Niedopuszczalne na działce. Przyłapani zapłacą 1500 zł

Czego nie wolno robić nawet na własnej działce? - zdjęcie ilustracyjne
Czego nie wolno robić nawet na własnej działce? - zdjęcie ilustracyjne

25.03.2024 18:36, aktual.: 25.03.2024 20:33

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Ponad tysiąc złotych. Tyle może wynieść mandat dla działkowicza, który nie stosuje się do konkretnych wytycznych, zawartych w kodeksie wykroczeń. Każdy, kto posiada ogródek, powinien zapoznać się z regułami, zanim będzie za późno.

Działki ROD znów cieszą się sporą popularnością. Kawałek trawnika, kolorowe kwiaty, leżaki - tak można wypocząć od codziennych obowiązków. Jednak jeśli już o nich mowa, z posiadaniem działki również wiąże się przestrzeganie konkretnych zasad.

Nieznajomość prawa i niezastosowanie się do reguł może porządnie uszczuplić nasz portfel. Warto sprawdzać w sieci, czy poszczególne kodeksy i regulaminy nie zostały zaktualizowane - wysokość poszczególnych mandatów przez ostatnie lata mocno wzrosła.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Posiadasz działkę? Lepiej miej tego świadomość

Każdego działkowca obowiązują te same przepisy, a także ustawa o ogrodach działkowych. Rada Krajowa Polskiego Związku Działkowców wydała też Regulamin Rodzinnego Ogrodu Działkowego (ROD). W nim znajdziemy informację, że działka nie może zostać wykorzystana do innych celów, niż przewiduje ów regulamin.

Istnieje też całkowity zakaz prowadzenia działalności gospodarczej i każdej innej zarobkowej. Działek ROD nie można też wynajmować; ani na części, ani w całości. Nie można też zamieszkać na stałe.

Paragraf 67 regulaminu informuje, że każdy działkowiec jest zobowiązany do zadbania o estetyczny wygląd zarówno samej swojej posesji, jak i ROD. Nie może zakłócać spokoju pozostałym działkowcom, musi natomiast utrzymywać w czystości rowy melioracyjne, aleje oraz drogi. Oprócz obowiązków są też zakazy, których złamanie grozi grzywną.

Lepiej zachować ostrożność. Mandaty sięgają 1500 zł

O wysokości kar pieniężnych informuje kodeks wykroczeń. Na co działkowiec powinien zwrócić szczególną uwagę?

  • Za zakłócenie spokoju, czy też porządku publicznego, a także spoczynku nocnego oraz wywoływanie zgorszenia w miejscu publicznym - grozi areszt, ograniczenie wolności lub grzywna;
  • Za niezachowanie ostrożności przy trzymaniu zwierzęcia możemy liczyć się z ograniczeniem wolności, zapłacić mandat o wysokości do 1000 zł, otrzymać naganę, lub znaleźć się w areszcie;
  • Przy naruszeniu obowiązku porządku oraz czystości w obrębie nieruchomości grozi nam nagana lub mandat do 1500 zł;
  • Za zanieczyszczanie bądź zaśmiecanie przestrzeni publicznej - grzywna nie niższa od 500 zł;
  • Umieszczenie w ogólnodostępnym miejscu nieprzyzwoitego rysunku, napisu lub ogłoszenia, a także za używanie nieprzyzwoitych słów, grozi nagana lub grzywna do 1500 zł.

Zapraszamy na grupę FB - #Samodbałość. To tu będziemy informować na bieżąco o wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło artykułu:WP Kobieta
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (195)