesz w nich wszystkie kuchenne niezbędniki, takie jak zapasy spożywcze, naczynia, sztućce, garnki czy drobne urządzenia AGD i akcesoria. Dzięki temu unikniesz składowania ich na blacie roboczym, co nie tylko utrudnia przygotowywanie potraw, lecz również szpeci kuchnię i utrudnia utrzymanie jej w czystości.

Przenieś strefę przechowywania do spiżarni

Jeśli tylko masz możliwość wydzielenia w domu osobnego pomieszczenia na spiżarnię, skorzystaj z niej. Takie rozwiązanie pozwala oszczędzić bardzo dużo miejsca, a tym samym zostawić go więcej na inne elementy, które planujesz zastosować w kuchni. Wyobraź sobie, jakie będziesz mieć możliwości, gdy odstawisz do spiżarni większość sypkich produktów spożywczych, słoików z przetworami warzywnymi oraz tych wszystkich małych urządzeń AGD, z których nie korzystasz na co dzień – np. gofrownicę, blender czy opiekacz do kanapek.

Czy podzielenie strefy przechowywania na kuchnię i spiżarnię niesie za sobą jakieś wady? Musisz przyzwyczaić się do tego, by przygotowywać sobie wszystkie potrzebne produkty przed przystąpieniem do gotowania. Dlaczego? Jeśli o tym zapomnisz, będziesz później biegać pomiędzy tymi pomieszczeniami, szukając czegoś na półce w spiżarni, podczas gdy potrzebujesz tego „na już”.

Jakie urządzenia wybierać do małej kuchni?

Jak już wspomnieliśmy, do małej kuchni najlepiej zamówić meble na wymiar sięgające aż do sufitu i umieścić w nich sprzęty przeznaczone do zabudowy. Takie rozwiązanie przekłada się na ogromną oszczędność miejsca, gdyż urządzenia możesz ulokować w zasadzie w każdym miejscu, a dookoła nich umieścić szafki czy szuflady do przechowywania kuchennych akcesoriów. W efekcie nie marnujesz dostępnej przestrzeni, lecz wykorzystujesz ją w stu procentach.

Istotne są również same urządzenia i zastosowane w nich technologie. Zmywarka do zabudowy 60 cm marki Electrolux dysponuje całym szeregiem technologii i funkcji, które usprawniają codzienną pracę w kuchni. Można do nich zaliczyć:

  • szufladę MaxiFlex, do której wkładasz sztućce na płasko – brak klasycznego koszyka sprawia, że w środku urządzenia pozostaje więcej miejsca na naczynia oraz garnki;
  • system SatelliteClean – podwójnie obracające się ramię skuteczniej rozprowadza wodę po wnętrzu zmywarki, docierając do wszystkich zakamarków i efektywnie domywając zabrudzenia;
  • mechanizm ComfortLift – za jego sprawą łatwo uniesiesz kosze do góry, aby móc załadować lub rozładować urządzenie w wygodnej pozycji, bez konieczności schylania się;
  • technologię QuickSelect – umożliwia ustawienie długości cyklu pracy w taki sposób, by dopasować go do indywidualnych potrzeb. Dzięki temu dokładnie wiesz, po jakim czasie wyciągniesz umyte naczynia;
  • technologię AirDry – jej zadaniem jest uchylenie drzwiczek sprzętu po zakończeniu mycia, aby szybciej dosuszyć rzeczy i zmniejszyć prawdopodobieństwo powstania na nich zacieków.

Kuchnia to pomieszczenie, które urządzasz na lata. Warto więc spędzić trochę więcej czasu na stworzenie funkcjonalnego projektu, który idealnie współgra z Twoimi potrzebami i oczekiwaniami, a także odpowiada Twoim codziennym nawykom. Rezultatem tego będzie pomieszczenie, w którym będzie się dobrze pracować i którego utrzymanie w czystości nie przysporzy Ci trudności.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także