Efekt dla każdego, czyli jak ćwiczyć regularnie i uzyskać oczekiwane rezultaty
Podjęłaś decyzję. Zaczynasz się odchudzać. Masz już ustalony plan działania - ćwiczenia cztery razy w tygodniu plus dieta znaleziona w internecie bądź ułożona przez dietetyka. Jesteś pełna zapału. Zastanawiasz się jednak, czy siłownia jest dla ciebie.
24.02.2017 | aktual.: 24.02.2017 11:52
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
- Siłownia jest dla każdego! Nigdy nie jest za późno, żeby wybrać się na trening. Trenowałem zarówno 15-letnie osoby, jak i te, które skończyły 40 czy 50 lat. Jest wiele badań naukowych udowadniających, że dobrze zaplanowany trening na siłowni to swego rodzaju "eliksir młodości" - przekonuje Krzysztof Wawer, trener personalny i instruktor Jatomi Fitness.
Zostałaś przekonana? Super! Zaczynasz planować pierwszą wizytę na siłowni. Znalazłaś schludne miejsce idealne dla siebie. Zastanawiasz się, jak przygotować się do pierwszej wizyty? Co ze sobą zabrać? Włóż do torby wygodne buty, ciuchy i nie zapomnij o wodzie. W dużych, profesjonalnych sieciach możesz umówić się z trenerem na konsultację - on na pewno będzie wiedział, co dalej. Pierwsze spotkanie z trenerem jest kluczowe. Taka osoba pomoże nam ułożyć i dopasować odpowiedni plan zajęć, dzięki niej unikniemy podstawowych błędów, a sama obecność trenera będzie dodatkową motywacją.
Częstotliwość wizyt na siłowni jest uzależniona od twojego organizmu. Naucz się go słuchać i postępuj zgodnie z jego wskazówkami. Nie możesz narzucać sobie zbyt wielkiego rygoru, ponieważ twoje ciało się zbuntuje. Musisz znaleźć czas na odpoczynek i regenerację, która jest niezbędna podczas kuracji odchudzającej. Wypoczęty organizm lepiej spala zbędne kalorie, a ty masz więcej zapału do kolejnych wizyt na siłowni.
Aby wytrwać, warto także określić konkretne dni, w które będziemy ćwiczyć. Dużo łatwiej będzie ci się wybrać na ćwiczenia, jeśli ustalisz konkretnie, że chodzisz w każdy poniedziałek, środę i piątek. Dobrze sprecyzowany plan jest gwarancją sukcesu!
Jakie ćwiczenia powinnaś wybrać? Zależy, jakie efekty chcesz osiągnąć i jaki masz nastrój. Jednego dnia możesz mieć ochotę na roztańczoną zumbę, podczas której spalisz nawet 500 kcal i nabierzesz chęci do działania, innego dnia możesz potrzebować wyciszenia i spokoju, które znajdziesz na zajęciach jogi. Słuchaj swoich potrzeb, bo to jest coś, co pozwoli ci wytrwać w twoim postanowieniu. Kiedy będziesz postępować wbrew sobie, szybko złapie cię zniechęcenie. Poza tym zmiana rodzaju zajęć jest ważna, żeby nie dopadła cię nuda, która może doprowadzić do wypalenia i rezygnacji z walki o nową siebie.
Warto także pamiętać, aby przeplatać ze sobą treningi. Jednego dnia wybierz trening siłowy, który pomoże zwiększyć masę mięśniową. Możesz wykonać go zarówno z wykorzystaniem maszyn dostępnych w siłowni, jak i ciężaru własnego ciała. Rodzaj i ilość wykonywanych ćwiczeń powinna być dobrana indywidualnie, dlatego tak ważna jest konsultacja z trenerem przed rozpoczęciem przygody z ćwiczeniami. To on pokaże ci, jak ćwiczyć efektywnie i osiągnąć zamierzony cel. Podczas kolejnej wizyty wybierz się na trening cardio, zwany też treningiem wytrzymałościowym. Umiarkowane tempo ćwiczeń w czasie nie krótszym niż pół godziny to najskuteczniejszy sposób na szybką utratę zbędnych kalorii.
A co zrobić, kiedy pomimo doboru odpowiednich zajęć, dopada cię kryzys? - Nie poddawać się, bo kryzys minie, a tylko systematyczne treningi będą przynosić pożądane efekty. Można też poprosić znajomych, żeby motywowali nas i dopingowali w dążeniu do wymarzonej sylwetki - przekonuje Krzysztof Wawer.
Nie zapominajmy także o tym, że same ćwiczenia nie wystarczą. Ważne jest, aby prowadzić odpowiednią dietę. Nie może być ona zbyt restrykcyjna, ponieważ nie wytrwamy na niej długo i szybko porzucimy kurację. Musi być zbilansowana i zawierać wszystkie potrzebne składniki spożywcze oraz witaminy niezbędne dla naszego organizmu i dobrego funkcjonowania. Dlatego najbezpieczniej jest udać się do dietetyka, który ustali dietę na podstawię naszej aktywności, potrzeb i upodobań smakowych.