Blisko ludziDzień Kobiet 2021. Kiedy wypada i skąd pochodzi tradycja?

Dzień Kobiet 2021. Kiedy wypada i skąd pochodzi tradycja?

Dzień Kobiet jest jednym z chętniej obchodzonych świąt.
Dzień Kobiet jest jednym z chętniej obchodzonych świąt.
Źródło zdjęć: © 123RF

01.03.2021 10:38

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

O Dniu Kobiet można mówić wiele, zwłaszcza w kontekście pochodzenia tego święta. Jedne źródła wspominają o starożytnym Rzymie, inne z kolei mówią o pierwszych kobiecych protestach z XX wieku. Z kolei w Polsce Dzień Kobiet jeszcze przez dłuższy czas będzie kojarzył się z komunizmem.

Dzień Kobiet obchodzony 8 marca zawsze staje się okazją do wspólnego świętowania i zwrócenia większej uwagi na olbrzymią rolę kobiet w społeczeństwie. Choć panie powinny być doceniane każdego dnia, nie tylko od święta, to międzynarodowe obchody tego dnia zostały utrwalone jako miła tradycja.

Dzień Kobiet 2021 – w jaki dzień tygodnia wypada?

W tym roku Dzień Kobiet wypada w poniedziałek. W końcu jest to święto stałe, obchodzone co roku 8 marca. Podobno początki jego obchodów można datować na czasy starożytne, sięgające korzeniami dawnego Rzymu. To tam na początku marca świętowano rozpoczęcie nowego roku, co bezpośrednio wiązało się z kultem macierzyństwa i płodności. Kobiety otrzymywały wówczas od swych mężów drobne upominki.

Dzień Kobiet – jaki ma związek z protestami?

Współczesne nawiązania do Międzynarodowego Dnia Kobiet ma swój początek u progu XX wieku. To właśnie 8 marca 1908 roku niemal wszystkie kobiety wyszły na ulice Nowego Jorku – domagały się przyznania im praw wyborczych i lepszych warunków pracy. Niestety ich manifestacja zakończyła się tragicznie – wybuchł pożar, w którym zginęło aż 126 kobiet. Po roku obchodzono rocznicę tych wydarzeń, a 8 marca 1909 roku uważa się za pierwszy Dzień Kobiet.

Dzień Kobiet i komunistyczne tło

W Polsce przed wybuchem II wojny światowej Dzień Kobiet nie był popularnym świętem i praktycznie go nie obchodzono. Sytuacja zmieniła się po dojściu komunistów do władzy – po wojnie 8 marca służył tubie propagandowej. W to święto dużo wspominano o pracy kobiet, a olbrzymie fabryki "dziękowały" kobietom za ich trud. Pracownice otrzymywały goździki, kawę, czekoladę, rajstopy czy też ręczniki, co było w tamtych czasach uznawano za luksusowe towary.

Dzień Kobiet – jak wygląda dzisiaj?

Tradycja obchodzenia Dnia Kobiet 8 marca przetrwała w Polsce do dzisiaj. Do tej pory w wielu miejscach pracy panie otrzymują drobne upominki w postaci kwiatów czy słodyczy. Kobiety są wręcz obsypywane małymi prezentami przez najbliższych im mężczyzn, ale coraz częściej spotykaną formą prezentu są różnego rodzaju vouchery na zakupy albo zabiegi kosmetyczne.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (1)
Zobacz także