Dziennikarka z obywatelstwem USA zatrzymana w Rosji. Są nowe zarzuty

Dziennikarka z obywatelstwem USA zatrzymana w Rosji. Są nowe zarzuty

Ałsu Kurmashewa, dziennikarka zatrzymana w Rosji, usłyszała nowe zarzuty
Ałsu Kurmashewa, dziennikarka zatrzymana w Rosji, usłyszała nowe zarzuty
Źródło zdjęć: © YouTube | Reuters
13.12.2023 09:51, aktualizacja: 13.12.2023 11:37

To już trzecia sprawa karna przeciwko dziennikarce. Tym razem kobieta oskarżana jest o szerzenie fałszerstw wiązanych z działaniem rosyjskiej armii. Obywatelce Rosji i USA, Ałsu Kurmaszewej, grozi 15 lat więzienia.

Ałsu Kurmaszewa to dziennikarka posiadająca obywatelstwo rosyjskie i amerykańskie. Kobieta na co dzień mieszka w Pradze wraz z mężem i dwiema nastoletnimi córkami. 20 maja, z powodów rodzinnych, wyjechała do Rosji. Do dziś nie jest w stanie wrócić do domu.

W czerwcu dziennikarka została zatrzymana na lotnisku, gdzie skonfiskowano jej obydwa paszporty. Usłyszała wtedy, że nie poinformowała rosyjskich władz o posiadaniu podwójnego obywatelstwa. Kobieta oczekiwała w Rosji na zwrot dokumentów, ukarano ją również karą grzywny.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Grozi jej do 15 lat pozbawienia wolności

We wtorek, 12 grudnia Ałsu Kumaszewa została aresztowana pod pretekstem zaangażowania w dystrybucję książki opublikowanej w listopadzie 2022 roku. Druk zawiera historie mieszkańców rosyjskiego Powołża, którzy sprzeciwiają się inwazji na Ukrainę.

Książka to zbiór wypowiedzi i wywiadów zebranych między marcem a sierpniem 2022 roku i publikowanych na stronie tatarsko-baszkirskej selekcji Radia Swoboda. Za pomoc w dystrybucji Kumaszewa może zostać skazana na 15 lat więzienia.

Od pół roku nie może wyjechać z Rosji

Zaangażowanie w dystrybucję książki jest już trzecią sprawą wszczętą przeciwko dziennikarce. Podczas oczekiwania na zwrot dokumentów, Ałsu Kumaszewa została zatrzymana, pod pretekstem "bycia zagranicznym agentem".

Dziennikarce zarzucono niewywiązanie się z obowiązku zarejestrowania w wymyślonej przez rosyjską władzę instytucji dla osób zajmujących się działalnością w przestrzeni publicznej, które otrzymują wynagrodzenie z zagranicy i mają "znajdować się pod zagranicznym wpływem". Amerykańskie media są zdania, że jest to pierwszy przypadek w Rosji, gdy dziennikarz jest podmiotem postępowania karnego ze względu na naruszenie wpisu rejestru zagranicznych agentów.

Rosyjska prokuratura twierdzi, że Kurmaszewa była zaangażowana w celowe gromadzenie informacji dotyczących działań wojskowych, które mogą zaszkodzić bezpieczeństwu Rosji. Za to "przestępstwo" dziennikarce grozi kara grzywny, prace społeczne lub do pięciu lat więzienia.

Zapraszamy na grupę FB - #Wszechmocne. To tu będziemy informować na bieżąco o terminach webinarów, wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło artykułu:WP Kobieta